1 000 000 000 000 000 operací v plovoucí čárce za sekundu

Dub 5, 2008

  BOINC je tu proto aby lidem pomáhal, ne aby jim škodil
    BOINC zvládne za jedinou sekundu tolik operací, že se z toho lidem až zatmívá před očima.
 

    Biliarda! Milion miliard! Dokáže si někdo z vás tohle ohromné číslo představit? Je to jednička s 15 nulami! Jakkoliv je toto číslo obrovské, pro systém BOINC je to počet operací v plovoucí řádové čárce za jedinou sekundu! Ačkoliv to zní neuvěřitelně tak 567 629 počítačů, které jsou v projektu zapojeny dávají dohromady tento neuvěřitelný výpočetní výkon, který se pro lepší přehlednost zapisuje jako 1 PetaFLOPS.

    Tímto výpočetním výkonem BOINC zastiňuje i ty nejvýkonnější superpočítače světa. Nejvýkonnější z nich, BlueGene/L, má totiž průměrný výpočetní výkon 0,4782 PetaFLOPS. Abychom dosáhli výkonu 1 Peta FLOPS, museli bychom spojit prvních pět nejvýkonnějších superpočítačů světa do jednoho!

    Systém BOINC tak dokládá, že zájem lidí pomáhat vědě je opravdu ohromný a že z drobečků se zanedbatelným výkonem se dá vytvořit ohromná masa, která překoná i ty největší.

Přečtěte si všechny články o systému BOINC

    Teď přidám jen pár příklad pro představu jak velká je jedna biliarda.
a) Pokud byste se rozhodli, že budete počítat do biliardy a každou sekundu byste se posunuli o jedno číslo výše, trvalo by to neuvěřitelných  31 688 088 let, než byste se dostali k cíli.
b) Připadá Vám, že je v excelovém sešitu hodně buněk? Jeden list má 65 536 řádků a 256 sloupců. Na jednom listu je tedy
16 777 216 buněk. Pokud bysme do každé buňky chtěli vepsat jedno číslo a skončit u biliardy, potřebovali bychom 59 604 645 listů!
c) Nejmenší viry na světě mají velikost kolem 20 nanometrů. Kdybychom tento virus zvětšili biliardkrát, dostali bysme monstrum velké 20 000 kilometrů.
d) Nejbližší hvězda od Slunce je Proxima Centauri, vzdálená 4,24 světelných let. Pokud bychom tuto vzdálenost zmenšili biliardkrát, dostali bychom pouhé 4 centimetry!
e) Komár mávne křídly až tisíckrát za sekundu. Pokud by měl mávnout biliardkrát, musel by létat 31 688 let.

    Zdají se Vám tato čísla neuvěřitelná? Ano, musím se přiznat, že i mě se z nich zamotala hlava. Člověku se skoro až tají dech při představě, že biliarda operací v plovoucí řádové čárce je v systému BOINC otázkou pouhé jediné sekundy.

    Počítáte taky pro BOINC? Jaký projekt je Váš nejoblíbenější a proč? nebo Vás ohledně BOINCu něco zajímá? Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.

Zdroje dat:
http://cz.boincstats.com/
http://top500.org/