LHC je zpátky!

Lis 24, 2008

  LHC má za sbeou první úspěšnou kolizi
    Snímek zachycující kolizi prvních dvou protonů v LHC očima experimentu ALICE.
 

    Je to bez dvou měsíců téměř rok od poslední zmínky o LHC. V době, kdy na něj někteří již začali zapomínat se největší vědecký přístroj světa vrací a hned v plné parádě. Dneska totiž vyprodukoval první kolizi částic.

    Všechno šlo tentokrát ráz na ráz. Žádná zdržení, žádné komplikace, všechno běželo jako po másle. Před třemi dny se podařilo dostat podmínky v experimentálním tunelu na optimální hodnoty a dnes mohl CERN konečně vypustit do světa dlouhé měsíce toužebně očekávanou zprávu: "LHC funguje!"

    Té cti stát se první částicí, která nebude v LHC jen obíhat, ale dočká se při rychlosti blízké rychlosti světla i srážky se dostalo dvěma protonům, které se podle očekávání srazily v předem předpovězeném místě.

    Obří experimenty ALICE, ATLAS, CMS a LHCb zachytily jak samotnou kolizi tak i částice, které po nárazu protonů vznikly. Podle zpráv z CERNu propukla v řídícím středisku po dnešním testu opravdu upřímná a neskrývaná radost. Ostatně nemžeme se divit. Po všech těch komplikacích, poruchách a oddalováních je tahle zpráva opravdu výjimečná. LHC je totiž po dlouhé pauze zpátky, doufejme tedy, že si celá stavba už vybrala svoje smolné dny a že už má před sebou pouze šťastný osud.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Každý, kdo se byť jen okrajově zajímá o vědu a techniku musí cítit přinejmenším lehké mrazení v zádech při představě, co všechno nám může LHC prozradit. Díky srážkám částic (při této rychlosti spíše záření) s rychlostí podobnou rychlosti světla může lidstvo proniknout až na samou podstatu existence hmoty. Díky LHC můžeme zjistit základní informace, které nám pomohou k chápání těch nejzákladnějších jevů v mikrosvětě. Můžeme se jen a jen těšit na další objevy, které nám s sebou LHC přinese.

    P.S. Kdo má zájem, může si přečíst oficiální tiskovou zprávu (ENG), kterou vydal CERN k příležitosti dnešního významného předělu. U zprávy jsou navíc přiloženy i snímky z dalších experimentů.

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.