Hokejové MS - 6. den - Ach ty fauly!

Dub 29, 2009

Finové nás porazili
    Anti Miettinen, Niklas Hagman, Mikko Lehtonen a Niko Kapanen oslavují gól v brance Jakuba Štěpánka.

Den s pořadovým číslem šest uzavřel na mistrovství světa první kapitolu. Dnešním dnem skončily boje v základních skupinách, které posloužily jako první výkonnostní síto. Čtyři týmy budou bojovat o záchranu v elitní skupině, zbylých 12 celků vytvoří dvě skupiny, které si to rozdají o postup do čtvrtfinále.

Rakousko - Lotyšsko 0:2
    Naši jižní sousedé měli před utkáním nůž na krku. Pokud chtěli pomýšlet na osmifinálové souboje, museli Lotyše bezpodmínečně porazit už v základní hrací době - prodloužení by je poslalo do baráže. Na začátek se oba týmy jen oťukávali - bylo vidět, že nikdo nechce udělat chybu, ale jako první měli opravdu vážnou šanci si vypracovali Lotyši, byla z toho ale jen tyčka. Před první sirénou se ale stačil prosadit Cipulis, který poslal Lotyše do vedení. Rakušané byli z výsledku docela opaření a nezmohli se na souvislý tlak, spíše sázeli na občasné jedovaté protiútoky, ale hlavně díky pozornému Masalskisovi se neprosadili - po prohře 0:2 tedy míří do barážové skupiny.

Dánsko - Norsko 4:5 pp
    Fantastický souboj, který napnul nervy diváků jako ocelová lana nabídl tenhle souboj dvou severských týmů, které bojovaly o účast v semifinále. Norové většinu zápasu tahali za kratší konec provazu a vždycky jen dotahovali gólové manko. Na začátku třetí třetiny ale poslal Nory do vedení 4:3 Zuccarello Aasen, ale Dánové během minuty a půl znovu vyrovnali. V prodloužení se štěstěna nakonec usmála trochu překvapivě na Nory, kteří si zahrají osmifinálovou skupinu, zatímco Dánové budou bojovat jen o udržení.

Švédsko - USA 6:5 pp
    Neuvěřitelnou přestřelkou skončil souboj dvou týmů z čela skupiny C. Američané sice vyhráli první třetinu 1:0, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by měli být diváci svědky takových brankových hodů. Přetahování o výsledek začalo až ve druhé třetině. V ní švédové nejprve dvěma slepenými góly strhli vedení na svou stranu. Moc dlouho se ale radovat nemohli, protože do druhé sirény skončily v jejich brance dva góly. Ještě hůř na tom byli hokejisté Tre Kronör na začátku třetí třetiny. Američané dalšími dvěma góly odskočili na zdánlivě nedosažitelných 2:5. Jenže jak Švédi už mnohokrát předvedli, pro ně nikdy neexistuje prohraný zápas. I dneska do toho dali všechno - Krátce po gólu Američanů skóroval Johansson, kterého o šest minut později napodobil Persson a tři minuty před koncem zavěsil vyrovnávací gól Weinhandl. Američané v téhle fázi jen nevěřícně kroutili hlavami. Během necelých osmi minut prohospodařili tříbrankový náskok! Velký švédský obrat dokonal v 62. minutě Huselius. Američané i přesto vyhráli  bod kvalifikační skupinu C, švédové skončili druzí. Zajímavé je, že po třech zápasech mají oba tito soupeři shodné skóre - 15:9

Finsko - Česko 4:3
    Za vstupdo zápasu se tedy rozhodně stydět nemusíme. I když se jako první gólově prosadil soupeř, dokázali jsme rychle vyrovnat a zanedlouho jít i do vedení. Po první třetině ale začaly problémy. Tedy, slovo problémy asi není na místě, možná by bylo lepší použít jednotné číslo, měli jsme totiž vlastně jenom jeden problém, zato hodně výrazný - vylučování. Naši hráči proseděli na trestné lavici skoro víc času než kolik hráli v pěti na obou stranách. Jistě, můžeme si tady vylévat srdíčko nad tím,že nás rozhodčí zařízl a že neposuzoval fauly na obou stranách stejným metrem, jisté ale je, že vyprodukovat takové množství faulů je neomluvitelné - poměr vyloučených hovoří jasně 5:11! Český celek navíc prohospodařil krásné vedení 3:1. Jinak není vlastně českým hokejistům co vytknout - ve hře pět na pět byli Finům rovnocenným soupeřem a vůbec se nedá říct, že by hráli špatně - vaz nám ale zlomila neomluvitelně častá oslabení. Finové vyhráli skupinu D beze ztráty bodu, Češi se šesti body skončili druzí.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.