14. den fotbalového MS - Slováci vyřadili mistry světa!

Čer 24, 2009

  Róbert Vittek
    Róbert Vittek se stal národním hrdinou našich východních sousedů.
 

    Skupiny E a F už patří minulosti. Dnešní boje totiž rozhodly, které týmy z těchto skupin postoupí do osmifinále a pro které cesta šampionátem skončí. A k vidění byl i jeden opravdu nečekaný výsledek a s ním související výbuch favorita. 

Slovensko - Itálie 3:2 (1:0)
    Přiznám se, že Slovákům jsem proti obhájcům světového zlata z posledního MS ani trochu nevěřil. Jenže naši východní sousedé předvedli něco, co jsme od nich zatím na šampionátu ještě neviděli. Jako kdyby chtěli dát zapomenout na neslané, nemastné výkony z minulých zápasů se do dnešního mače opřeli skutečně s vervou. Hrdinou Slovenska se stal Róbert Vittek, který svému týmu vystřelil dva góly. Kdo by si ale myslel, že Italové nebojovali, ten by se šeredně mýlil. Hlavně v samotném závěru utkání se bylo skutečně na co dívat. Italové tváří v tvář reálné hrozbě vypadnutí zařadili vyšší rychlostní stupeň a výsledkem byla nádherná hra plná šancí. Nakonec by Italové postoupili, ale staly se dvě zásadní věci. Rozhodčí nejprve neuznal Quagliarellův gól kvůli ofsajdu a vzápětí přidal čerstvě vystřídaný Kopúnek třetí gól Slováků. To už běžel nastavený čas. Přesto Italové ještě zásluhou Quagliarelly snížili na jednobrankový rozdíl a v posledních vteřinách spálil ohromnou šanci na vyrovnání Pepe. Slováci tak v nejpřekvapivějším zápase MS postupují na úkor favorizované Itálie do osmifinále, kde narazí na Nizozemce.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

Paraguay - Nový Zéland 0:0 (0:0)
    Jihoameričané věděli moc dobře co jim proti Novému Zélandu stačí. Protinožci zase dostáli nastolené tradici reméz a oba týmy tak vlastně dosáhly svého. Praguay v klidu dokráčela díky remíze na první místo skupiny a Nový Zéland předčil předšampionátové odhady a do poslední chvíle mohl díky náhodnému gólu postoupit. Jenže hráči ze země Pána prstenu nejsou na takhle vypjaté zápasy zvyklí a tak jim tréma trošku svázala nohy. Celkově utkání moc velkou kvalitu nemělo, Paraguay se nikam netlačila  a Nový Zéland zase nevěděl jak překonat obranu soupeře.

Tabulka skupiny F

Pořadí Můj tip Tým Výhry Remízy Prohry Skóre Body
1. 3. Paraguay 1 2 0 3:1 5
2. 2. Slovensko 1 1 1 4:5 4
3. 4. Nový Zéland 1 3 0 2:2 3
4. 1. Itálie 0 2 1 4:5 2

 

Skupina F - úspěšnost mých tipů - 25%
    Co k téhle skupině říct? Očekávání jsou roztrhána na cucky! Skupinu vyhráli Paraguayci, kteří inkasovali jedinou branku. Osobně jsme nečekal, že budou takhle vysoko. Jenže tenhle tým se dokázal semknout a ve skupině remíz si nakonec došel pro první místo a zasloužený postup. Na druhém místě skončili Slováci, pro které to je historický úspěch. Když jsem tipoval v prosinci umístění týmů po základních skupinách, tak jsem si sám říkal, jestli jsem svůj tip lidově řečeno "nepřepísknul". Tipoval jsme, že Slováci budou druzí a světe div se, ono mi to nakonec vyšlo. Slováci prošli během turnaje peklem - v posledních sekundách ztratili tři body proti Novému Zélandu a po chabém výkonu proti Paraguaji jsem si drbal hlavu,že jsem je přecenil. Jenže Slováci v posledním mači skupiny neskutečně zabrali a ve strhujícím finiši porazili Italy 2:3, což je poslalo do osmifinále. Třetí místo obsadil Nový Zéland. Hráči, o kterých jsem napsal, že budou ve skupině jen do počtu sahali do poslední chvíle po postupu! Uhráli tři cenné remízy a to je pro ně ohromný úspěch, před kterým se zaslouží smeknout. Poslední místo patří Itálii, která ani jednou nevyhrála. Obhájci mistrovského titulu opouštějí mistrovství a vinit mohou jen sami sebe - kdyby totiž k celému šampionátu přistoupili tak dravě jako k posledním minutám duelu se Slovenskem, tak by všechny roznesli na kopytech. Jenže oni hráli lážo plážo, sbírali remízy a právě ty jim nakonec zlomily vaz.

