Vyzkoušejte si úlohu starořímského politika

Bře 31, 2008

  Hlavní obrazovka hry Ikariam je přehledná a ovládání intuitivní
    Takhle vypadá hlavní obrazovka hry.
 

     Právě takovou možnost Vám dává webová hra Ikariam. Jak už jsem psal v nadpisu, hráč dostane v roli nejvyššího muže ve městě možnost budovat svoji polis od základů. Začne tím, že si vybere jeden ze čtyř světů, kde bude jeho město ležet. Světy jsou pojmenované Alpha, Beta, Gamma a Delta a není mezi nimi žádný možný kontakt. Po zadání všech registračních údaj dostanete k dispozici malý plácek  na pobřeží ostrova. Jak brzy zjistíte, na ostrově nejste zdaleka sami, ale spolu s Vámi ho obývá  několik dalších hráčů. Je jen na Vás, zdali využijete jejich blízkosti k tomu abyste s nimi utvořili neporazitelnou alianci, nebo zda se rozhodnete je vydrancovat.

    Ve svém městě vidíte několik praporků, když na některý kliknete, zobrazí se Vám budovy, které na jeho místě můžete postavit. Na začátku hry máte k dispozici vždy jen radnici. Další rozvoj je už na vás. Doporučil bych ale co nejdříve postavit Akademii, Skladiště a  Kasárna. Každá budova se může upgradovat (některé budovy mají více než 30 úrovní!), což vylepší její vlastnosti (skladiště uloží víc surovin, hostinec obslouží víc hostů a přístav rychleji nakládá lodě). Každé navýšení ale něco stojí, čímž se dostáváme k tomu zásadnímu a to jsou suroviny.

    Ve hře jsou k dispozici zlaťáky, které získáváte od obyvatel a prodejem zboží, dřevo, které se těží na ostrovní pile, dále pak víno, mramor, síra a krystalické sklo. Tyto čtyři suroviny se pokládají za luxusní a na každém ostrově je vždy pouze jedno naleziště. Pila i toto naleziště slouží všem hráčům na ostrově, kteří do něj mohou posílat své dělníky. I tyto budovy se mohou upgradovat takže v nich najde práci víc dělníků, kteří vytěží více surovin. Upgrade probíhá tím způsobem, že každý hráč má možnost "věnovat" nalezišti určitý objem dřeva. Když tento dosáhne určitě hodnoty, zvýší se kapacita naleziště. Podobné je to i s ostrovním chrámem. Ten je na každém ostrově pouze jeden a je zasvěcen vždy určitému bohovi. Héfaistós zvyšuje dobývání síry, Gaia pozitivně ovlivňuje množství vytěženého mramoru, Dionýsos má vliv na růst vinné révy, Athéna zlepšuje těžbu krystalického skla, Hermes zlevňuje a posiluje obchodní lodě, Árés snižuje cenu vojáků a přidává jim útočný bonus, Poseidón zlevňuje válečné loďstvo a Kolos navyšuje obranný bonus vojáků bránících ostrov.

    Stavba, nebo upgrade každé budovy nebo jednotky stojí nejen materiál a peníze, ale také čas. Určitou dobu potřebují i Vaši vzdělanci k tomu aby učinili nějaké objevy. V Ikariamu platí, že se hraje na reálný čas. Pokud Vám tedy hra napíše, že stavba budovy bude hotová za hodinu a 15 minut, můžete na to vzít jed, stejně jako s odhadem doby výzkumu. I když ta se dá urychlit upgradem Akademie, do které pak naženete víc vědců. A víc hlav víc ví. I tak ale výzkumy někdy trvají celé dny. Po vyzkoumání každého oboru dostanete nějaký bonus. Buďto se Vaše jednotky nějak vylepší, nebo budete moci stavět nové budovy. Výzkum, stavba budov, cesty obchodních lodí nebo těžba surovin pokračují i když zavřete prohlížeč nebo vypnete počítač. Vždycky ráno tak můžete zjistit o kolik Vám narostly Vaše zásoby.

    Při dalším vývoji budete moci zakládat kolonie na jiných ostrovech a zakládat aliance s ostatními hráči. Při tom všem budete muset kontrolovat stav zlata v pokladnicích a spokojenost obyvatel. Ta se dá lehce zvýšit stavbou hostince, kde se prodává víno, nebo výstavbou muzea, kde se vystavují vzácné exponáty.

    Celkově je webová hra Ikariam vyvedená graficky velmi dobře. Dokonce se mi zdá, že během hraní se někdy ani nezdá, že hrajete hru v prohlížeči, místy hra připomíná její o mnoho let starší sestřičky, které se klepaly na historických počítačích. Hře nechybí provázanost a co hlavně oceňuji je fakt, že místa těžby surovin jsou společná celému ostrovu. Jejich rozvoj tedy přímo vybízí ke spolupráci. Pokud se tedy nudíte a chcete vyzkoušet něco nového, neváhejte a zahrajte si Ikariam.  Jeho obrovské plus je, že je k dispozici ÚPLNĚ zdarma!

    Hrajete Ikariam? Jaký na něj máte názor? Napište nám co si o této hře myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.