Endeavouru v návratu nezabránila ani bouře

Lis 30, 2008

  Raketoplán Endeavour
    Raketoplán Endeavour těsně před dosednutím na Edwardsově základně.
 

    Před několika dny jsem tu psal o tom, že se chystá start raketoplánu Endeavour k mezinárodní vesmírné stanici ISS. Čas běžel a astronauti absolvovali celkem čtyři výlety do volného kosmu, doplnili na ISS zásoby, udělali všechno co měli v plánu a vlastně i to co v plánu neměli - třeba nechtěné ozdobení oběžné dráhy Země kufříkem s nářadím. Přišel tedy čas se navrátit k matičce Zemi.

     Raketoplány obvykle přistávají na Floridě v Kennedyho vesmírném středisku, kam měl dnes v 19:19 SEČ dosednout i Endeavour. Jenže nastal problém - nad Floridským poloostrovem počasí rozpoutalo ukázkovou bouři. Letové středisko v Houstonu mělo několik možností jak celou situaci řešit. Odložit přistání na Floridě na 20:54 SEČ, nebo dokonce až na druhý den, tedy na pondělí. To by ale nic neřešilo, protože podle meteorologů je bouře vytrvalá a do té doby se počasí nezmění. Na řadu tedy přišlo poslední řešení - raketoplán přistane jinde. Volba padla jednoznačně na Edwardsovu základnu v Kalifornii. Nebylo to sice levné, ale NASA nakonec vydala souhlasné rozhodnutí a tak se raketoplán dotkl země ve 22:25 SEČ a mise STS-126 byla úspěšně ukončena.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     NASA si ale bude muset sáhnout do kapsy. Převoz raketoplánu zpátky na Floridu totiž není jen tak. Raketoplán je možné přepravit pouze letecky - spojeně s dopravním letadlem. Celý asi 3 500 kilometrů dlouhý transport napříč Spojenými státy bude stát 1,7 milionu amerických dolarů. Jak je vidět, přírodě člověk stále poroučet neumí a někdy za to musí platit.

     Jaké jsou Vaše názory na návrat raketoplánu Endeavour? Myslíte, že bylo moudré nechat ho přistát v kalifornii a pak ho přepravovat na Floridu?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.