Jaké bylo hokejové MS 2010 aneb malé shrnutí.

Kvě 24, 2009

  Čeští borci
    Čeští hokejisté se radují na podiu na Staroměstském náměstí
 

    Máme za sebou 17 hektických dnů, hokejové MS s sebou přineslo celkem 50 zápasů, ve kterých bylo k vidění 244 gólů. Turnaje se zúčastnilo 16 zemí a v tomhle postřehu si je všechny zhodnotíme. Nejvýše ze všech ale vystoupala po pěti letech Česká republika.

1. místo - Česká republika
    Neuvěřitelné! Po sérii 25 omluvenek od zkušených hráčů, kterým se z nejrůznějších důvodů nechtělo reprezentovat svou zemi musel trenér Vladimír Růžička poskládat sestavu z mladých a většinou nezkušených hráčů. Harcovníků bylo jen málo - za všechny jmenujme Jaromíra Jágra, Tomáše Vokouna, či Jana Marka. Čechům nikdo nevěřil, nahlas se mluvilo o tomhle MS jako o jednom velkém propadáku. Tyto názory nabraly na síle, když reprezentace prohrála ve druhém zápase s Norskem. Jenže pak se tým neuvěřitelně semknul, tváří v tvář možnosti, že by poprvé český tým nepostoupil do čtvrtfinále jsme porazili Švédy, následně jsme klopýtli se Švýcarskem, ale následně jsme si vychutnali Lotyše a pak i Kanadu. Utkání pravdy s Finskem jsme zvládli až na nájezdy, stejně jako semifinále se Švédskem, kde nás od prohry dělilo pouhých 8 sekund. Ve finále jsme po velkém boji zdolali největšího favorita turnaje z Ruska a po pěti letech tak naši hráči mohli zvednout nad hlavu pohár pro vítěze šampionátu. Tým hrál jako celek, v oslabení jsme góly skoro nedostávali, naopak jsme 4 dali. Obrana byla spolehlivá a jistil ji Tomáš Vokoun. Heroický výkon na hranici sebeobětování ukázal, že se člověk nemá nikdy vzdávat a že i když vám nikdo nevěří, má cenu jít za svým snem.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

2. místo - Rusko
    Těžko bysme na MS hledali tým, který by měl ve svém středu víc hvězd. Rusům se nikdo z nejlepších hráčů NHL neomluvil. Trenér Bykov měl k dispozici to nejlepší co jeho země v současnosti má k dispozici. Vyrovnaní brankáři Varlamov - Košečkin - Jerjomenko byli ozdobou turnaje. Hlavně Semjon Varlamov patřil procentem úspěšných zákroků mezi nejlepší gólmany na MS. Obránci jako Nikulin, Aťjušov, Gončar či Grebeškov patří mezi nejlepší a o útoku snad ani nemá smysl mluvit. Ovečkin, Malkin, Kovalčuk, Afinogenov, Mozjakin, Dacjuk, Fjodorov a tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Rusové byli na mistrovství neporazitelní. Neztratili ani jeden bod - prohra přišla až ve finále. Rusové tak touhle jedinou porážkou na MS přišli o možnost získat zlatý hattrick. Frutrace z prohry nakonec vedla k málokdy vídanému nesportovnímu gestu - celý tým si sundal stříbrné medaile - na krku ji neměl ani realizační tým.

3. místo - Švédsko
    Švédský celek se prezentoval pěknou hrou, která měla švih. Na zápasy Švédska jsem se vždycky těšil, protože jejich útočné nápady byly místy hodně zajímavé. Svými výkony mne zaujali hlavně Omark s Harjuem - jsou to skutečně šikovní hráči, kteří jsou na ledě vidět. Švédové jako celek byli hodně dobří, na MS měli ale jednu jedinou slabinu - český celek. Švédové na mistrovství porazili každého kromě Čechů - k jejich smůle s s naší reprezentací střetli hned dvakrát - poprvé v základní skupině a následně i v infarktovém semifinálovém duelu, kde je dělilo 8 sekund od postupu do finále. Tři korunky nakonec našly vnitřní sílu a vybojovaly alespoň bronz.

