Sonda přímo na povrchu ISS

Pro 24, 2008

  International space station
    Mezinárodní vesmírná stanice bude plně funkční v roce 2010.
 

    Na povrchu největšího objektu, který člověk vybudoval na oběžné dráze Země - ISS, tedy mezinárodní vesmírné stanice, začala pracovat nová sonda. Velitel stanice Michael Fincke a letový inženýr Juri Lončakov včera během pětiapůlhodinového výstupu do volného kosmu nainstalovali na plášť ruské části stanice sondu, která má odhalit, proč se vždy při snaze o spojení ISS s ruskými zásobovacími loděmi Sojuz objevovaly potíže.

     Podle teorie NASA problémy způsobuje sám fakt, že je stanice kovová. Je to vlastně kus kovu, který obíhá v magnetickém poli. Okolo stanice se v důsledku toho vytváří jakýsi elektronový obal - stanice se nabíjí elektřinou. A právě tady je pravděpodobný zdroj problémů. Pokud by se totiž stanice opravdu nabíjela elektrickou energií, mohlo by dojít při přiblížení Sojuzu k jiskření a elektrickým výbojům.

     Oba astronauti upevnili sondu právě blízko místa, kde se Sojuz spojuje s ISS. Sonda nebude v činnosti jen při plánovaném spojení, ale po celou dobu bude vyhodnocovat podmínky v okolí stanice a její elektrickou vodivost. Komplex ISS za 100 miliard dolarů totiž musí pracovat jako švýcarské hodinky. V blízké době by se měla stanice rozrůst ze současných tří až na šest stálých obyvatel, přičemž stanice by měla být podle všech odhadů dokončena roku 2010.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Těšíte se na výsledky, které nám ISS po svém dokončení přinese? Co vůbec říkáte na současný trend letů do vesmíru? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.