Trucky míří do Německa - držte si klobouky

Črc 25, 2010

  German truck simulator
    German truck simulator - nejnovější přírůstek do rodiny kamioňáckých her.
 

    Před několika týdny se mi do rukou, respektive do mechaniky mého PC dostala hra s název German truck simulator. Jenomže potom přišlo mistrovství světa ve fotbale, takže na hraní ani psaní něčeho na způsob recenze nebyl čas. A proto s hodnocením přicházím až teď, když jsem si hru pořádně osahal a prozkoumal všechna její tajemná zákoutí. Pokud vás tedy zaujaly hry ze série 18 Wheels of steel, nebo Euro truck simulator, je tento postřeh věnovaný právě vám.

    German truck simulator (dále jen GTS) je totiž přímým nástupcem výše uvedených her. Za jeho vydáním stojí osvědčené firmy Rondomedia a SCS Software. Jak už samotný název hry napovídá - děj je situovaný do Německa a díky tomu si mohli autoři s mapou skutečně detailně vyhrát. K dispozici je vám 18 německých měst (Kiel, Hamburk, Hannover, Rostock, Berlín, Drážďany, Lipsko, Magdeburg, Erfurt, Brémy, Dortmund, Frankfurt nad Mohanem, Duisburg, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem, Norimberk, Mnichov a Stuttgart). Většinou budete jezdit po dálnici, ale autoři mysleli i na malé silnice, které někdy tvoří výhodné spojky mezi městy. Tady bych chtěl autory skutečně pochválit. Zaprvé mají konečně tyto silnice smysl. V update pro ETS totiž tyhle silničky byly, ale cestu vám rozhodně nezkrátily. v GTS jsou ale skutečně užitečné. Druhá věc je, že si autoři "vzpomněli" na sérii 18 Wheels of steel a vzali si z ní rozmanitost silnic. Čekají na vás tedy třeba serpentýny, jízda okolo jezer, nebo u Kielu podél moře. Když už jsem zmínil lehkou podobnost s 18 WOS, musím se k ní vrátit ještě jednou. Ve hře na nás totiž znovu čekají kamenolomy, které jsou umístěné mimo města a dostanete se k nim jen po úzkých cestách. A což teprve když do nich jedete pro náklad. Svažující se úzká a klikatá cesta je velmi zajímavým zpestřením.

    Pochvalu si GTS zaslouží i za podařený příběh. Asi si říkáte - Jaký příběh může být v takovéhle hře? Nečekejte žádnou záchranu světa, nebo něco podobného. Tady nás čeká příběh docela obyčejného řidiče (vás), který si postupně buduje svou kariéru. Začínáte jako zaměstnanec spediční firmy, která vám určuje co kdy a kam povezete. Začínáte s nejslabším truckem řady C a peněz nemáte nazbyt. Z každé zásilky totiž dostanete jen asi 15% její hodnoty - zbytek shrábne firma. Na druhou stranu se ale nemusíte starat o tankování a opravy vašeho kamionu, to všechno jde na vrub vašeho zaměstnavatele. Do své kapsy budete muset sáhnout jen u pokut a případného tuningu. Po několika jízdách vás osloví jiná firma, která vám nabídne o několik málo procent vyšší zisky a kamion řady B. Chvíli pro ní jezdíte a pak se vám ozve třetí firma. Ano, hádáte správně - nabídne vám zase o pár procent vyšší zisky a hlavně Ačkový truck. Suma sumárum se do téhle fáze můžete dostat tak během dvou dní od začátku hraní. Asi si říkáte, že tady něco nehraje - po takhle krátké době mít nejlepší auto ve hře? A máte pravdu, tak snadné to opravdu  není. Vy totiž máte k dispozici notebook (vyvoláte ho tlačítkem N) a do něj vám chodí e-maily. Zpočátku vám je posílá hlavně váš kamarád, který také řídí kamion a nedávno si založil vlastní spediční firmu. V mailech vám popisuje jak je to úžasné, že se osamostatnil, jak si teď hodně vydělá a tak dále a tak dále. Pak vám řekne, abyste si to taky vyzkoušeli a dá váš kontakt pár autodealerům. Za chvíli vám tito pošlou vcelku levné nabídky trucků a když je přijmete - už jezdíte sami za sebe. Tedy ono to zase tak slavné není. Ta "výhodná koupě" kamionu není zase tak výhodná jak se na první pohled může zdát. Je to ojetina Céčkové řady, ale to vás mrzet nemusí. Protože teď dostanete za každou dodávku 100% její ceny, začnou vám peníze rychle skákat na konto. Když jich máte hodně, koupíte si lepší truck. Benzin a opravy si sice platíte sami, ale vyšší zisky vám to bohatě vynahradí. Později koupíte ještě jeden tahač, najmete řidiče, koupíte si v nějakém městě nepoužívanou garáž a rázem jste podnikatel - řidič jezdí pro vás, vydělává vám peníze a z každého transportu mu část peněz necháte. Kolik, to záleží na jeho kvalitě vyjádřené v hvězdičkách. Ti méně kvalitní se spokojí s málem, ale zase jezdí pomalu a mohou třeba tahač poškodit. Na ty zkušenější je sice spoleh, ale zase mají větší finanční nároky. Po čase můžete garáž vylepšit, takže pojme víc trucků a řidičů. Postupně si tak vybudujete velké dopravní impérium.

