Hokejové MS - 5. den - Kanada válí!

Dub 28, 2009

Kanada slaví gól
    Kanadští hokejisté oslavují jeden ze sedmi gólů ve slovenské kase.

Pátý den mistrovství byl dnem, kdy skončily boje ve dvou základních skupinách. teď už víme, které týmy půjdou do bojů o záchranu a které se naopak podívají do osmifinálové skupiny.

Maďarsko - Bělorusko 3:1
    Tenhle zápas byl velice důležitý - Maďaři totiž mohli pomýšlet na postup do osmifinálové skupiny, což by si za předvedený výkon proti Slovensko rozhodně zasloužili. Bohužel pro ně ale šli do rychlého vedení jejich soupeři z Běloruska. Na tenhle gól ještě odpověděl ve druh= třetině Peterdi, ovšem vaz Maďarům zlomil konec třetí části - v 55. minutě skóroval Ugarov a na konečných 3:1 upravoval do prázdné branky Ugarov. Bělorusy tedy čekají boje v osmifinálové skupině, Maďaři byli tohle porážkou odsouzeni k barážové skupině. Pokud ale i v ní budou předvádět podobný hokej jaký jsme od nich viděli doposud, nebojím se o jejich setrvání v elitní skupině MS.

Rusko - Švýcarsko 4:2
    Přiznám se, že tenhle zápas jsem si opravdu vychutnával. Není se co divit, vždyť bojovně hrající domácí Švýcaři drželi dlouho mnohem slavnější Rusy pod krkem. Jako první se sice do střelecké listiny zapsal už ve třetí minutě Aťjušov a vypadalo to, že Rusové opět rozjedou svůj gólostroj, ale čáru přes rozpočet jim udělali domácí hokejisté. Ti nejprve vyrovnali zásluhou Gardnera a před koncem třetiny šli dokonce do vedení! Švýcaři ale nadějně rozjetý zápas ztratili v polovině zápasu. Tehdy vyrovnával jako vždy velice aktivní Kovalčuk a na tenhle gól Švýcaři už odpověď nenašli. Vedení na stranu Rusů strhl Morozov a na konečných 4:2 upravil při power-play Pěrežogin. Švýcaři mne ale hodně překvapili. Ke své tradiční tvrdosti a obětavosti totiž dokázali přidat i ohromnou bojovnost, což ve výsledku málem stálo favorita body. Rusové ale nakonec svou úlohu zvládli a s plným ziskem bodů vyhráli základní skupinu. Do dalších bojů nakonec postoupili i Švýcaři.

Kanada - Slovensko 7:3
    Tak na tenhle zápas jsme se těšil už hodně dlouho. Nevýrazné výkony Slováků společně s nadstandardní hrou Kanady slibovaly opravdu hodně zajímavé měření sil, které nakonec dopadlo podle očekávání poměrně jednoznačně. Slováci si nechali na začátku ujet vlak a po první třetině měli tříbrankové manko, což se dohnat prakticky nedá. Hlavní příčinu bych viděl hlavně v jejich nedisciplinovanosti. Slovenská trestná lavice totiž byla v permanenci prakticky pořád a Kanada je natolik technicky vyspělé mužstvo, že s proměňováním přesilovek nemá problémy, o čemž se Slováci brzy přesvědčili. Našim východním sousedům se rozhodně nedá upřít snaha o vstřelení gólu, vždyť poměr střel byl výrazně v jejich prospěch, ovšem Kanada školila z předmětu Proměňování šancí - Slováci jich sice měli hodně, ale využili jich jen pár. Naopak Kanada dokázala i z toho mála vytěžit maximum. Výsledek by byl pro Slováky ještě horší kdyby znovu nezafungoval jejich efekt konce zápasu - v poslední pětiminutovce dokázali vstřelit dva góly a alespoň trochu výsledek "učesat". Musíme si ale přiznat, že to bylo z velké části i tím, že Kanaďané prostě přestali hrát naplno a soustředili se spíš na to aby ušetřili síly do osmifinálových bojů. I oni vyhráli svou kvalifikační skupinu "A" s plným bojovým ziskem. Do osmifinále postupují i Slováci, kteří pokud nezlepší svůj výkon, budou mít hodně vážné problémy s postupem do čtvrtfinále.

Francie - Německo 2:1
    Souboj dvou řekněme slabších celků, který přesto statisticky hovořil pro Němce byl asi největším dnešním překvapením. Francie se svého soupeře nezalekla a zopakovala statečný výkon, který ji zdobil hlavně proti domácím Švýcarům. I dnes byl hlavní postavou gólman týmu Galského kohouta Fabrice Lhenry. Kdo přišel do Postoffice Areny až na druhou třetinu už žádný gól neviděl. Na gól Francouzů ze 4. minuty odpověděl vzápětí Hecht, ale v 17. minutě zamířil přesně Tardif. Nikdo v té době asi nečekal, že je to z branek dneska všechno. Vůbec to ale neznamená, že by utkání ztratilo atraktivitu. Naopak - šokovaní Němci hlavně z samotném závěru duelu vytvořili na francouzskou branku tlak přímo ohromných rozměrů. I přes neuvěřitelné množství šancí se ale hlavně díky bezchybnému Lhenrymu skóre nezměnilo a Francie tak poprvé proklouzla do osmifináklové skupiny a poražení Němci jsou odsouzeni jen k bojů o záchranu.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.