4. místo - Německo
    Tohle MS bylo ve znamení překvapení a vzpoury hokejových trpaslíků. Nejdál to z nich dotáhli paradoxně domácí Němci, kteří původně MS vůbec neměli hrát. V loňském ročníku se totiž umístili v baráži na sestupové příčce a měla je čekat pouze divize B. Jelikož má ale pořadatelská země účast automaticky zajištěnou, mohli letos Němci startovat v elitní skupině. Ale los k nim byl velmi nepřátelský. Do základní skupiny dostali USA, Finsko a Dánsko. Měla to být jasná záležitost, jenže Němci se dokázali zázračně prosmýknout do osmifinále, pak do čtvrtfinále a nakonec hráli i o medaile. Semifinále s Ruskem nakonec Němci ztratili až v samotném závěru. Kde hledat příčiny tak náhlého vzestupu německého hokeje by bylo na dlouhé debaty s nejistým výsledkem. Nicméně dvě věci jsou jasné - domácí publikum umí s týmem udělat divy a za druhé - když dáte průměrnému týmu s dobrou schopností bránit skvělého brankáře, který chytil formu, může se sát cokoliv. Dennis Endras vytáhl svým výkonem Němce mezi hokejovou smetánku a zasloužil si titul pro nejlepšího brankáře turnaje.

5. místo - Švýcarsko
    A hned další letošní překvapení. Švýcaři se stejně jako v minulých letech prezentovali dobrou obranou a stylem založeným na fyzicky náročné hře. ne nadarmo se reprezentantům této alpské země občas přezdívá evropská Kanada. Letos ale k tomu Švýcaři přidali ještě něco navíc. Těžko říct, snad to bylo štěstí, snad shoda okolností, nebo dobrá pohoda v týmu. Každopádně se mi zdálo, že Švýcaři šli po vítězstvích ještě hladověji než dřív a nakonec se dostali až do čtvrtfinále, kde jejich cestu nečekaně ukončili Němci. O pár řádků výše avizovanou podobnost s kanadským výběrem Švýcaři potvrdili na konci prohrané bitvy s Německem, kdy napadli soupeřovu střídačku. Tahle velká kaňka tak v celkovém hodnocení zastínila jejich dobré výkony na šampionátu.

6. místo - Finsko
    Finové měli dobře složený tým. V obraně hrál veterán Nummelin, v útoku osobě dávali vědět hlavně Kapanen, Immonen, Kontiola či Jussi Jokinen. Finský výběr začátku mistrovství nevkročil správnou nohou - Suomi hráli v posledním zápase s Američany o to, kdo nesestoupí do baráže. Do osmifinále nakonec proklouzli Finové, ale na svém kontě měli jen tři body - ty tři za výhru nad USA se jim automaticky škrtly, protože USA šly do baráže. Do osmifinále ale nastoupil asi nový tým, protože si připsal výhry nad Slovenskem i Běloruskem. Rozlet finského týmu zabrzdilo jen fenomenální Rusko a definitivní konec nadějí přišel ve čtvrtfinále - po samostatných nájezdech proti České republice.