    Občas vám na mail přijde exkluzivní nabídka od firem, které jste už navštívil. Většinou potřebují rychle přepravit něco výjimečného, za což jsou také ochotní dobře zaplatit. Budete tak vozit třeba velké tlakové lahve, bagry, kombajny, nebo auta. Nejzajímavější je ale cena. Vozit tyhle mimořádné nabídky se skutečně vyplatí - dostanete za ně totiž někdy až 4x víc než za obyčejný transport. A proto vám radím - když se vám naskytne takováhle limitovaná nabídka, neváhejte a jeďte do onoho města třeba i bez nákladu, jen tak s tahačem. V minulých hrách by to bylo zbytečné, mezi městy jsem se pohyboval tak abych na tom vydělal, vždycky jsem tedy táhnul přívěs. Ale exkluzivní nabídky se vyplatí i když s prázdnou pojedete přes půl Německa. Další zajímavostí je omezení počtu nabídek. Dřív na vás v každé firmě čekal dlouhý sloupec nabídek co kam můžete přepravit. Mohli jste si vybrat jakékoliv město na mapě. v GTS je to jinak. Každá firma má pro vás připravené jen maximálně 4 náklady, takže budete určitě přemýšlet, kam se chcete vydat.

    Další důležitou novinkou je časový limit. Každá zásilka je označená buďto zelenými, žlutými, nebo červenými hodinami a časem, do kterého musíte zásilku doručit. Když je zelená, znamená to, že můžete jet klidně povolenou rychlostí a při příjezdu do cíle budete mít ještě dostatečnou rezervu. Žlutá barva už znamená, že budete muset jet nejvyšší povolenou rychlostí a pak termín stihnete. Červená to už je vyloženě šibeniční termín. Musíte hodit za hlavu všechny předpisy a jet co váš stroj dá. Pedál na podlahu a modlete se ať to stihnete. Za každý transport totiž dostáváte body. Ty se vám sčítají a posunují vás na další stupně. Body získáváte za ujetou vzdálenost a za dodržení termínu doručení. Naopak odebrání bodů vás čeká za zpožděné dodání, poškození nákladu, ale i za přestupky během jízdy. A tady se dostávám k jednomu spornému místu. A to je policie. Vím, že se autoři snažili do hry "propašovat" morální heslo aby lidé na silnicích dodržovali předpisy, ale někdy to působí až nelogicky. Ve hře sice nepotkáte jediné policejní auto (a s nostalgií zavzpomínáte na honičky v 18 WOS), přesto vás policie při překročení rychlosti, přejetí do protisměru, bouračce, nezapnutých světlech, nebo nedodržení odpočinkových pauz oškube o peníze. Dobře, tu bouračku bych ještě chápal - svědci si napíšou vaší SPZtku a už to je. Jenomže ať mi nikdo nevykládá, že policie má oči všude a trestá každý nebezpečný manévr.

    Pochvalu si naopak zaslouží grafika. Přívěsy i vlastní tahače se znovu posunuly na vyšší úroveň a vypadají už takřka 100% reálně a stejné je to i s městy.Ta jsou oproti ETS trošku "bohatší a různorodější", nebo se mi to jenom zdá? Například v Lipsku uvidíte nad silnicí nadchod pro pěší, v Hamburku v dálce spatříte obrysy přístavu, Drážďany vás zase uvítají historickým železničním mostem. Trochu mne ale překvapilo, že autoři "odstrčili na vedlejší kolej" průmyslové srdce Německa - trojici měst Kolín nad Rýnem, Duisburg, Düsseldorf. Hru jsme hrál dost dlouho a ze všech těchto měst jsem se podíval pouze do Kolína a to ještě jenom jednou. Trochu zvláštně působí i fakt, že sem nevede dálnice, ale pouze normální silnice. V tak průmyslově vyspělé oblasti, jakou Severní Porýní-Vestfálsko je, by člověk očekával mnohem častější návštěvy. Nu což, ne všechno odpovídá realitě.

    A pokud by autoři dovolili, měl bych ještě jednu připomínku. Není to nic velkého,spíše takové malé vylepšeníčko. Ve hře máte možnost převážet mnoho druhů nákladů. Hodně z nich tvoří potraviny. A přesto když přebíráte náklad, vybíráte si, zda povezete mouku, pomeranče, nebo sušené mléko. Nevybíráte si, že povezete potraviny, ale konkrétní druh. Proto mi trošku chybí podobná možnost i u přepravy chemikálií. O hnojivu, benzinu a naftě nemluvím, ale proč máte možnost převážet kyselinu? Nebylo by lepší dát hráčům možnost vybrat si, zda chtějí převážet kyselinu sírovou, chlorovodíkovou, trihydrogenfosforečnou, nebo nějakou jinou? Vždyť je to stejné jako s potravinami. To samé i horké chemikálie. Také se člověk nedozví cože to vlastně veze. A když už jsme u těch chemických transportů, nebylo by od věci, kdyby pro ně platily nějaké speciální přepravní podmínky. Přece jen vozit chemikálie není jako vozit cukr. Nebylo by od věci zavést např. rychlostní omezení pro nebezpečné náklady. Hru by to zpestřilo a zároveň by se to i přiblížilo realitě.

     Co říkáte na German truck simulator? Hráli jste ho? Jste s ním, spokojení? Co byste na něm vylepšili? Napište nám o tom! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.