Ares I-X - vstupujeme do nové éry!

Říj 28, 2009

  ŚUpěšný statrt Ares I-X
    Start mise Ares I-X
 

    Otevřete lahve se šampaňským! Je to tady! NASA sice s odkladem o 27,5 hodiny, ale nakonec úspěšně provedla první letový test rakety Ares. Konkrétně se jednalo o misi s názvem Ares I-X. jak to vlastně celé probíhalo, co bylo cílem této mise a proč je vůbec tak významná - o tom všem bude můj dnešní příspěvek.

    To, že příští rok půjdou raketoplány do výslužby je už asi všem čtenářům tohoto webu jasné. Ti zasvěcenější už vědí, že žezlo po nich převezmou rakety třídy Ares. A právě první letový test této rakety se udál právě dneska! Původně měla mise Ares I-X startovat už včera ve 13:00 SEČ, jenže počasí a následně i nákladní loď, která vplula do uzavřené oblasti znamenaly jednodenní odklad. Dneska bylo startovací okno otevřené stejně jako včera od 13:00 SEČ do 17:00 SEČ. Přiznám se,že jsem měl přímý přenos NASA TV naladěný už od 12:00 a s přibývajícím časem ve mně narůstalo zklamání. Z reproduktorů se totiž ozývala pořád stejná nepříjemná zpráva. Start se odkládá kvůli nepříznivému počasí. Nakonec ale v 16:30, tedy půl hodiny před uzavřením startovacího okna si počasí dalo říct a skoro stometrová raketa Ares I-X se odlepila od země. Po několika minutách napětí si konečně všichni v řídícím centru začali potřásat pravicemi a kdyby ještě někdo o úspěchu pochyboval, slova ředitele Kennedyho vesmírného centra Baba Cabany ""I'm just so proud of each and every one of you, it was an outstanding job." Musela dát každému najevo, že letový test dopadl úspěšně.

 

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    O co vlastně v misi Ares I-X šlo? Než si na tuhle otázku odpovíme, seznámíme se nejdřív s tím jak vlastní raketa vypadala. spodní pato tvořil první pohonný stupeň, mimochodem ten samý, který byl v hlavní roli při pozemním testu. Nad ním, tedy v místech, kde bude při ostrém provozu druhý pohonný stupeň a hlavně kapsle s lidskou posádkou byla jen atrapa, která svými rozměry, váhou a dalšími atributy odpovídala plánovaným rozměrům. Mise měla odpovědět hlavně na ty to otázky: je první pohonný stupeň schopný vynést požadovanou zátěž do výšky 40 kilometrů? Podaří se při jeho provozu eliminovat nežádoucí vibrace? Bude možné aktivovat systém na vyrovnání podélné rotace? Podaří se oddělit první stupeň od zbytku rakety? A na závěr? Dokáže motor v pořádku přistát do oceánu? na tyhle otázky má odpovědět víc než 700 citlivých měřících přístrojů, kterými byla raketa vybavená,jejich vyhodnocování bude odborníkům trvat hodně dlouho. Nemají zatím ale kam spěchat, do provozu mají být rakety Ares nasazeny roku 2015. Už teď jsme ale udělali velký krok k tomu aby se lidé vrátili na Měsíc a časem snad aby i dobyli Mars. Můžete se spolehnout, že se na tomhle webu vždycky včas dozvíte o aktuálním dění nejen ohledně raket Ares, projektu Constellation, NASA, ale i co se výzkumu vesmíru týká celkově.

     Jaké jsou Vaše názory na misi Ares I-X? Dívali jste se na přímý přenos NASA TV? Těšíte se až budou rakety třídy Ares nasazeny do ostrého provozu?  A co si vlastně myslíte o celém projektu Constellation a návratu lidí na Měsíc? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.