15. den fotbalového MS - Hvězdná nuda

Čer 25, 2009

  Žlutá karta
    Nedostatek gólů kompenzoval přebytek karetních trestů.
 

    Nejdelší fáze mistrovství světa je za námi. Dnes odehrály poslední zápasy týmy ve skupinách G a H a po dvou týdnech skončily úvodní boje. Teď už nás čeká ta zajímavější část - vyřazovací fáze play-off, ve které se najde i pár volných dní aby měli čas na regeneraci hráči i fanoušci.

Portugalsko - Brazílie 0:0 (0:0)
    "Panebože, za co?" Tuhle otázku jsem si několikrát položil když jsem sledoval zápas mezi Brazílií a Portugalskem, na který jsme se už několik dní těšil jako malé dítě na novou hračku a o kterém jsme byl přesvědčený, že bude zlatým hřebem zápasů v základních skupinách. O to krutější bylo procitnutí. Brazílie měla postup jistý a Portugalcům zase stačila pouhá remíza. Proč by se měli honit do útoku a riskovat, že prohrají? Výsledkem byl nekoukatelný patos soubojů ve středním pásmu s minimem brankových pokusů. Gólů chyběly a tak nám hráči na oplátku alespoň předvedli, že umí faulovat. Mé původní nadšení rychle ochablo a tak jsem, ač nerad, televizi radši vypnul. Udělal jsem to na mistrovství poprvé a doufám, že i naposledy. Nudností tenhle zápas překonal asi i duel Alžírska se Slovinskem a to už je co říct.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

KLDR - Pobřeží Slonoviny 0:3 (0:2)
    Sloni šli za svým cílem - chtěli se poprat o možnost postoupit, po očku sledovali souběžně hraný zápas Portugalska a Brazílie a nažili se porazit Koreu co nejvyšším rozdílem. Nakonec vsítili jen tři branky a to na postup nestačilo. Góly Tourého, Romarica a Kaloua na postup nestačily a tak jen zatížily už tak potápějící se severokorejskou loď.

Tabulka skupiny G

Pořadí Můj tip Tým Výhry Remízy Prohry Skóre Body
1. 1. Brazílie 2 1 0 5:2 7
2. 2. Portugalsko 1 2 0 7:0 5
3. 3. Pobřeží Slonoviny 1 1 1 4:3 4
4. 4. KLDR 0 0 3 1:12 0

 

Skupina G - úspěšnost mých tipů - 100%
    Tahle skupina si právem zaslouží označení smrtící. Kromě KLDR mohly postoupit všechny tři zbývající celky. Nakonec se na prvním místě umístila Brazílie. Sice nepředvedla nic zázračného či dechberoucího, ale dvě výhry a jedna remíza byly určitě zasloužené. Obdiv si Brazilci zaslouží i za trpělivost s jakou v úvodním duelu dobývali severokorejskou branku. Druhé místo patří Portugalcům. Ti vlastně těží jen z toho, že Korejcům nasypali do sítě 7 branek. V dalších dvou zápasech uhráli bezbrankovou remízu. Ani ni nehráli zrovna extrasuperspeciální fotbal, ale stačilo jim to. Doufejme, že v play-off předvedou víc. Slonů je mi líto. V jiných skupinách by měli bez problémů na postup, vždyť remizovali s Brazílií! Ale Gčko nebylo k Afričanům milosrdné a tak jsou to právě oni, kdo mistrovství opouští. Jestli někdo po tomhle šampionátu bude mít právo hořekovat nad nespravedlivě rozlosovanou skupinou, budou to právě oni. Severní Korejci byli velkou neznámou. A hned úvodní duel ukázal, že by nemuseli být fackovacím panákem. S Brazilci prohráli jen o gól a tak se místní televize rozhodla další zápas odvysílat v živém přenosu - vůbec poprvé v historii KLDR. Ale tohle se soudruhům opravdu nepodařilo. Portugalci je přejeli 7:0 a dílo zkázy dokonalo v posledním duelu Pobřeží Slonoviny, které dalo Korecům 0:3. A rázem se objevily informace, že reprezentanty za tuhle ostudu čeká trest, mluví se dokonce o nasazení do převýchovných pracovních táborů. Je to opravdu radost reprezentovat takovou zemi! Řadovým Korejcům ale snad první přímý fotbalový přenos trochu otevřel oči. Konečně viděli, že jejich propaganda, která do nich od narození hustí, že jsou nejsilnější neporazitelný národ na světě nemusí být úplně pravdivá.

