13. den ZOH - Kdyby se nehrál hokej, byl by to pohádkový den

Úno 25, 2010

  Martina Sáblíková
    Martina Sáblíková s českou vlajkou a slaměným kloboukem v barvě české trikolóry.
 

   Získat za jeden jediný den, respektive během zhruba dvou hodin, dvě olympijské medaile, to jsem snad ještě nezažil. Třináctý den Her ve Vancouveru mi ale dal možnost si tenhle pocit vychutnat. Jenže všechno hezké jednou končí a proto na závěr dne přišlo jedno zklamání. 

Běh na lyžích    Běh na lyžích

    Do klína nám ve štafetovém závodě mužů na 4x10 kilometrů spadla bronzová medaile! Postarala se o ni česká čtveřice Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal. Perfektně zvolená technika, skvělé namazání lyží a strhující výkon na trati, kde nám pomohl hlavně fenomenální Bauer mohly dát nakonec dohromady i stříbro, jenže přes Koukala se v cílové rovince prohnal Nor Northug a odsunul naše barvy na třetí místo. I tak se ale jedná o ohromný úspěch a velké překvapení. Tuhle medaili totiž mnoho lidí nečekalo. Zlato vybojovala reprezentace Švédska ve složení Richardsson, Olsson, Södergren, Hellner.

Lední hokej    Lední hokej

    Na dnešním programu byly čtvrtfinálové boje. Jako první do nich vstoupili Američané a Švýcaři. Zámořský celek hlavně díky dvěma brankám Parise postoupil do semifinále, a mohl se těšit na svého soupeře, který měl vzejít z dua Slovenko/Švédsko.

    Předčasné finále, souboj titánů, hokejová pochoutka pro labužníky - všechny tyhle výrazy by odpovídaly druhému čtvrtfinálovému zápasu, kde na sebe narazila Kanada a Rusko. Osobně jsem čekal velmi vyrovnaný duel, který bude muset rozseknout až prodloužení. Jenže hodně jsem se mýlil. Kanada na Rusko vletěla silou jaderného výbuchu a roznesla je po ledě konečným výsledkem 7:3! Bylo jedno, jestli v ruské brance stojí Nabokov, nebo Bryzgalov, kanadští útočníci dělali z ruské obrany trhací kalendář. Sborná tak po čtvrtfinále balí kufry a Kanada postupuje do semifinále.

    Velké zklamání s sebou přinesl souboj Čechů s Finy. Naši hokejisté hráli se soupeřem dlouho naprosto vyrovnanou partii, bylo se na co dívat, šance zdobily oba celky, jenže gól pořád chyběl. A že náš tým měl těch šancí opravdu hodně. Gól jsme ale nedali. O osudu utkání rozhodla kuriózní přesilovková akce, kdy střela od modré čáry prošla za Vokounova záda. Normálně by k tomu asi nedošlo, jenže náš obránce si musel dojet za branku pro ztracenou přilbu. Definitivní podobu výsledku dala power-play. Český tým tedy na olympiádě končí, Finové postupují do semifinále,kde narazí na USA.

    Poslední dvojici tvořili Slováci a Švédové. Asi málokdo čekal, že by naši východní sousedé mohli postoupit, přesto se to nakonec stalo. Ve čtvrtfinále totiž porazili favorizované Švédsko 4:3 a čeká je Kanada. Hokejisté Švédska tak neobhájí zlaté medaile z Turína. Slováci vedli dvakrát o dvě branky, vítězný gól zajišťující jejich vůbec první účast v semifinále ZOH vstřelil v 50. minutě Tomáš Kopecký. Tři góly zařídili Marián Hossa a Pavol Demitra.

Rychlobruslení    Rychlobruslení

    Královská trať Martiny Sáblíkové přišla na řadu ze všech ženských individuálních závodů jako poslední. A česká závodnice startovala až v poslední jízdě. Martina po celou dobu závodu vedla a i když v závěru trochu polevila, přesto se mohla v cíli radovat ze své druhé zlaté olympijské medaile, celkově třetí. Zařadila se tak mezi historicky nejúspěšnější české reprezentantky všech dob. Jako první česká žena v historii zimních her získala dvě zlaté medaile, to před ní dokázalo na letních hrách pouze sedm Čechů. Zároveň si jako jediná odveze z jedněch Her tři cenné kovy. Druhá v závodě skončila Němka Beckertová, bronz zbyl na Kanaďanku Hughesovou.

Přečtěte si všechny články o olympiádě ve Vancouveru 2010

Shorttrack    Shorttrack

    Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná vypadla v závodě na 1000 metrů už ve své rozjížďce. Olympiáda tím pro ni končí a páteční čtvrtfinále už bude sledovat jen na dálku. Novotná ale měla závod rozjetý výborně. Hned po startu šla do vedení a dlouho si hlídala postupové místo. V poslední zatáčce se ale před ni dostala Bernadett Heidumová z Maďarska, zkřížila jí cestu a Novotná ve snaze zabránit kolizi zakopla a zamířila do bariéry. Rozhodčí střet vyhodnotili jako regulérní. Američanka Katherine Reutterová stanovila časem 1:30,508 nový olympijský rekord.

    Mužské rozjížďky na 500 metrů byly také velmi kvalitní. Hned dvakrát se tu měnila hodnota olympijského rekordu. Ten  časem 41,397 v současné době drží Kanaďan Francois-Louis Tremblay. Čtvrtfinále se pojedou v noci z pátku na sobotu.

    Korejky přišly vinou diskvalifikace o zlatou medaili ze štafety na 3000 metrů. Tím se zároveň přerušila jejich dominance na olympijských hrách trvající od roku 1994. Místo nich triumf vybojovaly Číňanky, ke zlatu jim pomohl světový rekord 4:06,610 minuty, stříbro vybojovaly Kanaďanky a bronz zbyl na USA.

Boby    Boby

     Pořadatelská Kanada má už sedmé zlato. Postaralay se o něj bobistky Kaillie Humphriesová, Heather Moyseová. Druhé skončily jejich krajanky Helen Uppertonová a Shelley-Ann Brownová. Bronz získaly Američanky Erin Pacová a Elana Meyersová.
 

Akrobatické lyžování    Severská kombinace

     Olympijskou vítězkou v akrobatických skocích na lyžích je Australanka Lydia Lassilaová. Stříbrná olympijská medaile putuje do Číny zásluhou Li Ni-na a Kuo Sin-sin. Na stupních vítězů nestrojí po prvním kole vedoucí Číňanka Sü Meng-tchao, která v posledním skoku nezvládla doskok.
 

krasobruslení    Severská kombinace

     Krátký program krasobruslařek doslova ovládla Korejka Kim Ju-na, která výkonem ohodnoceným známkou 78,50 vytvořila nový světový rekord. Druhá je Japonka Mao Asadaová, která coby první žena v historii skočila na olympijských hrách trojitý axel v kombinaci. Vůbec se ale nedařilo evropským krasobruslařkám. Nejlepší z nich byla na sedmém místě Italka Carolina Kostnerová. Ta však na medaile ztrácí již přes osm bodů.

 

     Sledujete ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na výkony a šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.