Hokejová liga mistrů - zbytečnost nebo dobrý nápad?

Lis 24, 2008

  Logo Hokejové ligy mistrů
    Na ligu mistrů ve fotbale jsme si už zvykli, teď zbývá akceptovat její hokejovou sestřičku.
 

     Přiznejte se popravdě, co se Vám vybaví, když se řekne Liga mistrů? Myslím, že většina dotázaných bez váhání odpoví, že se jedná o nejprestižnější evropskou fotbalovou klubovou soutěž. A takový člověk má dozajista pravdu, jenže. Je tady jedno jenže a to spočívá v tom, že kromě té fotbalové ligy mistrů se rozběhla i ta hokejová. Jen se o ní zdaleka tolik nemluví. Bodejť by se mluvilo, když má letos svůj teprve první ročník.

     Je ale taková soutěž potřebná, nejedná se spíš o zbytečné handrkování se po celé Evropě, které hráčům ubírá už tak dost vzácný čas na odpočinek a regeneraci? Osobně si myslím, že platí první možnost. Před několika lety jsem vítal zavedení turnaje v Petrohradě, kam se sjížděli mistři několika evropských hokejových lig aby zde poměřili své síly. Turnaj Super Six osobně považuji za první světélko na jejímž konci je právě hokejová liga mistrů. Tahle soutěž se mi líbí z několika důvodů. Hlavně proto, že kluby mají před sebou další motivaci. Až doposud hnaly klub k vítězství v extralize tyto faktory: Čest a peníze. Nebudu tady spekulovat, který aspekt byl přednější, ale v české lize prakticky nebylo o co jiného hrát. Vítěz extraligy se pomazlil s pohárem, dostal tučné prémie, juchal na náměstí s fanoušky, nafotil několik desítek fotografií s titulkem MISTŘI a to bylo tak asi všechno. To naopak fotbalisté věděli, že pokud se jim podaří vyhrát ligu budou mít kromě požitků, které mají i hokejisté, i další. Věděli, že si zahrají se zahraničními celky v evropské lize. Tyhle zápasy jim z často poloprázdných tribun udělaly bouřící narvaný stánek a klubová kasa inkasovala mamutí zisky ze řádně osoleného vstupného. Ale hokejisté? Nic. To by se teď mělo změnit. I před nimi se teď otevírají brány turnaje, kde mohou poměřit své síly s nejlepšími evropskými týmy. Fanoušci se mohou těšit na známé evropské týmy, proti kterým bude tým jejich srdce bojovat urputně jako lev. Kluby si zase budou moci mnout ruce kolik že jim to přišlo na stadion lidí.

     Další důvody proč hokejovou ligu mistrů schvaluji jsou konfrontace českých hokejistů s jinými herními styly. Někteří možná pochopí, že to co jim stačí v domácí lize na výhru je na evropské scéně bez šance a začnou víc "makat", což si snad přenesou i do extraligy, následkem čehož by se mohla zvýšit její kvalita. Z toho by mohla těžit i reprezentace - v extralize by našla hráče, kteří jsou ošlehaní tvrdými boji v evropské lize. Takové zápasy totiž stojí nejen fyzické, ale i psychické síly a z hráčů vymáčknou to nejlepší. Celkově se jedná o velice zajímavý a jak se zdá i perspektivní nápad, což potvrzují i slova generálního komisaře slavné NHL Garryho Bettmana, který oznámil navázání užší spolupráce s hokejovou ligou mistrů. Dílem toho by mohlo být i vzájemné poměřování sil mezi vítězi obou soutěží - letos poprvé testovaný Victoria cup.

     Letos se do hokejové ligy mistrů kvalifikovaly dva české celky - HC Slavia Praha a HC Mountfield České Budějovice. Zatímco Jihočeši už ze soutěže vypadli, Pražané mají postup do semifinále na dosah. Příští rok by mohla být celá evropská liga ještě zajímavější, protože by se jí mělo zúčastnit celých 22 zemí. Máme se tedy na co těšit. A tak si budeme muset zapamatovat, že když se řekne Liga mistrů, tak že se nemusí nutně vždy jednat pouze o fotbal.

     Jaké jsou Vaše názory na hokejovou ligu mistrů? Myslíte si, že je tahle soutěž potřebná, nebo by spíše měli mít hráči víc volného času na regeneraci?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.