NASA má teď dva nepřátele - techniku a čas

Srp 27, 2009

  Testovaný první stupeň rakety Ares I
    První test motoru prvního stupně rakety Ares I se bohužel nezdařil.
 

    Dnešek se měl zapsat do dějin kosmonautiky. Právě na 27. srpna byl totiž naplánován první ostrý test motorů prvního stupně rakety Ares I, která má nahradit raketoplány. Nakonec ale ke startu nedošlo. Pro NASA je to už druhé zklamání v krátké době. Před dvěma dny měl odstartovat raketoplán Discovery. Kvůli poruše při plnění nádrže palivem se ale start odložil.

    Na začátku vypadalo všechno skvěle - počasí v Utahu bylo přímo ukázkové - na nebi ani mráček, tedy ideální počasí pro spuštění prvního testu pohonné jednotky budoucí naděje vesmírného výzkumu. Padesát metrů dlouhý válec složený z pěti segmentů spalující pevný PBAN (polybutadien akrylonitril). Při misích bude fungovat dvě minuty načež bude odhozen z výšky 60 km a následně se snese na padácích do moře. První test ale nemohl být hned tak ostrý. Segment se měl testovat vleže - nedošlo by tedy ke klasickému odlepení od země, jinak by všechno fungovalo tak jako při běžném startu. Okolí testovací rampy i vlastní testovaný segment byly osázeny spoustou měřících přístrojů, které měly kontrolovat jak vlastní  proces spalování tak i ostatní důležité faktory - od teploty, přes zvukové a mechanické vibrace až po celkovou funkci systémů.

    Američané chtěli ukázat jak moc je pro ně dnešní den významný - před dav diváků, který měl na testovací rampu skvělý výhled, předstoupil nejprve řečník následovaný živě zpívanou americkou hymnou. Zážitek sice pěkný, nicméně to hlavní nás čekalo. Časomíra se podle plánu zastavila dvacet sekund před zapálením motorů - všechny systémy hlásily bezproblémovou funkci. Pak se ale jedna věc zvrtla. Konkrétně se jednalo o záložní energetickou jednotku. Kvůli její poruše byl nakonec celý pokus odložen. Na kdy? To se zatím neví, ale NASA bude chtít aby to bylo co nejdříve.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    NASA ví moc dobře, že je čas proti ní. Už před několika týdny oznámila, že kvůli ekonomické recesi se musí vzdát myšlenky, že by první let rakety Ares do vesmíru proběhl už roku 2013. Stále však tvrdošíjně prohlašovala, že rok 2015 stoprocentně dodrží. Možná si řeknete, že má ještě šest let čas, ale při vývoji tak složitého přístroje je to šibeniční termín. Jakákoliv komplikace je nežádoucí, protože znamená zbrzdění celého projektu. NASA navíc neprožívá právě technicky nejúspěšnější období - stárnoucí raketoplány startují vždy až na několikátý pokus po sérii odkladů, za kterými většinou stojí technické problémy. Stejně jako před pár dny, kdy se plnila nádrž na misi STS-128. Jedno z čidel totiž začalo poskytovat chybné údaje, které neodpovídaly plánu. Podle nejnovějších informací bylo již chybné čidlo vyměněno a ke startu by mělo dojít minutu před páteční půlnocí EDT. V případě raketoplánů je NASA pod ještě větším tlakem než u Aresů. Discovery totiž musí odstartovat do neděle 30. srpna. Pak totiž k ISS poletí 10. září japonská loď HTV-1 a vzápětí na konci září k ní zamíří ruský Sojuz. Na raketoplán by tedy zbylo místo až někdy v říjnu! Už teď je harmonogram letů do vesmíru našponovaný k prasknutí. Raketoplány postupně stárnou a všichni si oddychnou až za sebou budou mít poslední let úspěšně za sebou. Odložit start znamená další problémy, protože s jedním startem se zároveň odsouvají i další naplánované lety.

     Jaké jsou Vaše názory na stavbu mezinárodní vesmírné stanice? Těšíte se dobu až bude stanice plně funkční? A jak to podle vás bude klapat až půjdou raketoplány do penze? Co si myslíte o neúspěšném testu motoru prvního stupně rakety Ares I? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.