Komplikace na LHC pokračují

Led 27, 2009

  Problémy kolem LHC neberou konce
    Kdy se LHC znovu rozjede? Jak drahá bude oprava? Nad těmito otázkami se stále vznášejí velké otazníky.
 

    Jedna rána za druhou stíhají největší vědecký projekt v dějinách lidstva. Z na první pohled banální závady, která měla celý 27 kilometrový tunel i s ostatní doprovodnou technikou vyřadit z provozu maximálně na několik měsíců se vyklubal velký problém, který spotřebuje ještě mnoho hodin, dní a týdnů práce, přičemž spolkne mnohem víc peněz než se původně čekalo.

    Poslední informace dokonce hovoří o tom, že by se celý systém měl naplno rozjet až v roce 2010! Kompletní oprava poškozeného sektoru má stát stěží uvěřitelných 26 milionů Euro, což v přepočtu dělá nějakých 725 milionů korun! Ano, čtete správně. Oprava poškozeného sektoru 34 bude stát skoro tři čtvrtě miliardy korun. Je sice pravda, že samotná stavba LHC stála gigantických 3,75 miliardy Euro a současná oprava tedy činí jen něco přes půl procenta celkových nákladů, ale původně měla oprava stát "jen" 400 milionů Euro.

    Jedinou nadějí, ke které se mohou upínat zraky všech příznivců Large Hadron Collideru je onen často používaný termín "plný provoz", nebo chcete-li "plná funkčnost". Můžeme totiž spekulovat co se za těmito souslovími skrývá. Máme si za nimi představit stav, kdy je LHC připraveno znovu zahájit oběhy částic? Pokud ano, pak je termín v roce 2010 opravdu velkým zklamáním, protože tím by se projekt dostal do skutečně velkého skluzu. Pokud si ale uvědomíme, že LHC při svém spuštění pracovalo jen v testovacím režimu a provádělo jen cvičné oběhy částic, které se s "plným provozem" nedaly srovnat. Do "plného provozu" se měl celý přístroj dostávat několik měsíců. Pokud je tomu tak, potom ztráta bude sice značná, ale přesto ne tak hrozivá. První testovací oběhy by totiž mohly začít už v letošním roce - právě proto aby mohl být zahájen znovu testovací provoz, který by vyvrcholil přechodem na "plný provoz" v již zmiňovaném roce 2010. Která z těchto dvou možností bude reálná je zatím ve hvězdách a asi ani odborníci z CERNu si netroufají odhadovat jak dlouhá odstávka bude.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Na opravu by ale podle serveru technet měli dohlížet i odborníci, kteří nejsou součástí CERN. Provozovatel argumentuje logickým faktem, že když člověk na nějakém díle pracuje příliš dlouho, může přehlédnout nějaké důležité detaily, takže ocení "pohled zvenčí". Navíc je to další důkaz otevřené politiky CERNu, který na informacích nesedí a nesysluje je pouze pro sebe, ale dává je (samozřejmě ne všechny) volně k dispozici ostatním. Ať už odborníkům, ale třeba i laikům. Od častého rozesílání tiskových zpráv až po on-line zpravodajství jaké podmínky právě panují v tunelu. Díky tomu si LHC, kterému lidé stále příliš nevěří alespoň trochu zvyšuje kredit. 

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze serveru technet.idnes.cz