20. den fotbalového MS - Tradice nebo nástroj ďáblův?

Čer 30, 2009

  Fanoušek s vuvuzelou
    Fanoušek JAR s vuvuzelou. Jeden nezmůže nic, ale když jsou jich tisíce ...
 

    I když se dneska na MS nehrálo, je tu postřeh. A tak to bude i v dalších dnech, kdy se nebude hrát. V těchto dnech tady najdete postřehy o věcech, na které se v průběhu minulých dní nedostalo. A protože první volný den přišel až teď, zmíním se o vuvuzelách až dneska.

    Úvodní zápasy fotbalového MS mnoho krásy nepobraly. Přesto bylo mezi fanoušky o čem diskutovat. Do centra jejich pozornosti se dostala vuvuzela. Slovo, které před MS ještě nikdo skoro neznal se dnes skloňuje ve všech pádech a jen těžko najdete člověka, který by se s ním ještě nesetkal. Co to vlastně vuvuzela je? Prakticky vzato je to asi metr dlouhá plastová trumpetka, která navazuje na tisíciletou tradici, kdy se vyráběla z vykotlaných větví. Teď se jí v hojném počtu vyzbrojují fanoušci a celý svět se diví. Proč? Kdo si pustil záznam z MS tomu je to jasné - neustálé bzučení naplní celou hlavu a nedovolí soustředit se na cokoliv jiného. Televize zkusily nasadit proti vuvzelám filtry, ale jejich účinnost je sporná. A fanoušci se bouří. Hluk vuvuzel totiž přehlušuje jakékoliv snahy o "evropské fandění" jako jsou třeba chorály, popěvky a roztleskávání. Smutné je, že například na zápase Anglie byl 40 000 hlavý dav Angličanů neschopný rozjet jakékoliv choreo kvůli deseti tisícům domorodých fanoušků, kteří přišli s vuvuzelami. Pozoruhodné je, že se tyhle trubky neobjevovaly jen na zápasech afrických celků, ale i v duelech, kde se střetly dva evropské týmy.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

    A hned se objevily snahy, které by vuvuzely zakázaly. Direktoriát to ale smetl ze stolu. Moudré rozhodnutí, nebo naopak šílenost? Záleží na tom z jakého úhlu pohledu se na celou věc díváme. Kdo se ohání tím, že je to africká tradice a že když se MS hraje v JAR tak se s tím mělo počítat by si měl dát pozor. Vuvuzely totiž nejsou tak tradiční jak si mnoho lidí myslí. Ano, starý dřevěný nástroj je starý tisíce let, jenže ta plastová věc, která se na stadionech šíří jako lavina má historii mnohem kratší. Je to jen asi 5 - 10 let. Z tohoto pohledu tedy odpadá argument zastánců. Na druhou stranu ovšem není možné zakazovat něco , co mají lidé rádi. Takový zásah z vyšších míst by neměl dobré následky. Bylo by to jako říct - i když se hraje u vás, budete dělat všechno jak my chceme, protože jen náš názor a způsob fandění jsou správné. A jak z toho ven? Já osobně bych dal věci volný průběh. Evropští fanoušci zkrátka přetrpí neustálé troubení a Afričané by zase měli být trochu taktní a na zápasech, kde se to nehodí (např. souboje evropských celků). Na druhou stranu je smutné, že na vuvuzely netroubí jen Afričané - naopak kupují si je fanoušci skoro všech zemí na MS. To už je ale spíš o tom jak jsou fanoušci jedné země navzájem tolerantní. A to neupraví žádná vyhláška.

    Ať už máte na vuvuzely jakýkoliv názor, podívejte se na celou věc trochu odlehčeně. Když s něčím nemůžeme nic udělat tak se tomu aspoň zasmějeme. Proto na závěr dnešního postřehu připojím vtípek, který se týká právě vuvuzel.

 

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.