Posedlost nebo jen dobrá myšlenka?

Zář 27, 2007

  Budova má půdorys ve tvaru hákového kříže
    Právě tenhle půdorys je odpůrcům stavby trnem v oku.
 

    Když jsem se dneska dočetl o zprávě, že americké vojenské námořnictvo zaplatí 600 tisíc dolarů za to aby se opravila kasárna v San Diegu, nepřišlo mi to jako nic extra zajímavého. Stačilo se ale začíst trochu hlouběji a hned bylo jasné, že nepůjde o klasickou rekonstrukci, ale o změnu půdorysu. Důvodem je totiž tvar celé budovy. Kasárna, která vznikla v šedesátých letech totiž při pohledu z ptačí perspektivy připomínají hákový kříž.

    Vyvolává to ve mně rozporuplné reakce na jednu stranu je dobře, že se v naší moderní společnosti odstraňují jakékoliv náznaky obludy fašismu, na druhou stranu se mi zdá, že se to občas trochu přehání. Budovy tam stály celá desetiletí a nikomu to nevadilo. Nad budovou byla navíc bezletová zóna a tak ji nikdo nemohl spatřit seshora. Teprve až když Google Earth dal nejširším masám lidí možnost podívat se kam se jim na světě zlíbí, začaly věci nabírat rychlý spád. Zdá se, že celý příběh skončí rekonstrukcí. Přesto celý případ vyvolává přímo lavinu otázek.

    Svastika, neboli hákový kříž není v žádném případě prvoplánově symbol zla. Objevuje se již na starých buddhistických malbách, na  mnoha záhonech v Indii rostou květiny vysázené právě do tohoto tvaru. Jeho ramena značí omezenost lidského poznání a víru v boha. Nacisté tento symbol vytrhli z kontextu a implantovali ho na svou ohavnou filosofii. V očích mnoha lidí se tak hákový kříž, buddhistická relikvie stará stovky let, stala něčím co by se mělo vymazat z povrchu země. A tak se ptám. V Indii je běžné nechat si vytetovat svastiku na tělo - je to náboženský symbol, jako si u nás ostatní nechávají tetovat Krista či jiné křesťanské motivy. A teď si představte, že by si tohle nechal udělat nějaký buddhista v našem "západním" světě. Troufám si odhadovat, že by mu hned na krku viselo trestní oznámení a média by vše rozmázla na svých titulních stranách či v prime-timech.

    Proto chci všem vzkázat: Nezapomínejme! Nezapomínejme ani na hrůzy války a ohavnost nacismu a tvrdě postihujme jakékoliv zneužívání svastik pro rasistické čely, ale zároveň nezapomínejme na starodávný náboženský symbol, který za nic nemůže. Vzpomeňme si na jeho historii, která sahá daleko před Hitlera. Ne každý hákový kříž je zákonitě zlý. Nevyvolávejme tedy další hon na čarodějnice.