7. místo - Kanada
    Tohle bylo jedno z největších překvapení MS. Kanada sice do Německa přijela s jiným kádrem, než jaký vyhrál na ZOH ve Vancouveru zlatou medaili, ovšem i tak se od jejích reprezentantů hodně očekávalo.Vstup do turnaje se přitom severoameričanům podařil, překvapivá byla jen porážka od Švýcarů, ale i favorit může klopýtnout. jenže v osmifinále přibyla další dvě klopýtnutí - se Švédskem a i s ČR. Kanada nakonec byla ve skupině na posledním postupovém místě, takže ve čtvrtfinále dostala proti sobě ruskou mašinu - pro ně to byla skvělá možnost oplatit Kanadě čtvrtfinálový výprask 7:3 z Vancouveru a po zásluze Rusové vyhráli. Kanada prohrála celkem čtyřikrát a jen těžko můžeme hledat důvody, které k tomu vedly. Nejpravděpodobnější je možnost, že v olympijské sezóně se Kanadě nemohlo podařit složit dva špičkové výběry a na MS jel pochopitelně ten slabší. V součtu s velkými očekáváními a namotivovaností soupeřů to pro Kanadu vytvořilo smrtící koktejl.

8. místo - Dánsko
    Dánský zázrak byl jedním z největších překvapení turnaje. Dánové porazili v základní skupině senzačně Finy a v prodloužení i Američany. Hokejový trpaslík postoupil do osmifinále, kde už mnoho favoritů nepotrápil. Nicméně Slováci budou ještě hodně dlouho vzpomínat na výprask 6:0, který jim uštědřili právě Dánové. I díky této výhře se nakonec Dánsko prosmýklo do čtvrtfinále, což je pro tuto zemi historický úspěch. I přes následnou porážku od Švédů dokázali Dánové několikanásobně překonat původní plán.

9. místo - Norsko
    Norové byli dalším velkým překvapením. Do osmifinále se dostali hlavně díky tomu, že porazili Českou republiku a povinně i Francii. Norové byli s postupem do další fáze hodně spokojení, ale knock-out od Kanady v poměru 12:1 je vrátil zpátky na zem. Zajímavé je, že v posledním zápase na MS dokázali Norové porazit Švýcary, ale už jim to na postup do čtvrtfinále nestačilo. Norský hokej byl urputný, ve znamení obrany a vyčkávání na protiútok. Na pohled tedy žádný extra zábavný hokej, nicméně své plody Norům přinesl.

10. místo - Bělorusko
    Bělorusové uhráli to na co měli. Nepřekvapili ani pozitivně ani negativně. Už dlouhé roky jejich cesta skončí v osmifinále, když se zadaří tak i o krok dále, ale ani letos nedokázali vystoupit ze svého stínu. Jejich zápasy moc hokejové krásy nepobírají, snad je to tím, že jsou až příliš nervózní z toho aby něco nepokazili. To se ostatně ukázalo v posledním utkání, které na MS odehráli. Porazili Dány 2:1 a na hokej se dalo dívat. Pokud se tedy Bělorusové dokáží zbavit psychického bloku, mohli by příští rok konečně překvapit.

11. místo - Lotyšsko
    To, co jsem psal o tradičním umístění Bělorusů bych mohl zkopírovat i pro druhou pobaltskou zemi. Lotyši uhráli svůj průměr a i když se občas zdálo, že by snad mohli uhrát o něco víc než obvykle, rychle o nadějný vývoj přišli. Kladu si ale otázku jak lotyšský hokej oživit. Jejich výkony totiž nejsou vyloženě špatné a za předvedenou hru by si čtvrtfinále určitě zasloužili. Těžko říct, možná by pomohlo lehké omlazení výběru. Hlavně brankář Masalskis mi (ač mám k němu od dob jeho působení v Jihlavě hodně kladný vztah) nepřišel jako 100% jistota, kterou má první gólman mít.

12. místo - Slovensko
    Těžko přetěžko se hledají slova, kterými by se dal popsat obraz zmaru ve slovenském týmu. Celek, který si dělal velké plány obsadil v osmifinálové skupině poslední místo. Slováci přitom neměli vůbec špatný tým, ale nepomohlo jim nic. Charismatický kouč Hanlon se mohl na střídačce zcvoknout, ale nebylo by to k ničemu. Slováky ze silné letargie neprobral ani rychlý přílet Miroslava Šatana, který zkusil týmu na poslední chvíli pomoci. Marně. Slovenskou psychikou hodně otřásl první osmifinálový duel - rána 0:6 od Dánů hodně bolela. A když se k tomu přidaly i výpadky proti Finsku a nakonec i Německu, bylo po slovenských nadějích. A nikdo si už nevzpomene, že v základní skupině, byli Slováci hodně blízko od výhry nad Ruskem.

