Hokejové MS - 2. den - Češi vstoupili do bojů

Dub 25, 2009

Česko - Dánsko
    Dánský brankář Galbraith právě likviduje pokus Petra Čajánka. Tady sice uspěl, ale v zápase kapituloval celkem pětkrát.

I druhý den hokejového mistrovství světa s sebou přinesl spoustu zajímavých zápasů, přesto si troufám tvrdit, že jeden z nich byl v české kotlině sledovaný mnohem víc než všechny ostatní. Svůj první duel totiž na švýcarském ledě sehráli čeští reprezentanti. K popisu tohoto zápasu se ještě dostaneme, ale pojďme si teď probrat zápasy jak byly postupně odehrány.

USA - Lotyšsko 4:2
    První dnešní duel jakoby ještě pokračoval ve včera nastoleném trendu. V zápase Spojených států s Lotyšskem bylo k vidění celkem šest gólů, Američané dlouho působili jakoby ospalým dojmem a jejich dva první góly byly, co si budeme nalhávat, hodně o štěstí. Ať už se jednalo o nešťastnou teč rány od modré čáry, nebo o nalezení mezírky v podstatě z nulového úhlu, vždy to byla veliká náhoda. Američanům také, hlavně při nerozhodném stavu, hodně tekly nervy. bylo vidět, že jsou nervózní - všechny souboje dohrávali a vybíjeli si v nich vztek. Lotyši během zápasu několikrát ukázali, že se slavnějšího soupeře nebojí hodně se mi herně líbili. Myslím, že další boje v téhle skupině budou ještě hodně zajímavé.

Norsko - Finsko 0:5
    První zápas skupiny "D", ve které figurují i čeští hokejisté, měl naprosto jednoznačný průběh. Norové v celém zápase hráli druhé housle a nebyli schopní se trvale usídlit v obranném pásmu Finů, kde by si vytvořili souvislý tlak. Společně s Čechy největší favorit skupiny - Finsko navíc ukázal, že má ve své brance gólmana, na kterého se může spolehnout. Pekka Rinne si poradil se všemi norskými střelami a po zásluze udržel čisté konto.

Švédsko - Rakousko 7:1
    Olympijští vítězové ze země Tří korunek naložili našim jižním sousedům největší gólový náklad jaký zatím nebyl v prvním kole MS k vidění. Hodně napověděla už první třetina, kterou žlutomodří vyhráli v poměru 3:0. Za zmínku ale stojí hlavně část druhá, ve které padl jediný gól a byli to právě Rakušané, kdo rozvlnil síťku. Nutno ale přiznat, že v téhle dvacetiminutovce se Švédové šetřili a nepředváděli zdaleka takovou herní aktivitu na jakou jsme od nich obvykle zvyklí. Gólový pytel se ale roztrhl v poslední třetině, kdy si Švédové bohatě vynahradili nepodařenou prostřední část - čtyři góly v rakouské síti způsobily zatím největší debakl mistrovství.

Česká republika - Dánsko 5:0
    Nebudu nic zapírat, před tímhle zápasem jsem měl hodně stažený krk. Přeci jen - v brance stál mistrovstvím světa nepolíbený Jakub Štěpánek a když k tomu přičteme to, jaké problémy zatím měla většina favoritů s outsidery, vyjde nám hodně nejistý výsledek zápasu. V první třetině se naši hokejisté jenom sehrávali. Rozhodně se jim nedá upřít snaha a aktivita, to rozhodně ne, hlavně v některých momentech létaly přihrávky z našich holí s takovou rychlostí a razancí, že televizní kamery měly co dělat aby měly puk neustále ve svém zorném poli, přesto se nám pořád nedařilo přenést vyvíjenou aktivitu i do výsledku. Jediný gól jsme vstřelili s velkým přispěním paní Štěstěny, ve zbylých šancích jsme ale měli smůlu. Naopak druhá část nám ukázala úplně jiné Čechy. Aktivita, na kterou jsme byli zvyklí z první třetiny nezmizela a naopak byla ještě nevýšena a doplněna i o góly.aby toho nebylo málo, čeští hokejisté dokázali proměnit celkem tři přesilové hry, což je opravdu potěšující výsledek. Všechny góly nás určitě těšily, ale já se nemůžu nezmínit o brance na 3:0m, kdy puk putoval po ose Jágr - Hemský - Čajánek. Tenhle gól byl jasnou ukázkou oné tolikrát zmiňované chytrého českého hokejového hokejového myšlení. Práce Hemského s pukem, jeho klička a následná nahrávka zpoza branky, to byla hokejová lahůdka, na které si každý český fanoušek s chutí smlsnul. V poslední části přidal Jaromír Jágr ke svým dosavadním dvěma asistencím i jeden přesný zásah, ale co bylo důležitější, i díky kvalitní práci obrany se Jakubu Štěpánkovi podařilo udržet čisté konto. O tohle ocenění se zasloužil hlavně ve druhé třetině, kdy musel několikrát likvidovat velmi nebezpečné pokusy soupeře. A snad nemusím připomínat, jak je pro psychiku gólmana taková nula důležitá, obzvlášť pokud se jedná o debutanta v národním dresu.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.