Konec raket Ares? Snad je to jen novinářská kachna

Říj 25, 2009

  Logo raket Ares
    Logo raket Ares
 

    Šok! I když nemám tohle slovo bulvárních titulků vůbec rád, nemůžu se mu ubránit. Po přečtení článku na zpravodajském portálu Novinky.cz s názvem "Privatizace dobývání vesmíru má vyřešit nedostatek peněz pro NASA" mi zůstala jen brada viset nevěřícně dolů.V článku se totiž píše, že kvůli omezení finančních výdajů by měl být zastaven vývoj nově budovaných raket Ares.

    Přiznám se, že jediné, co mne v tuto chvíli uklidňuje je možnost, že Novinky.cz se při psaní zprávy úplně nedržely pravdy a ve článku třeba něco poupravili aby tím přidali svému článku sledovanost. Jenže kdesi vzadu v hlavě stále hlodá červík pochybností. Co když je tomu opravdu tak jak bylo napsáno. Ani tak by ale nebylo prohráno. Zpráva totiž není definitivní. Sice ji sepsalo cca. deset odborníků, jenže hlavní slovo bude mít americký prezident Barack Obama. Snad si on uvědomí, že zastavit slibně se rozbíhající projekt Ares by bylo holé šílenství. Stačí totiž uvést jen tři čísla 25, 24 a 17 - to je počet let jak dlouho už svému účelu slouží tři zbývající raketoplány americké vesmírné flotily - Discovery, Atlantis a Endeavour. Tyhle stroje se mají už příští rok odebrat na zasloužený odpočinek a nahradit je má právě raketa Ares. Kritikům sice vadí snad až pětileté mezidobí, během kterého bude vývoj stanice ISS závislý pouze na ruské straně a proto navrhují současný projekt zastavit a vrhnout se na nový.

    Když si ale uvážíme kolik už rozjetý projekt Ares spolykal peněz, času, lidských sil, materiálu a bůh ví čeho všeho ještě bylo by velmi nehospodárné jej teď ukončit. A teorie, že je možné vybudovat nový modul rychleji a levněji? To zní skoro jako ze science fiction. A když se podíváme na finanční stránku věci tak ani tam by utahování opasků nemuselo být tak kruté. Vezměme si jenom kolik americký kongres napumpoval do oživení svých bank a dalších firem. Samozřejmě, některé byly životně důležité pro chod státu,ale na této vlně se svezla i celá řada dalších, které dar od vlády přijaly s otevřenou náručí i když za jejich problémy třeba nestála finanční krize, která se v jednu chvíli stala univerzálním viníkem všech finančních problémů. A nebo války. Uvažte kolik stojí účast amerických vojsk v Afghánistánu, nebo Iráku. Nikdy jsem proti jejich působení nic neměl, neprotestoval jsem proti nim a ani tentokrát neudělám výjimku. Kdybych byl ale v pozici nejmocnějšího muže USA a měl se rozhodnout, zda peníze vložím do válečných misí, nebo do NASA byla by moje volba jasná. Pokud máte názor stejný, nebo pokud s mým nesouhlasíte, napište ho na diskusní fórum vesmir.thos.cz.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

    Ano, dobývání vesmíru stojí peníze, tedy, on stojí opravdu hodně, ale hodně peněz. Ale vložené investice se vrátí. I když se to původně nezdálo tak i samotný projekt Apollo byl nakonec v důsledku výdělečný. NASA totiž na registrovaných patentech vydělala a my z nich těžíme dodnes.  Proto pevně věřím tomu, že jednou budou náklad na oběžnou dráhu, na Měsíc a snad i na Mars vynášet rakety, které se budou honosit jménem řeckého boha války.

     Jaké jsou Vaše názory na Návrh zrušit projekt raket Ares? Myslíte si, že je možné vymyslet za současného stavu něco lepšího? A co si vlastně myslíte o celém projektu Constellation a návratu lidí na Měsíc? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.