Chile - Španělsko 1:2 (0:2)
    Španělé mi spravili chuť. Po rozmrzelém večerním zápase byl ten večerní balzámem na duši. Hrál se otevřený fotbal, šance byly na obou stranách. Španělsko se snažilo útočit a to se fanouškům líbilo. Je pravda, že po dvou  vstřelených gólech z kopaček Villy a Iniesty jejich tlak polevil, nicméně ani chilské snížení tečovanou střelou Millatra je nemuselo mrzet. V závěru zápasu ale přišla nuda. Prakticky od 85 minuty si Španělé jen ve čtyřech kopali míč mezi sebou ve středovém kruhu a pokazili tak dobrý dojem z docela hezkého utkání. Chilané se ale museli o postup bát. Kdyby Švýcaři dali branku, vykopli by je z osmifinále. Nestalo se a tak do vyřazovacích bojů jsem Chile.

Švýcarsko - Honduras 0:0 (0:0)
    Švýcaři měli před zápasem velkou motivaci. Jejich šance na postup ze skupiny byla naprosto reálná. Stačilo porazit poslední Honduras a doufat, že si Španělé poradí s Chile. Souběžně hraný duel hrál reprezentantům alpské země do karet. Jenže soupeř Švýcarů - Honduras - měl také motivaci . I když o něco jinou než bývá obvyklé - jeho hráči chtěli uhrát první body na MS a také vstřelit první gól. Pravda, druhý úkol nesplnili, ale ten první se podařil. Svůj díl na tom má i nízká střelecká produktivita Švýcarů. Šancí nebylo mnoho, ale i tím málem dokázali Švýcaři pohrdnout. Snad jim svázala nohy zodpovědnost a tak se s turnajem rozloučili bezbrankovou remízou.

Tabulka skupiny H

Pořadí Můj tip Tým Výhry Remízy Prohry Skóre Body
1. 1. Španělsko 2 0 1 4:2 6
2. 2. Chile 2 0 1 3:2 6
3. 3. Švýcarsko 1 1 1 1:1 4
4. 4. Honduras 0 1 2 0:3 1

 

Skupina H - úspěšnost mých tipů - 100%
    Jestli v některé skupině paběrkovali střelci, bylo to dozajista Hčko. Šanci postoupit z prvního místa využilo Španělsko, které se dokázalo otřepat z nečekané porážky od Švýcarska a i když jen o ten pověstný chloupek, tedy přesněji o jeden gól nakonec uhájilo první pozici před Chile. Stejně si ale myslím,že Švýcaři budou muset svojí hru před vyřazovací fází trochu vybrousit. Občas totiž nebyli úplně stoprocentní. Na druhém místě skončili Chilané a já se drbu na hlavě když přemýšlím do nich napsat. Jejich hra je útočná, ale pořád jako kdyby tomu něco chybělo. Nevím proč, ale Chilský nároďák mi nějak nepadl do oka. Snad je to absencí silných tahounů a individualit. Skoro jako kdyby někdy působili odevzdaným dojmem. Pokud ale chtějí na MS uspět budou se toho muset ve vyřazovacích bojích vzdát a bojovat mnohem víc než třeba proti Španělsku. Švýcaři hned v úvodu šokovali úřadující mistry Evropy ze Španělska když je porazili 1:0. Jenže to byl taky jejich poslední gól na šampionátu. Jejich celek vždy zdobila kvalitní defenziva - však také v souboji s Chile překonali o 8 minut rekord v neinkasování. Na obraně měli vlastně postavenou celou hru. Jejich útočníci nemuseli dávat moc branek, protože jich gólman moc nedostal - jenže právě to jim zlomilo vaz. Po třech zápasech mají skóre 1:1! Kdyby byli útočníci aktivnější, určitě by si tenhle tým zasloužil jít dál - obranná fáze jim totiž šlape perfektně. V útoku to ale skřípe a proto švýcarské zápasy rozhodně nepatřily mezi ty nejpohlednější na MS. Poslední čtvrtou příčku obsadil Honduras. Jeho hráči společně s Alžířany jsou jediným týmem na MS, který na šampionátu nedal gól. To se potom nikdo nemůže divit, že takový tým nepostoupí do další fáze. Hra Hondurasu fanoušky také nenaplňovala dobrým dojmem z fotbalu a tak je vlastně dobře, že tenhle celek na MS končí.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.