Experti mluví jasně:
Potřebujeme další jadernou elektrárnu

Zář 26, 2007

  Dokud nebude fungovat fúzní reaktor, musíme se obracet k atomovým elektrárnám
    Vypadá to, že atom u nás dostane zelenou.
 

    Dneska jsem tak šťoural po internetu a už to vypadalo, že nic nenajdu když tu jsem mezi balastem spousty pro mne v tu chvíli nezajímavých odkazů spatřil informaci, která mne v tu chvíli zaujala. Ve článku jsem se dozvěděl, že podle výpočtů expertů z vládní komise pro posouzení energetických potřeb ČR, by měla naše republika vybudovat další jaderné bloky.

    Osobně se k celému projektu stavím kladně a to hned z několika důvodů:
a) Vodní elektrárny u nás jdou postavit jen málokde a nemají tak silný výkon.
b) Na větrné elektrárny nejsou všude optimální podmínky, navíc leckde lidem stožáry vadí.
c) O sluneční elektrárně na území ČR se raději ze zřejmých důvodů ani nezmiňuju
d) Opravdu tady mám psát důvody proč se nemají stavět uhelné elektrárny?

    Sečteno a podtrženo, budoucnost zkrátka patří atomu a to ať si to chceme připustit nebo ne. Jistě, nad lidstvem bude již navždy viset jako stín onen přízrak z Černobylu, ovšem je potřeba si uvědomit, že v současné době již podobná havárie nehrozí. zabezpečovací systémy jsou na mnohem větší technické výši a i personál je školen aby dokázal krizové situace řešit pružněji. Naše společnost je navíc na elektrické energii čím dál víc závislá a ruku na srdce, byli byste vy sami schopni šetřit elektřinou jen aby se nemusela stavět nová elektrárna? No vidíte. Naše země musí zůstat energeticky soběstačná a pokud nechceme za hodně velké peníze dovážet energii ze zahraničí, nezbývá nám než investovat do stavby dalších jaderných bloků. Je to sice mamutí investice, ta je však ve srovnání s poplatky za případný dovoz energie zanedbatelná.

    Osobně si myslím, že dokud nebude do běžného provozu uveden fúzní reaktor (můj soukromý odhad je někdy kolem roku 2050), tak se lidstvo bude muset spoléhat na sílu skrytou v jádrech uranu 235 a z chladících věží budou stoupat bílá oblaka zkondenzovaných par čím dál častěji  na více místech na světě.