13. místo - USA
    Amerika na tom byla podobně bitá jako Kanada - stříbrní medailisté z Vancouveru ale navíc dostali i Ďábelsky těžkou skupinu, ve které bylo Finsko a dva papírově slabší soupeři - jenže Německo i Dánsko se staly největšími překvapeními turnaje a Amerika jejich řádění odnesla nejvíc. Úvodní duel šampionátu v Gelsenkirchenu, který sledovala rekordní divácká návštěva Američané prohráli v prodloužení a to je rozhodilo - spolu s dobrým výkonem dalších soupeřů mělo tohle drobné psychologické zaváhání fatální důsledky - Američané šli do baráže, kde museli proti o řád horším soupeřům prohazovat, že si zaslouží hrát elitní skupinu MS. V baráži ale z Američanů všechno spadlo. Už v první zápase rozdrtili Kazachstán 10:0 a když když si poradili s Francií 0:4,měli záchranu jistou. Baráž nakonec vyhráli, ale pořád se o Američanech mluví jako o největším negativním překvapení MS.

14. místo - Francie
    Hodnotit hru a předvedený výkon Francouzů a vůbec všech týmů, které skončily v baráži je ošemetné. Galský kohout jen tak ospale mžoural a zakokrhání se dočkal až v baráži proti Itálii a Kazachstánu. Objektivně vzato je ale fér,že se zachránili právě Francouzi. Z tria Francie - Itálie - Kazachstán byli nejméně špatní.

15. místo - Itálie
    Italové dokázali na celém MS porazit pouze jediný tým - nejhorší Kazachstán. V šesti zápasech nabrali skóre 8:18 a to na setrvání v elitní skupině MS nestačilo. Trochu paradoxní je, že brankář Bellissimo byl podle statistik třetím nejlepším gólmanem mistrovství, ale jak je vidět - někdy ani dobrý brankář mužstvo nezachrání.

16. místo - Kazachstán
    Ještě hůř dopadli Kazaši, kteří uzavírají šestnáctičlenný peloton letošního MS. Jejich skóre je děsivých 8:31 a sportovně jim můžeme jenom přát aby je v divizi B potkaly lepší časy, ve kterých budou více vítězit.

    Tolik tedy k hodnocení všech 16 týmů, které startovaly na 74. mistrovství světa v ledním hokeji. Na závěr tohoto postřehu ještě přidám individuální ocenění a několik statistických čísel.

Nejlepší hráči podle direktoriátu IIHF
    Brankář - Dennis Endras (Německo)
    Obránce - Petteri Nummelin (Finsko)
    Útočník - Pavel Dacjuk (Rusko)

All Stars tým (podle novinářů)

Dennis Endrass (Německo)
Petteri Nummelin (Finsko)                                                                        Christian Ehrhoff (Němcko)
Magnus Pääjärvi Svensson (Švédsko)                         Jevgenij Malkin (Rusko)                         Pavel Dacjuk (Ruskop)

Pořadí kanadského bodování
    Ilja Kovalčuk (Rusko) 11 bodů (2 + 9)
    Brandon Dubinsky (USA) 10 bodů (3 + 7)
    Magnus Pääjärvi Svensson (Švédsko) 8 bodů (4 + 4)

Pořadí brankářů podle úspěšnosti zákroků
    Dennis Endrass (Německo) - 96,43%
    Semjon Varlamov (Rusko) - 95,73%
    Daniel Bellissimo (Itálie) - 94,77%

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.