Raketa Ares - dokáže nahradit raketoplány?

Led 25, 2009    |    diskuse - místo pro vaše názory

  Část rakety Áres na výrobní lince
    Pod rukama techniků se rodí nová naděje pro průzkum vesmíru.
 

    Na začátku postřehu si zodpovězme jednu základní otázku - jak se můžeme dostat do vesmíru? Odpověď je jednoduchá - můžeme využít služeb raket nebo raketoplánů. Rozdíl mezi těmito možnostmi je na první pohled patrný. Raketoplán je vlastně takové vesmírné letadlo - startuje ve vertikální pozici spojený s palivovou nádrží a pomocnými raketami a při návratu přistává jako klasické letadlo - tedy na podvozek.Raketa má stejný styl startu - při návratu na Zemi se ale jejího povrchu dotkne pouze tzv. sestupový modul - tedy část, ve které se nachází posádka. Vlastní raketa se musí pro každý start vyrábět nová. Když se podíváme do historie, zjistíme, že jako první se do kosmu podívaly rakety. Teprve až dlouho po nich vznikly raketoplány. Ty měly vznikly hlavně proto, že měly být levnější než konvenční rakety (další průběh ale ukázal, že start raketoplánu vyjde dráž než klasická raketa). Do kosmu se díky raketoplánům, podívaly vlastně jen dva státy - USA hned několikrát díky svým modelům Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour. Ruský raketoplán Buran letěl do kosmu jen jedinkrát. Evropský projekt Hermes měl sice našlápnuto ke slušné kariéře, ale nakonec se do kosmu nikdy nedostal. Jenže zub času neúprosně hlodá a i americké raketoplány se chystají do důchodu.

     Raketoplány Discovery, Atlantis a Endeavour od roku 1984 podnikly celkem 86 výprav do vesmíru. Poslední mise je plánovaná na září 2010, tehdy by měla být ukončena stavba ISS - mezinárodní vesmírné stanice.  V roce 2010 tedy skončí éra raketoplánů a NASA nebude mít velkokapacitní stroj pro přepravu astronautů a materiálu. Nastupující americký prezident Barack Obama už jmenoval tým, který by měl řešit náhradu raketoplánů. jeho cíl je smělý - v roce 2015 by měla do kosmu odstartovat první raketa nové generace, která ponese jméno řeckého boha války - Áres.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Právě v těchto měsících vzniká prototyp této nové americké vesmírné naděje pod rukama techniků NASA. kdo má zájem, může se podívat na cca 3 minuty dlouhé video ze stavby rakety Áres. První test tohoto nástupce raketoplánů by proběhnout už letos v létě - informace o jeho stratu zde určitě najdete v dostatečném předstihu. Během prvního letu by měla raketa vystoupat do výšky okolo 40 kilometrů načež budou aktivovány padáky na kterých se snese k zemi. Jak už jsem psal výše, do plného provozu by se rakety Ares měly dostat  někdy v okruhu šesti let - tedy v roce 2015 do té doby je čeká spousta testovacích letů, desítky měření, stovky testů aerodynamiky, všech systémů a tak dále.Na jejich konci by měla být raketa nové generace, která bude schopná letů do vesmíru.

     A co bude dál? NASA má pořád v rukávu i projekt na paketu Prometheus, kterou by měl pohánět jaderný motor. Ten by ale mohl být zažehnut až ve vzdálenosti minimálně 600 km od povrchu Země aby nebyla její atmosféra znečištěná radioaktivitou. Díky tomuto modelu by se plánovaná cesta na Mars zkrátila na zhruba 90 dní oproti téměř 180 - 250 dní s klasickými raketovými motory. Tento projekt je ale stále ještě v plenkách a není vůbec jisté zda se ho někdy dočkáme. Naopak projekt Áres je na nejlepší cestě aby zaplnil trhlinu po dosluhujících raketoplánech.

     Jaké jsou Vaše názory na stavbu nástupce raketoplánů? Myslíte si, že se někdy podaří dokončit projekt Prometheus? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.