KLDR pravděpodobně otestovala jadernou bombu

KVě 25, 2009

  Atomový hřib
    Jestli se nad Severní Koreou opravdu objevil atomový hřib zatím není na 100% jisté.
 

     Poměrně nudné každodenní ranní pročítání pořád stejných zpráv mne dneska pořádně překvapilo. Na titulních stránkách totiž svítila jako nosná zpráva novinka o tom, že komunistická Severní Korea pravděpodobně během noci na dnešek provedla zkoušku své jaderné zbraně.

     Pchjongjang v dnes uvedl, že provedl krok k uchránění národní suverenity. V řeči komunistických diplomatů to znamená jediné - vyzkoušeli jsme odpálení jaderné bomby. Tuto informaci nezávisle na sobě potvrdily i seismologické laboratoře v přilehlých státech. Podle nich měla výbušnina, která otřesy způsobila sílu asi okolo 20 kilotun TNT, což je srovnatelné s Hirošimskou bombou.  Svět zůstal opatřen. Bohužel to ale jednou přijít muselo. Už od chvíle kdy Korea odmítala vpustit zahraniční kontroly do centra jaderného výzkumu v Jongbjonu, bylo jasné, že tohle nedopadne dobře. V bývalé jaderné elektrárně proběhly přestavby, které ji proměnily na továrnu na plutonium. Tento radioaktivní prvek je přitom nepostradatelný pro výrobu atomové bomby.

     Co bude dál? To je asi otázka, kterou si pokládá úplně každý. Není se co divit. Na sudu se střelným prachem totiž sedí fanatický komunistický režim, kterému nevadí, že miliony jeho obyvatel umírají hlady, místo toho cpe nesmyslně velké prostředky na zbrojení. Dle jejich slov jen na obranu, ale kdo ví. KLDR je v současné době absolutně nesoběstačný stát, který je závislý na potravinové, surovinové i finanční pomoci ostatních států. Když teď budou mít v kapse tak mocný vyjednávací prostředek jakým atomová zbraň bezesporu je, pak se člověk skoro až bojí pomyslet k prosazení jakých cílů jim může pomoci. Za pár let se můžeme dočkat situace, kdy bude KLDR vyhrožovat světu stylem - dodejte nám víc surovin, nebo na vás zaútočíme. A co když někomu "prasknou nervy" a na komunistický stát zaútočí? V současné době už stačí jen zmáčknout ono červené tlačítko a raketa s jadernou hlavicí a pěticípou hvězdou na boku vyletí ze svého úlu aby bránila zájmy KLDR. Svět by se tak reálně ocitl na prahu třetí světové války, která by mohla být pro lidstvo také tou poslední. Při téhle myšlence jsem si vzpomněl na výrok Alberta Einsteina. Ten jednou prohlásil. "Nevím čím se bude bojovat ve třetí světové válce. Vím ale, že v té čtvrté budou hrát hlavní roli kameny, pazourky a oštěpy."

     Pokud se potvrdí dosavadní zprávy a bude stvrzeno, že KLDR opravdu vlastní atomovou zbraň, bude to velký šok pro celý svět. V současné době, kdy se většina velkých států pomalu rozhoupává k tomu, že začne likvidovat svůj arsenál, který ´by byl schopný během chvíle udělat ze země sterilní planetu, se do "atomového klubu" hlásí další členové. A co hůř ti už nejsou zdaleka tak zodpovědní jako třeba USA, Rusko a další. Osobně bych dokázal přenést přes srdce i často zmiňovaný Pákistán. Sice se zatnutými zuby, ale dokázal. Ovšem z KLDR mi běhá mráz po zádech. Pokud už dokázali postavit jadernou zbraň, pak se určitě nezastaví u jednoho exempláře. S jídlem roste chuť. Ostatně když se podíváme o pár desítek let zpět, poznáme, že v dnešní době historici kalkulují, že Hitler prohrál válku jen kvůli tomu, že nestihl stvořit atomovou zbraň, jinak by prý mohl válku vyhrát. Jistě, teď je jiná doba, věda pokročila, výzkum také, ale pořád zůstalo jedno - kdo má jaderné zbraně, ten si může diktovat podmínky a jeho slovo má mnohem větší váhu.

     Jediné co je na celé věci pozitivní je, to, že dnešní atomový test Pchjongjangu odsoudily bez výjimky všechny hospodářsky vyspělé státy. Proti KLDR se dokonce postavil i jeho tradiční spojenec, tedy Čína, s testem nesouhlasí ani Írán. A asi nikoho nepřekvapí, že na seznamu odpůrců nechybí USA, Rusko, Jižní Korea či Japonsko. Snad tedy komunistům z KLDR dojde, že jsou v současnosti proti všem.

    Co říkáte na severokorejský jaderný program? Obáváte se toho, že by mohl mít za následek mezinárodní konflikt nedozírných následků?  Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.