16. den ZOH - Rakouské alpské lyžování doslova vybouchlo

Úno 28, 2010

Benjamin Raich
    Na zlato pro Rakousko nedosáhl ani Benjamin Raich.

Každá země má na olympiádě nějakou svou "výkladní skříň" - sport, kterým se ráda chlubí. Například Nizozemci nedají dopustit na své rychlobruslaře, Korea sází na shorttrack a tak bysme mohli pokračovat i dál. Jenže v Rakousku má alpské lyžování ještě větší význam, který dosahuje téměř úrovně kultu. A o to víc teď naši jižní sousedé trpí nepochopitelným výpadkem svých závodníků.

Alpské lyžování    Alpské lyžování

Po prvním kole vedl slalom mužů Ital Giuliano Razzoli a náš nejlepší závodník, Ondřej Bank, se držel na skvělém šestém místě. Jenže ve druhém kole Bank skončil celkově až jedenáctý a Razzoli naopak první místo obhájil. Tím hodně zklamal všechny Rakušany, kteří se právě k tomuhle závodu upínali coby ke své poslední naději. Ve Vancouveru totiž naši jižní sousedé nevyhráli ani jeden závod ve sjezdovém lyžování! To se stalo poprvé od olympiády v Garmisch-Parterkircehnu roku 1936! Od té doby měli Rakušané z každé olympiády minimálně jedno zlato z alpského lyžování. Ve Vancouveru ale přišla změna.Jak si s Rakousko poradí, to je ve hvězdách.

Paralelní slalom    Paralelní slalom

Český snowboardista Petr Šindelář bohužel nepostoupil do osmifinále v paralelním obřím slalomu. V kvalifikaci dokončil až na 28. místě. O jeho neúspěchu rozhoda už první jízda, ve které upadl. Nejrychlejší jízdy předvedl publiku Rakušan Andreas Prommegger. Finále však vyhrál kanadský favorit Jasey Jay Anderson, který se dočkal olympijské medaile až na čtvrtý pokus.

Běh na lyžích    Běh na lyžích

Maratónský závod žen na 30 kilometrů klasicky s hromadným startem vyhrála Polka Justyna Kowalczyková. Pro Sedmadvacetiletou závodnici je to vůbec prvního olympijské zlato. I po 30 kilometrech měly závodnice tolik sil aby předvedli dechberoucí finiše. V něm skončila na druhém místě Marit Björgenová z Norska. Třetí doběhla Finka Aino Kaisa Saarinenová.

Rychlobruslení    Rychlobruslení

Domácí Kanada vyhrála stíhací závod družstev. Ve finále porazili USA o pouhých 21 setin. Bronz si zajistili i díky vylepšení olympijského rekordu Nizozemci.
    Mezi ženami se po dramatickém finále radovaly reprezentantky Německa. Druhé skončilo Japonsko a bronz putuje do Polska.

Curling    Curling

Kanada letos vládne na své domácí půdě. Třináctým zlatem to jen dokázal tým curlerů, který ve finále porazil 6:3 Norsko. Po pěti endech Kanaďané vedli 3:0 a přestože se Norům podařilo vzápětí snížit na rozdíl jediného bodu, dotáhli finále do vítězného konce.

Lední hokej    Lední hokej

Reprezentace Finska se dočkala bronzových medailí. V souboji o třetí místo porazili Seveřané Slováky v poměru 5:3. Na první pohled se zdá výsledek poměrně jednoznačný, ovšem samotný průběh zápasu tomu v žádném případě neodpovídal. Naši východní sousedé vedli už 3:1, jenže kolaps hry ve třetí třetině znamenal vyrovnání Finů, kteří vzápětí skórovali i vedoucí branku. poslední gól padl do prázdné klece a Slovákům tak zbyly jen oči pro pláč. Po celý zápas totiž byli velmi aktivní, jenže své šance nedokázali přetavit v dostatečný počet gólů. Nutno také poznamenat, že brankář Finska Kiprusoff podal nadstandardní výkon.

Sledujete ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na výkony a šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.