Na Blízkém Východě to znovu vře

Pro 29, 2008

  Izraelské tanky se přesouvají k hranicím
    Jedna ze skupin izraelských tanků, které se přesouvají k hranicím.
 

     Pásmo Gazy se topí v krvi a chaosu, Izrael mobilizuje záložáky, počet mrtvých stále roste, Izrael je v totální válce s Hamásem - přesně takové titulky vydávají světové agentury v posledních dnech jako na běžícím pásu. Za vším stojí další vyhrocení nestabilní situace na Blízkém Východě.

     Izrael už, jak se zdá, odmítá tolerovat palestinské teroristické útoky na svém území a chystá tvrdou odvetu. Podle slov ministra obrany Ehuda Baraka nabízeli Izraelci mír několikrát, ti jej však nikdy nepřijali a proto teď přichází odvetná akce.

     Židovský stát už několik dní bombarduje území pásma Gazy ze svých letadel i pomocí raket. K horkým hranicím dokonce začal přesouvat své tankové jednotky. Celá situace hrozí vyústěním v otevřenou válku, což Barak mimo jiné v jednom rozhovoru připustil. Palestinci samotní ale nejsou zdaleka tak jednotní jak by se mohlo zdát. Chálid Mišál, exilový vůce Hamásu, sice o víkendu vyzval k třetí intifádě, ale jeho protějšek Mahmúd Abás z hnutí Fatah sice izraelské útoky odsoudil, ale v jeho řeči zaznělo, že z celé situace obviňuje hnutí Hamás.

     Osobně se vůbec nedivím tomu, že Izraeli došla trpělivost. bylo to vlastně jen otázkou času, kdy jejich pohár trpělivosti přeteče. V situaci, kdy ani vyhlášení příměří nezabrání teroristům v tom aby se den poté s trhavinou na svém těle nevydali mezi nic netušící civilisty, asi nevydrží trpělivost nikomu. Přejme si všichni v rámci zachování světového míru aby se podařilo izraelsko-palestinký konflikt co nejdřív vyřešit. Tahle slova sice znějí krásně, ale jejich realizace bude o poznání složitější. Blízký Východ byl, je a asi i bude zkrátka sudem prachu, který každou chvíli hrozí výbuchem. Mám obavy, že dokud budou žít židé a Arabové na tomto území tak blízko u sebe, budou mezi nimi létat nebezpečné jiskry. Doufejme ale, že nezapálí onen sud se střelným prachem - to by totiž mohlo mít vliv na celosvětovou bezpečnost.

     Jaké jsou Vaše názory na současnou situaci v Izraeli? Stavíte se spíše na stranu židovského státu nebo spíše nastranu Palestinců? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.