Hokejové MS - 1. den - Rusové do toho šlápli!

Dub 24, 2009

Rusové se radují
    (zleva) Vitalij Višněvskij , Ilja Kovalčuk a Oleg Tverdovskij slaví gól do sítě brankáře Pätzolda.

Hned první den 73. mistrovství světa v ledním hokeji nabídl několik zajímavých zápasů. Ve skupinách A i B se odehrálo po dvou zápasech a k vidění byly opravdu zajímavé momenty. Pojďme se teď společně podívat jak se vyvíjel první den švýcarského MS.

Bělorusko - Kanada 1:6
    Favorizovaná Kanada neměla s Bělorusy větší problém. Hodně se mi herně líbil Stamkos, který byl hlavně v první třetině velice aktivní, za což byl odměněn dvěma góly v síti soupeře. Osobně si myslím, že utkání by se vyvíjelo jinak pokud by se Bělorusům podařilo vstřelit dříve úvodní gól. Tedy, abych byl upřímný, ono se jim to vlastně podařilo, jen ten gól nemohl být uznaný. Padl totiž do odkryté branky. Gól tedy nebyl uznán po právu, ale aby bylo pravidlům učiněno zadost, měl brankář Kanady Roloson dostat dvouminutový trest, protože tohle posunutí by se do kategorie "úmyslné" určitě dalo zařadit. Bělorusové dokázali Kanadě vzdorovat hodně dlouho, dokonce déle než by kdo očekával. Vždyť i po 40 minutách hry svítilo na jumbotronu v klotenské hale skóre 0:2. Favorit ale v poslední třetině přidal 4 góly, což stanovilo konečné skóre. Myslím si ale, že výsledek je pro Bělorusy až příliš krutý a neodpovídá průběhu utkání.

Rusko - Německo 5:0
    Do mistrovských bojů dnes vstoupil i obhájce zlatých medailí z loňského MS - hokejisté Ruska. Ti ve svém prvním vystoupení asi trochu podcenili Němce. Kdo se dívá na skóre po první třetině (0:3)tak si asi ťuká na čelo - jak mohli Rusové podcenit Němce když první periodu vyhráli tak jasně? Kdo se ale na zápas díval tak viděl, že Němci nepůsobili zdaleka tak zakřiknutým dojmem jak by se mohlo podle výsledku zdát. Za zmínku stojí hlavně jejich nájezd v přečíslení 3 na 1. Zakončení sice bylo slabší, ale přesto je tahle situace jasnou ukázkou toho, že Němci byli velmi aktivní. Hlavně se to ukazovalo na začátku a na konci první třetiny, kdy se Rusové měli hodně do otáčet aby uchránili svůj tým od inkasování. Kdybych ale měl jmenovat jedno jméno, které v dresu "sborné" vyčnívalo nad ostatní, nebudu váhat a řeknu Ilja Kovalčuk. Tenhle forvard dokázal Němcům několikrát zamotat hlavu a jeho zápis do střelecké listiny byl oku lahodící, během zápasu navíc svým spoluhráčům připravil několik lahůdkových přihrávek. Po bezgólové druhé třetině přišly dva další góly, takže obhájci zlata mají za sebou první velice důležitý zápas.

Slovensko - Maďarsko 4:3
    Maďaři se dostali do elitní skupiny MS přesně po 70 letech a hned v prvním duelu se střetli v derby zápase se Slováky. Zápas v první třetině připomínal spíše hru profesora se žákem - Slováci si rychlými přihrávkami dokázali vytvářet šance, ovšem do zápasy brankáře Szupera skončila jen ta z Růžičkovy hole. Maďaři věděli, že pokud by se pustili se Slováky do otevřeného hokeje, byla by to pro ně cesta do pekel. Takhle sázeli spíše na kvalitní obrannou hru a do útoku jen občas vystrčili růžky. Jaký to byl ale pro naše východní sousedy šok když krátce po začátku druhé části vyrovnával na 1:1 Maďar Holeczy! Slováci najednou ztratili sebedůvěru, kterou v první třetině překypovali a z jejich holí se začaly rodit chyby. Už to zdaleka nebylo trak jednoznačné jako na začátku utkání. Už to vypadalo, že se drhá třetina dohraje za nerozhodného stavu když přišly dva slepené slovenské góly. Po 40 minutách prohrávali Maďaři 1:3 a asi nikdo by na ně nevsadil ani zlámanou grešli. Slováci ale dvougólový náskok dokázali prohospodařit. Nejprve snižoval Peterdi a v 55. minutě dokonce naturalizovaný Maďar ze Slovenska Tamáš Šille vyrovnal na 3:3! Šok byl na světě, sebevědomí Slováků vzalo definitivně za své a hokejisté vrhli všechno do bezhlavého útoku. Nakonec se jim přeci jen podařilo vstřelit rozhodující gól - ten přišel pouhých 13 sekund před závěrečnou sirnou. Osobně hodnotím tenhle zápas jako jednoznačně nejlepší a divácky rozhodně nejzajímavější z celého prvního dne. Už jen proto, že Slováci vyslali na Szupera víc než 50 střel, ale Maďaři byli naopak úspěšnější na vhazování. Maďaři zanechali po zápase velmi dobrý dojem a z původně avizovaného jasného outsidera se mohou vyšvihnout na rovnocenného účastníka skupiny.

Švýcarsko - Francie 1:0
    Všechny tři předchozí duely s sebou přinesly spoustu branek - do tohoto konceptu ale vůbec nezapadá poslední dnešní duel, ve kterém se spolu střetli dva sousedé - domácí Švýcaři a nepříliš respekt budící Francie. Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše - jak Martin Gerber ve švýcarské tak Fabrice Lhenry ve francouzské brance hráli dneska mnohem důležitější roli než jejich spoluhráči v poli. Oba byli také po zásluze vyhlášeni nejužitečnějšími muži svých týmů. Diváci viděli v zápase pouhopouhý jeden gól, který navíc padl už ve 12. minutě. Celkově vzato mne hodně překvapilo, že vždy silní a houževnatí Švýcaři měli takové problémy s Francií, která má na každém mistrovství spíše starosti o to aby se v elitní skupině udržela. Večerní zápasy byly dneska, jak se zdá, v rámci hesla "nepodceňuj soupeře". Favoriti své duely sice vyhrály, ale i outsideři ukázali, že se s nimi musí počítat.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa ve Švýcarsku? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.