LHC splnil první velký cíl

Bře 30, 2010

  První 7 TeV srážka v LHC
    První srážka s celkovou energií 7 TeV se podařila!
 

    Sám ani nevěřím tomu, co teď napíšu. Po mnoha letech spekulací, zhruba stejně dlouhé době výstavby, po měsících ladění a odstraňování chyb se letos svět konečně dočkal. Největší částicový urychlovač světa - Large Hadron Collider (LHC) dnes napodobil situaci při Velkém třesku.

    Dá se říct, že LHC se tímhle počinem zapsal do dějin (pokud bysme zavřeli oči nad tím, že je to největší vědecký přístroj všech dob). Nikdy v historii totiž žádný urychlovač nedokázal udělit protonům celkovou srážkovou energii 7 TeV, až dnes!

    Pro lepší ukázku složitosti celé události si pomůžeme s průpovídkou, kterou CERN celou záležitost osvětluje - Je to stejné jako když z USA a Francie proti sobě vystřelíte dvě jehly. A ty se musí přesně uprostřed srazit svými hroty. Teď si ještě představte, že tyhle "jehly" jsou rychlé skoro jako světlo a začnete chápat jak velké věci LHC dokáže. Po dlouhých letech čekání je největší vědecký přístroj všech dob v provozu a hned od začátku ukazuje, kdo je králem na poli výzkumu částicové fyziky.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    LHC měl před spuštěním několik úkolů. Mezi nejzákladnější patří nasimulování podmínek při Velkém třesku, dále hledání Higgsova bosonu, zkoumání temné hmoty a temné energie. A právě první jmenovaný úkol se podařilo vyřešit hned při prvním velkém experimentu. Velký třesk v malém se podařil a vědci z něj získali velkou spoustu dat. V dalších týdnech na ně proto čeká jejich pečlivé vyhodnocování.

    A na závěr si neodpustím jednu malou rýpavou poznámku ke kritikům, kteří všemu rozumí - Všimli jste si, že by vás dneska vcucla černá díra, že by země expolodovala, nebo něco podobného? Opravdu ne? Vzpomínejte dobře. Pokud si na nic takového nevzpomenete, pak si prosím tuhle chvíli vložte do své paměti. A příště až se bude mluvit o něčem podobném tak si vzpomeňte, že díky objevitelům jde lidstvo pořád dopředu. Už od dob prvních mořeplavců, kteří obepluli svět natruc dávným tradicím, že naše planeta je placatá.

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.