CM08 - Co od něj čekat?

Led 30, 2008

  Championship manager 08 je hra pro fotbalové labužníky
    Championship manager 2008 - lahůdka pro fotbalové stratégy.
 

     Dneska je to přesně týden co se mi na harddisk podařilo nainstalovat nejnovější díl série fotbalových manažerů od firmy Eidos - Championship manager 08 (dále jen CM 08). Musím se přiznat, že jsem se na hru opravdu těšil, s touhle gameskou totiž už pár let rostu a často se k ní vracím. když jsem se k téhle sérii dostal poprvé, váleli v útoku Arsenalu (za který jsem pokaždé hrál) ještě Henry s Bergkampem, v záloze operoval střízlík Ljungberg a v bráně stál Seaman. Od té doby se toho změnilo opravdu hodně.

     Popis hry začnu asi tím nejzajímavějším - tedy grafickým rozhraním, které rozhoduje o pohodlí hraní.Tady musím vývojáře pochválit, že se drží starých osvědčených principů rozložení ovládacích prvků a dále jej jen doplňují o nové prvky. Celá hra je doslova provázaná hypertextovými odkazy. Pár kliknutími se dá dostat prakticky všude. To znamená, že všechny statistiky (pokud využijete i služeb módu ProZone tak věřte, že jich bude opravdu hodně) jsou ihned po ruce a ovládání vám ani ne po hodině přejde do krve.

     Přestupme od taktické obrazovky (do které budete hledět asi nejčastěji) ke grafickému ztvárnění zápasů. Ty tam jsou doby, kdy se vše odehrávalo jen ve formě textových (anglických) titulků. Překonaná je  i doba, kdy jste hřiště viděli z ptačí perspektivy a hráči i míč byli vlastně jen tečky. CM 08 vám nabízí u zajímavých akcí 3D pohled na celou akci. Nemůžete sice čekat modley hráčů jako třeba ve hře FIFA, tady se musíte smířit s postavami, které ze všeho nejvíce připomínají kuželky. I to je ale velký posun, protože hra začíná připomínat fotbalový zápas se vším všudy.

     Nastává chvíle abych se dostal k alfě a zároveň omeze všech her - ke hratelnosti. Můžete mít perfektní grafiku, dobrý nápad, ale když stojí hratelnost za starou bačkoru, díru do světa s ní neuděláte. Co se CM 08 týče, musím přiznat, že autoři k dílu přistoupili opravdu velmi zodpovědně. Jak jsem už říkal, ovládání je přehledné a intuitivní, nejvýraznějším face-liftem prošlo od minulé verze ovládání tréninku. V něm už tentokrát neskládáte celé tréninkové programy z jednotlivých cvičení, což bylo velmi náročné jak časově tak technicky, ale vybíráte z předem nastavených forem tréninku (nahrávky, střelba, taktika, obranná, útočná fáze). Každému hráči navíc můžete nastavit individuální formu tréninku a zaměřit se třeba jen na jediný herní atribut.

     Co ještě musím vyzdvihnout je práce s psychikou hráčů. Před každým zápasem, v poločase a na konci utkání máte před svými svěřenci vždy možnost říct pár slov. vybíráte vždy ze tří možností přičemž jednou je vždycky zplísníte (někdy to není na škodu, zvláště když tým potřebuje nakopnout) jeden je takový neutrální a třetím jim nalijete optimismu do žil (s tím taky opatrně aby si nezačali myslet, že jsou mistři světa). Každému hráči navíc můžete říct ještě něco navíc - zase máte tři možnosti, které mají stejné účinky jako ty týmové. Během taktické části hry se vyplatí sledovat co si hráči myslí a co je trápí. Vždycky doporučuji si s hráčem promluvit a pokusit se problém vyřešit. Problémy jsou nejrůznější. Od toho, že hráči připadá, že má málo peněz, nebo že nehraje pravidelně až po to, že ho trápí současné špatné výsledky týmu. Pokaždé máte na výběr z pěti možností přičemž vždycky se najde možnost, kdy hráči ukážete svou nadřazenost a že vás jeho názor nezajímá, ale také možnost, kdy ho podepřete a ukážete, že mu rozumíte a chcete mu pomoct. Hráči na projevy důvěry hodně sází a může jim to zlepšit náladu, což se pak projeví v zápasech. Naopak hráč, který je nešťastný tak pak ani na trávníku nepředvede ideální výkon.

     Co tedy říct závěrem? CM 08 je bezesporu velmi komplexní hra, která se snaží obsáhnout veškeré aspekty, které mohou ovlivnit výkony hráčů (od psychiky až po počasí během zápasu). Nováčci budou mít asi největší problém s optimálním složením kádru, pokud si ale už nebudou vědět rady, mohou si nechat od počítače doplnit "ideální jedenáctku". Tahle funkce vám často vytáhne trn z paty a postupně, pokud budete dobře sledovat jak počítač skládá sestavu tak poznáte co a jak a využívání funkce Auto-pick team budete výrazně omezovat. Hru bych ale doporučil hlavně lidem, kteří se o fotbal zajímají aspoň trochu víc než jen okrajově. Hlavním problémem u většiny hráčské základny je asi to, že tady nezažijete moc akce. Není to FIFA, kde máte všechno ve svých prstech. Tady musíte myslet dopředu a doufat, že vaši chlapci všechno zvládnou sami.Ale věřte mi, že někdy jsou to nervy snad ještě větší, než když sami řešíte jestli vypálit nebo nahrát. Pokud tedy chcete zažít jaké pocity zažívají trenéři ve více než 15 ligách mezi kterými nechybí dvě české nejvyšší soutěže, nebo trenéři všech reprezentací, pak neváhejte a pořiďte si CM 08. Pokud vás ale nebaví dlouhé přemýšlení nad taktikou a řešené problémů se sestavou, pak radši sáhněte po FIFĚ. CM 08 je spíše takový bonbónek pro fotbalové fajnšmekry.