Zvítězila fotbalová radost

Čer 29, 2008

Titul mistra Evropy vyhráli Španělé
    Španělský brankář a kapitán v jedné osobě - Iker Casillas se raduje s pohárem pro mistry Evropy.

A je konec. Mistrovství Evropy ve fotbale dnes skončilo. Po 22 dnech, které nás doslova přikovaly k obrazovkám našla Evropa nového fotbalového krále. Na pomyslný trůn usedli na další čtyři roky fotbalisté Španělska. Po minulém EURU, kde vítězství slavili Řekové vyznávající tvrdou defenzivu se tak letos konečně dočkali i diváci, kteří se chtějí fotbalem bavit a to jim Španělé předvedli měrou vrchovatou.

Jak ale hrály ostatní celky? V minulém postřehu jsem se zabýval herním projevem všech 16 týmů v základních skupinách. Pojďme se teď podívat jak pobíhaly boje ve vyřazovacích bojích.

Španělsko dokázalo po 44 letech půstu dobýt Evropu a během své cesty ke zlatu neztratili jeho hráči ani jeden bodík. Asi největší problémy měli hráči z Pyrenejského poloostrova proti Itálii, kdy červenožlutí dokázali vybojovat postup až na pokutové kopy! V semifinále se jim postavili Rusové, kteří ale nebyli příliš těžkým soupeřem. Po poměrně jasném průběhu prohráli 0:3 a Španělům, se otevřela zlatá brána do finále. V něm se hrál asi nejlepší fotbal celého mistrovství. Zápas byl nabitý elektrizující atmosférou a ani jeden z týmů nechtěl vypustit žádný souboj. Na triumfu španělů se podíleli všichni hráči na hřišti, přesto si myslím, že tři hráli prim. Prvním byl "Svatý" Iker Casillas, který svůj tým podržel hlavně při penaltách, ale skvělé okamžiky si schoval i do dalších zápasů, druhým byl "pilná včelička" Senna, jehož chytrá hlava a fotbalový cit několikrát pomohli španělům vytáhnout horké brambory z ohně. Posledním ze silného tria je "Rychlonožka" Torres. Hlavně ve finálovém zápase hodně motal Němcům hlavy a obránci by na jeho zastavení občas potřebovali laso. Jeho jméno bude ve statistikách navždy zaznamenáno jako jméno střelce vítězného gólu ve finále.

Německo předvádělo na EURU docela pohledný fotbal i když i během vyhraných zápasů měli "hluchá místa", která je mohla stát úspěch. Soupeři je ale nepřekonali. Ve čtvrtfinále v nádherné ofenzivní smršti roztrhala německá orlice portugalské sny a v semifinále si Němci poradili i s neuvěřitelným štístkem Turků. Němci hodně sázeli na Ballacka a ukázalo se, že pokud tento není v ideální formě, odnáší to celý tým. Ve finále podali Němci sympatický výkon, byly dokonce chvíle, kdy španělům hodně šlapali na paty, ale přesto nedokázali ani jednou skórovat. Nejúspěšnější tým evropských šampionátů tak skončil těsně pod vrcholem.

Turecko se mohlo letos pyšnit neuvěřitelným štěstím. Jen díky němu totiž postoupili ze základní skupiny. To co, ale svěřenci trenéra Terima předvedli ve čtvrtfinále s Chorvaty to by nedokázal vymyslet ani nejlepší scénárista. Dokázat skórovat v poslední vteřině druhého prodloužení, tedy ve 122. minutě a vynutit si tak penaltový rozstřel to už je opravdu téměř ze říše sci-fi. Turci v semifinále narazili na Německo a nepodali vůbec špatný výkon. Naopak! Několikrát hrozilo, že se podceňovaný tým dostane až do finále. Jižanský odpor Němci nakonec zlomili až v závěru utkání. Turci mne překvapili i tím, jak skvěle dokázal Rüstü zaskočit za vykartovaného brankáře Volkana. hlavně jeho výkon v penaltovém rozstřelu proti Chorvatsku byl famózní.

Rusko předvedlo ve vyřazovacích bojích duely odlišné jako den a noc. Nejprve dokázala ruská sborná přehrát skvělou kombinační hrou favorizované Nizozemce, ale v semifinále svěřenci kouče Hiddinka naprosto pohořeli a působili odevzdaným dojmem. A já se ptám - Kde jsou ti mladíci plní energie, kteří ve čtvrtfinále hýřili aktivitou. Místo nich se na hřišti prezentovali hráči, kteří za celý zápas vystřelili na Casillasovu branku pouze jedinkrát. Tak takhle se o finále mistrovství Evropy rozhodně nebojuje. jistě, svůj díl na postupu Rusů přes Nizozemce měl i fakt, že trenér Hiddink je Nizozemec a soupeře tak skvěle znal, přesto byly ve výkonech hráčů v obou zápasech přímo nebetyčné rozdíly.

Portugalsko mělo jednu ohromnou smůlu. Ve čtvrtfinále narazilo na německou mašinu. V zápase si zasloužili postup oba týmy, postup ale mohl vybojovat pouze jeden. Nakonec se po ofenzivní smršti radovali němci. Portugalcům tak zbyly jen oči pro pláč. Cristiano Ronaldo, který měl tým táhnout ze všech nejvíce, pohořel. Byl to jen stín toho borce, který ostatní soupeře převyšoval minimálně o třídu.

Chorvatsko asi ještě teď sčítá infarkty a po ulicích sbírá vytrhané vlasy fotbalových fanoušků. To co totiž zažili jejich fotbalisté byla jasná ukázka fotbalové krutosti. V zápase s Turky dokázali jít po bezgólových 90 minutách do prodloužení. V něm ve 118. minutě vstřelili gól, který je posunoval do semifinále. jenže proti nim hráli Turci, kteří snad za dávku štěstí utratili většinu státního rozpočtu. Ve 122. minutě tak Chorvati přišli o vedení a z utrpěného šoku se nevzpamatovali a vypadli na penalty. Bohužel i takový umí být fotbal. Chorvati by si přitom postup zasloužili. Na jejich fotbal se určitě dalo dívat

Nizozemí dokázalo vyhrát skupinu smrti, ale ve vyřazovacích bojích mu to bylo k ničemu. Rusové se asi dobře vyspali a svůj díl na tom jistě nesl i jejich krajan Guus Hiddink, který vedl Rusy. Fotbalová dravost, která Tulipány zdobila v základní skupině byla ta tam. Hráčům v oranžových dresech se rozhodně nedala upřít aktivita a originalita, ale na Rusy to zkrátka nestačilo. Co už prošlo za obranu s tím si poradil Akinfejev. Naopak na druhé straně velezkušený van der Saar svůj tým rozhodně nepodržel a potupnými jesličkami se asi s reprezentační kariérou loučit nechtěl.

Itálie byla jediným týmem, který dokázal obrat mistry ze Španělska o bod. po bezgólových 120 minutách došlo až na penalty. V nich byli šťastnější Španělé. Dá se říct, že si postup zasloužili spíše Italové, protože po většinu zápasu měli více ze hry. Asi nejlépe komentoval vyřazení svého celku jeden z italských fanoušků: "Na mistrovství nám pořád vyčítali, že hrajeme blbě. Nám to nevadilo, vyhrávali jsme. Dneska jsme hráli naopak skvěle a přesto jsme prohráli."

Co říkáte na průběh EURA? Co vás na něm nejvíc rozesmutnilo, překvapilo či zklamalo? Byli jste přímo v dějišti mistrovství? Jaké to tam bylo? Napište nám o tom! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.