ZOO tycoon - skvělá oddechovka

Říj 28, 2008

  Díky ZOO tycoonu si můžete vyzkoušet jaký by z vás byl ředitel ZOO
    To, že je hra stará neznamená, že patří do starého železa. ZOO tycoon to jasně dokazuje.
 

     Taky znáte ten pocit, kdy sedíte u počítače a přemýšlíte jakou hru si zahrát? Sám tenhle pocit zažívám docela často a i když mám pevný disk zaplněný slušnou řádkou her různých žánrů, přesto se někdy stane, že nevím co si zahrát. Postupem času pak hráč dojde ke zjištění, že je sice fajn mít doma nejnovější hry se skvělou, neřkuli až dokonalou grafikou, propracovaným příběhem a podle všech herních serverů označenou jako jednoznačný hit, ale občas to prostě nestačí. A přitom je to tak jednoduché. Na chvilku teď zavřete oči a vzpomeňte si na jakých hrách jste začínali. No jen to zkuste, vraťte se o několik let zpátky a přemýšlejte. Z paměti Vám tak vyvstanou hry u kterých jste prožili mnoho hodin zábavy, ale teď už leží kdesi v propadlišti dějin a na jejich, dřív tolik v mechanikách protáčená, CD pomalu sedá prach kdesi hluboko v boxu s CD. I já jsem tomuhle kouzlu podlehl. Je totiž fajn na čas opustit výdobytky naší moderní hráčské civilizace a udělat si herní stroj času. Bude to takový malý výlet do dob, kdy hry ještě nebyly tak vycizelované a oku nelahodily tolik jako teď, přesto nás dokázaly přikovat k monitorům na mnoho hodin. Sám si proto někdy pustím starého dobrého Warcrafta, Tomb Raidera, nebo třeba budovatelskou strategii zasazenou do prostředí zoologické zahrady - ZOO tycoon.

    Tahle hra Vás pasuje do role ředitele zoologické zahrady a čiňte se. Zatím se totiž tomu trávou zarostlému plácku moc ZOO říkat nedá, ovšem je jen na Vás a na Vašem budovatelském umu abyste z něj vytvořili místo, kde se bude líbit jak zákazníkům, kteří Vám přinesou peníze do kasy, tak i zvířatům, která se Vám budou množit a to je taky dobrý zdroj příjmů. Postavit takový výběh ale není nic snadného, každé zvíře má totiž jiné požadavky ať už jde o druh trávy, množství a druh zeleně nebo o množství zvířecích kamarádů ve výběhu. Na výběr ale máte slušný výběr z dřevin, které můžete do výběhu umístit aby se tam vašim svěřencům žilo co nejlépe. Pokud si nejste jistí, jestli děláte dobře, vždycky se můžete zeptat ošetřovatele a ten Vám předhodí několik (ne vždy snadno splnitelných) tipů jak zlepšit náladu toho kterého zvířete. Pokud totiž návštěvníci uvidí v ZOO nešťastná zvířata, neutratí u Vás tolik peněz.

    Časem se propracujete i k chráněným druhům zvířat, které jsou sice dražší, ale zase fungují jako magnet na hosty. Vaši vědci budou zkoumat jako o život aby Vám umožnili nakupovat tahle zvířata, mezi jejich práci ale patří i vymýšlení všelijakých tematických pavilonů, které jsou věnované různým druhům zvířat. Při budování ZOO ale nesmíte zapomínat ani na místa s občerstvením, toalety, obchody se suvenýry, dostatek ošetřovatelů a údržbářů a tak dále a tak dále. Při tom všem si musíte hlídat i výši Vašeho konta, protože vybudovat takový výběh aby se tam zvířeti líbilo není jen tak. Když k tomu přičtete sumu potřebnou k zakoupení samotného živočicha, zjistíte, že je to poměrně drahý špás. Postupně tak budete o každém rozšíření své zahrady přemýšlet mnohem víc než na začátku, kdy jste stavěli a  nakupovali jako o život. Každé zvíře si navíc můžete pojmenovat a i díky tomu si k nim postupně získáte vztah. Uvidíte, že i když Vás normálně baví spíš kosení mimozemských potvor pořádným pulzním rotačákem, takže tady Vám úsměv na tváři vyloudí i oznámení, že se Vaše šimpanzí skupinka rozrostla o několik potomků.

    Co říct závěrem? Nezavrhuje hry, které jsou staršího data. Na rozdíl od potravin totiž žádnou trvanlivost nemají. ZOO tycoon je jasným důkazem. Je to budovatelská strategie, která má oproti ostatním velice originální námět a svým způsobem funguje i jako nenásilná učebnice přírodopisu. Jestli tedy zrovna sedíte u počítače a drbete se na hlavě s otázkou "co si jenom zahrát", zapátrejte v paměti a třeba přijdete právě na ZOO tycoon.

    Hráli jste dřív ZOO tycoon? Líbil se Vám? Vrátili byste se teď k němu? nebo hrajete jenom současné hry a nic starého byste nehráli?  Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.