Hokejové MS - 4. den - Vyhráli jsme, ale skřípalo to

Dub 27, 2009

Čajánek, Jágr, Hemský
    Jaromír Jágr a Aleš Hemský gratulují úspěšnému Petru Čajánkovi.

Čtvrtý den švýcarského mistrovství znamenal pro české barvy znovu pohotovost. Národní tým se totiž postavil proti Norům, ale i další zápasy byly hodně zajímavé.

USA - Rakousko 6:1
    Naši jižní sousedé dokázali favorita trápit jen krátce. Sice se jim podařilo dát kontaktní gól na 2:1, ale to bylo z jejich strany všechno. Američané ale na začátku zápasu moc šancí neměli. Naopak od druhé třetiny si vypracovali šancí opravdu mnoho, ale ne vždy měli střelecké štěstí - za všechna selhání jmenujme fatální minelu Okposoa, který nedokázal trefit odkrytou kasu. Přesto však nedokázali Rakušané americkému tlaku vzdorovat dlouho as USA si došly pro poměrně jasnou výhru .

ČR - Norsko 5:2
    Jestli bych měl naše reprezentanty za něco pochválit, byla by to bezesporu první třetina - vyhráli jsme jí tříbrankovým rozdílem - o góly se pokaždé postaral jiný útok a obránci dokázali pohotově doplňovat útok. Až dosud je to prakticky bez výtek. Od druhé třetiny ale začali Češi ze své hry lehce ustupovat. Nebudu spekulovat jestli to bylo ukolébáním se nad jasným výsledkem, podceněním soupeře, nebo šetřením sil na středeční souboj s Finy, jisté je, že hra našich hokejistů byla čím dál víc fádní. V útoku jsme si sice vypracovali šance, ale někdy nám gólovou naději vzala přílišná zbrklost, jindy jsme naopak prováhali vhodný okamžik a občas jsme prostě měli smůlu. A ještě na jeden faktor nesmím zapomenout. Norský gólman Lysenstøen totiž v některých momentech vytahoval z rukávu doslova vynikající zákroky, kdy bral Čechům z holí jasné góly. A když už jsme u těch gólmanů, musím se zmínit  o našem muži mezi třemi tyčemi. Martin Prusek na mne příliš nezapůsobil. Pokud bych jeho styl chytání porovnal se Štěpánkem, vychází miz toho mladý gólman z Vítkovic jako vítěz. Prusek mi v některých momentech připadal až příliš statický. Doufám, že tenhle zápas byl pro české kluky dostatečným varováním - Finové budou mnohem složitější a chyby budou trestat důsledněji, doufejme, že jich bude co nejmíň.

Lotyšsko - Švédsko 3:2 sn
    Jestli jsme dneska někomu (kromě našich reprezentantů pochopitelně) opravdu přál bodový zisk, byli to jednoznačně hokejisté Lotyšska. Hlavně v prvních dvou třetinách měli nad Švédy jasnou převahu. První dvacetiminutovku sice prohráli o gól, ale vzhledem k tomu jakou měli při svém zakončení smůlu mi jich bylo až líto, ve druhé části se k nim konečně štěstěna obrátila svou příznivou tváří. Druhý lotyšský gól, to byla raketa země-vzduch, která přesně zaplula do růžku Livovy branky a potěšila asi každého fanouška. Lotyši ale ve třetí třetině odpadli a dost je nalomil i vyrovnávací gól Švédů. Ti v závěrečné periodě převzali otěže zápasu, ale na famózně chytajícího Masalskise si nepřišli a utkání tak dospělo do prodloužení. V něm byli oba soupeři vyrovnaní a museli tak rozhodnout až nájezdy. Když švédové vedli v druhé sérii už 2:0, málokdo by čekal, že přijdou o prémiový bod. Ale tři přesné zásahy Lotyšů strhly nečekaně vítězství na stranu týmu, který před utkáním rozhodně nálepku "favorit" nenesl.

Finsko - Dánsko 5:1
    Na první pohled možná jednoznačný zápas, řeknete si. Ale zdání klame. Byli to právě Dánové kdo šel v první třetině do vedení a jejich slavnější soupeři byli rádi, že do první sirény dokázali vykřesat alespoň jeden gól a do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu 1:1. Ve zbylých 40 minutách tohoto severského derby se ale projevila kvalita finského celku. Ten nakonec hlavně díky Niko Kapanenovi, který si z utkání odnesl dva góly a jednu nahrávku, zvítězil poměrně výrazným - čtyřbrankovým - rozdílem.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.