17. den fotbalového MS - Dvě vyložené chyby rozhodčích

Čer 27, 2009

Míč byl celým objemem za čárou
    Tento záběr stoprocentně prokazuje, že gól Franka Lamparda měl platit.

Kdy už se fotbal vzpamatuje? Ne, teď nemluvím o hře jako takové. Ta se během MS potěšitelně zlepšila, řeč je o zapojení moderní techniky. Dnešní dva zápasy ukázaly, že rozhodčí mohou chybovat a jejich přehmaty ovlivní celý zápas a to je ve vyřazovací fázi skoro nepřípustné.

Německo - Anglie 4:1 (2:1)
    Souboj titánů - tak by se dal bez přehánění nazvat úvodní dnešní duel. Oba týmy se chtěly ukázat v co nejlepším světle a hráli útočný fotbal - skoro jakoby chtěli dát zapomenout na ne vždy vyvedené zápasy v základních skupinách. Němci šli zásluhou Kloseho do vedení ve 20. minutě. O 12 minut později přidal svůj zásah i Podolski a s Anglií to vypadalo bledě. Jenže Albion se ještě zvedl. Výsledkem byl útočný uragán díky kterému snižoval Upson na 2:1. O pár minut později mělo být vyrovnáno. Záměrně nepíšu, že mohlo - tady opravdu vyrovnáno být mělo. Frank Lampard vyslal ukázkovou pumelici do břevna, od kterého se míč odrazil evidentně za brankovou čáru. Spornou situaci viděli díky televizním kamerám, které z několika úhlů snímají branku diváci v celém světě. Pouze rozhodčí se museli spolehnout jen na svoje smysly a ty je zklamaly. Anglie se sice ještě snažila vyrovnat, ale výsledkem otevření hry byly pouze dva góly v jejich síti. Někdo možná namítne, že neuznaná branka Angličany nemusí mrzet, vždyť dostali ještě další góly. Jenže musíme si uvědomit v jaké chvíli tento sporný okamžik přišel. Anglie byla Německu na dostřel a pokud by rozhodčí Lampardův gól uznali, bylo by vyrovnáno, Anglie by už se nemusela tolik tlačit do útoku a Němci by ke svým gólům měli mnohem složitější cestu. Právem se tedy mohou Angličané cítit ukřivděně. Ztratit osmifinálový zápas o bytí a nebytí kvůli takhle markantní chybě rozhodčího to je opravdu hodně studená sprcha. A přitom by stačilo tak málo. Povolit rozhodčím to, co je třeba v hokeji naprosto běžné - ve sporných momentech využít služeb brankového rozhodčího, který má k dispozici videozáznam a může detailně posoudit zda míč byl či nebyl celým objemem za brankovou čárou. Není to tak dávno, co se mluvilo tom, že by do středu míče mohla být umístěna malá vysílačka, s jejíž pomocí by bylo možné určit polohu kulatého nesmyslu s přesností na centimetr. Bohužel pro fotbal se ani jeden z těchto návrhů neujal.FIFA neustále lpí na tradičním posuzování, ve kterém má hlavní slovo člověk. Dokonce i tak tradiční sport jakým je tenis nedávno zavedl funkci tzv. sokolího oka, fotbal by tedy měl ve vlastním zájmu udělat změny, které by podobné omyly vyloučily. Tady totiž nejde "jen" o Angličany. Tady jde o celou důvěryhodnost fotbalu jako takového a to rozhodně není vůbec málo.

Argentina - Mexiko 3:1 (2:0)
    Druhý dnešní zápas mohl dát zapomenout na chybu v tom předchozím, nicméně už první gól, který přišel ve25. minutě zásluhou Téveze neměl platit. Další chyba rozhodčích - střelec stál totiž v ofsajdu. Tohle fotbalové pravidlo je dvousečná zbraň, někdy je nemožné posoudit zda hráč už je v "zakázaném území", nebo zda má ještě pár centimetrů rezervu, jenže v tomhle případě nešlo o centimetry - Tévez byl v minimálně půlmetrovém ofsajdu! Nic platné nebyly protesty Mexičanů - rozhodčí viděli svůj omyl na velkoplošných obrazovkách na tribunách, ale svůj verdikt nezměnili - znovu k velké škodě fotbalu. Mexiko se ještě snažilo vyrovnat, ale všechny její naděje pohřbil obránce Osoria. Ten před brankovištěm doslova nahrál Higuaínovi a ten se nemýlil. Ve druhé půli rozehřál srdce všech fanoušků nádhernou střelou Tévez a Argentina byla v třígólovém trháku. Za Mexiko ještě stačil dělovkou snížit Hernández, ale to bylo z jejich strany všechno. do ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby nepřišel úvodní gól Argentiny. Ale to už bych se zase opakoval ...

Postupový pavouk

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.