Kamerun - Nizozemí 1:2 (0:1)
    V tomhle zápase o nic nešlo - Kamerun by mohl vyhrát třeba 0:0 a stejně by ze skupiny nepostoupil, Nizozemci klidně mohli stejným výsledkem prohrát a na jejich postupu by se taky nic nezměnilo. Jenže i přesto, že karty byly rozdány už před zápasem se bylo na co dívat. Oba týmy se snažily točit a výsledkem byl pěkný fotbal se šancemi na obou stranách. ve druhém poločase to snad vypadalo, že by Kamerunci mohli vydřít alespoň čestný úspěch, jenže v té chvíli se znovu ukázala neskutečná síla nizozemského výběru. Tým, který si může dovolit nasadit střelce typu Huntelaara až v průběhu hry dokazuje jak kvalitní hráče má. Nakonec Nizozemci jednobrankové vedení udrželi a tak je ani nemusí mrzet, že proti Kamerunu dostali první branku na šampionátu - a navíc z penalty.

Dánsko - Japonsko 1:3 (0:2)
    Naopak v duelu těchto dvou zemí se hrálo o všechno. Situace byla jasná - vítěz postupuje do osmifinále, poražený si balí kufry. Dala se tedy očekávat taktická bitva dvou pozorných obran s minimem šancí. Jenže situace byla jiná. V 17. minutě poslal Japonce do vedení Honda a ve 30. přidal druhou branku Endo. Profackovaní Dánové se nezmohli na odpověď a Japonci se v klidu stáhli - věděli, že náskok mají dostatečný a postup ze skupiny by jim utéct neměl. S tím jim ale otřásli Dánové, kteří v 81. minutě zásluhou Tomassona proměnili penaltu a dostali se na dostřel k samurajům. Ti ale neponechali nic náhodě a v 87. minutě se díky Okazakimu dostali znovu do dvoubrankového trháku. Japonci tedy spolu s Nizozemci jdou do osmifinále, pro Dány šampionát skončil.

Tabulka skupiny E

Pořadí Můj tip Tým Výhry Remízy Prohry Skóre Body
1. 1. Nizozemsko 3 0 0 5:1 9
2. 4. Japonsko 2 0 1 4:2 6
3. 3. Dánsko 1 0 2 3:6 3
4. 2. Kamerun 0 0 3 2:5 0

 

Skupina B - úspěšnost mých tipů - 25%
    Tak tady jsem se hodně mýlil. V podstatě jediný úspěšný tip byli Nizozemci, kteří nezklamali svou pověst a beze ztráty bodu a s jediným inkasovaným gólem nejenže postoupili do osmifinále, ale zároveň si hodně nahlas řekli o označení favoriti mistrovství. Druzí jsou překvapivě Japonci, kteří praktikují běhavý fotbal a ukazují, že jim to fotbalově myslí. Jejich hra se mi líbí, je svižná a dá se na ní dívat. tímto se chci zároveň samurajům omluvit za to, že jsem je ve svém odhadu poslal až na samotný chvost tabulky. Třetí skončili Dánové a já nemám moc slov, která bych chtěl k jejich týmu dodat. Do paměti fanoušků se ničím významným nezapsali a jediným světlým momentem jejich účinkování byla výhra nad Kamerunem. Právě tento africký celek mne osobně zklamal. "Ostatní celky by pro Kamerun neměly být výraznou překážkou."  Jak krutě zní ve srovnání s realitou můj prosincový odhad. Tým, jehož hlavní hvězdou je kanonýr Samuel Eto'o nezískal ani jeden bod a se šampionátem se loučí ze čtvrtého místa skupiny. Tipoval jsem, že Lvy uvidíme minimálně v osmifinále, ale jak se zdá, tak až na Ghanu mají s postupem africké celky velké problémy.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.