Hokejové MS - 7. den - To byl fofr!

Dub 30, 2009

Steven Stamkos skóruje
    Steven Stamkos posílá za bezmocného Štěpánka druhý gól zápasu.

Je to přesně týden od chvíle, kdy ve Švýcarsku začaly boje na hokejovém MS. Teď, sedm dní od této chvíle, po  24 zápasech vstupujeme do bojů v osmifinálových skupinách. Je to zároveň na MS poprvé, kdy některé týmy nemají mezi zápasy den volna, někteří hrají dva zápasy ve dvou dnech - mezi těmito "šťastlivci" byla i naše reprezentace.

Rusko - Švédsko 6:5 pp
    Tak tohle byla hokejová bašta - hokej pro labužníky a nádherná bitva v jednom. Švédové nastoupili k zápasu s úřadujícími mistry světa přesně 17 hodin poté co dokázali urvat dva body v základní skupině proti USA. Přesto dokázali být Rusům velmi vyrovnanými soupeři a několikrát šli i sami do vedení. Branek bylo opravdu hodně a hráči se vůbec nešetřili - zkrátka perfektní hokejová podívaná. Na zápasy jako je tenhle by se člověk mohl dívat prakticky non-stop. Před koncem zápasu to vypadalo, že tři body shrábnou Rusové, ale švédové to při power-play odmítli a vyrovnali na 5:5! 56 sekund před koncem prodloužení ale poslal prémiový bod na stranu sborné Dmitri Kalinin. Oba celky byly opravdu vyrovnané a je jen škoda, že utkání nemohlo skončit po 60 minutách - dneska by to opravdu nejvíce vystihla remíza.

Bělorusko - Norsko 3:2 pp
    I druhý odpolední zápas dospěl do prodloužení. Norové včera v prodloužení vyhráli a poslali Dány do baráže, což jim evidentně nalilo odvahy do žil, takže do souboje s Bělorusy vstoupili svěží a beze strachu. Ono nebudeme nic zastírat... Bělorusové hráli hlavně na začátku prachbídně a tak se není co divit, že po 21. minutách prohrávali už 2:0. Těžko odhadovat jestli se na vývoji hry v dalších minutách podepsala norská únava, spokojenost s výsledkem,nebo něco jiného. Jisté je, že Bělorusové si uvědomili, že jim hrozí problémy a proto se pokusili z mizérie co nejrychleji vybřednout. Nakonec utkání dovedli aspoň do prodloužení, kde fyzicky slabší Nory přebruslili a gólem, který padl 25 vteřin před nájezdy strhli vítězství na svou stranu.

Švýcarsko - Lotyšsko 1:2 sn
    Švýcaři měli od začátku víc ze hry, jenže všechny jejich útoky se odrážely od zdi jménem Edgars Masalskis. Lotyšský gólman zlikvidoval v první třetině 16 střel, jeho protějšek Martin Gerber si za stejný časový úsek připsal jen 5 zákroků. Kvantita ale s sebou nepřinesla gólovou kvalitu a do vedení šli překvapivě Lotyši. Pořadatelská země si nedokázala najít cestu do lotyšské branky ani ve druhé třetině. Po ní navíc poměr střel narostl až na 30:14! Švýcarská střelecká impotence trvala i ve třetí části, teprve až v čase 58:29 se prosadil Ambühl, který poslal utkání do prodloužení. V něm mohl utkání ukončit Švýcar Wick, jenže Masalskis se na dnešek asi hodně dobře vyspal, protože i tentokrát udržel svůj tým nad vodou. Došlo tedy na samostatné nájezdy - v nich lotyšský gólman svůj dnešní výkon korunoval - ze tří pokusů neinkasoval ani jednou a díky gólu jeho spoluhráče Niživijse putuje bod navíc do Lotyšska.

Kanada - Česká republika 5:1
    Ach jo, k tomuhle zápasu se tak těžko něco píše ... Těžko se vrtat v něčem takovém, ale jisté je, že větev jsme si podřízli sami. No uznejte sami, že inkasovat v první třetině tři góly ze tří přesilovek je trochu silná káva. Navíc první gól padl po nešťastné sérii tečí a druhá branka? Neomluvitelná chyba při rozehrávce. Snad jen ten třetí gól byl opravdu "zasloužený" - puk trefil Weber opravdu dobře. Při hře pět proti pěti jsme byli Kanaďanům vyrovnaným soupeřem, ale nedokázali jsme dát gól. Po bezbrankové druhé třetině, kdy se obraz naší hry aspoň trochu zlepšil a někteří optimisté před závěrečnou částí očekávali nějaké drama ale přišlo kruté vystřízlivění. Dva góly Kanady a skóre 0:5 okamžitě znamenalo jasný vzkaz - debakl! Aspoň trochu naše smutná srdce rozehřál "útočný lob" z Jágrovy hole a Hemského následný gól na 5:1. Český tým si touhle prohrou pěkně zavařil - v dalších zápasech se Slovenskem a Běloruskem se budeme mít co ohánět.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.