12. den ZOH - Švýcarský úspěch v obřím slalomu

Úno 24, 2010

  Carlo Janka
    Carlo Janka ze Švýcarska vyhrál obří slalom
 

   Dneska jsme mohli v televizi sledovat například obří slalom mužů, závod sdruženářů, nebo krasobruslení žen. Ale nebudu asi daleko od pravdy když řeknu, že největší pozornosti se těšil osmifinálový zápas hokejistů s Lotyšskem.

Biatlon    Biatlon

    Ruská čtveřice Světlana Slepcovová, Anna Bogalijová-Titovecová, Olga Medveďcevová a Olga Zajcevová doslova ovládla závod biatlonových ženských štafet na 4x6 kilometrů. Druhé doběhly reprezentantky Francie, a třetí bylo Německo. Český tým Veronika Vítková, Magda Rezlerová, Gabriela Soukalová a Zdenka Vejnarová obsadilo v skončil na 16. místě z 19.

Alpské lyžování    Alpské lyžování

    Vítězem obřího slalomu se stal v současné době úřadující mistr světa - Švýcar Carlo Janka. Ten v součtu o 39 setin sekundy porazil překvapení závodu - Nora Kjetila Jansruda, bronzovou medaili získal další Nor Aksel Lund Svindal. Nejlepším Čechem byl 17. Ondřej Bank, který zajel o 1,81 sekundy horší čas než vítězný Janka.

Rychlobruslení    Rychlobruslení

    Závod rychlobruslařů na 10 000 metrů vyhrál Korejec I Sung-hun. Časem 12:58,55 minuty stanovil nový rekord olympiády Druhý skončil Ivan Skobrev z Ruska, třetí místo obsadil Bob de Jong z Nizozemska. Překvapením byla diskvalifikace favorizovaného Nizozemce Svena Kramera. Ten byl sice o více než čtyři sekundy rychlejší než vítěz, ale v polovině závodu poslechl chybnou radu trenéra, nevystřídal dráhu a to znamená diskvalifikaci.

Přečtěte si všechny články o olympiádě ve Vancouveru 2010

Skikros    Skikros

    Vůbec poprvé se letos jel na olympiádě ženský skikros. Kanaďanka Ashleigh McIvorová bude v historii Her navždy zapsána jako jeho první vítězka. Závodnicím vůbec nepřálo počasí, přesto si v hustém sněžení pro stříbro dojela Norka Hedda Berntsenová, a bronz míří záslouhou Marion Josserandová do Francie.
 

Lední hokej    Lední hokej

     Hodně napětí s sebou přinesl už první dnešní duel, ve kterém se proti sobě postavily výběry Švýcarska a Běloruska. Švýcaři nakonec zdolali Bělorusko 3:2 po samostatných nájezdech  Výhru týmu kouče Ralpha Kruegera zařídil v rozstřelu Romano Lemm. Ve středu od 21:00 SEČ je čeká boj o postup do semifinále. Nechci být ale špatným prorokem, ale příliš šancí Švýcarům nedávám. Postaví ser totiž proti dosud neporaženým Spojeným státům.

     Jediný tým, pro který nebylo osmifinále žádným problémem byla Kanada. Domácí celek vyprášil Němcům kožichy a po výhře 8:2 postupuje do čtvrtfinále. V něm bude na programu souboj dvou těžkých vah, podle některých označovaný coby předčasné finále. Střetnou se zde totiž s hvězdami nabitým Ruskem.

     Kdo sledoval zápas Čechů s Lotyšskem, ten asi zestárnul o několik let a nové šedivé vlasy může počítat na desítky. Naši hokejisté si znovu ošklivě pohrávali s tím, že dokázali dát rychle dva góly. Pak jejich hra zapadla do normálu a větší aktivita chyběla. A když už se něco našlo, ihned vše uhasil nadstandardně chytající Masalskis. Lotyši toho využili a ve třetí třetině vyrovnali. A to jsme mohli být ještě rádi, že jsem díky Vokounovi neprohrávali. Utkání šlo do prodloužení, kde nás do čtvrtfinále nakonec poslal gól Davida Krejčího. V dalším kole na nás čeká Finsko a tam by se podobné výpadky už dohnat nedaly.

     Dokonce ani slovenští hokejisté neměli cestu do čtvrtfinále snadnou. Proti Norsku sice dvakrát vedli a to dokonce o dvě branky, ovšem Norové ve druhé třetině vyrovnali. Slováky do dalších bojů poslal až ve 49. minutě Šatan. Semifinálovým soupeřem Slováků bude Švédsko.

Severská kombinace    Severská kombinace

     Závod družstev v severské kombinaci vyhráli Rakušané, kteří si tak zopakovali zlaté opojení z Turína. Kvarteto Bernhard Gruber, David Kreiner, Felix Gottwald a Mario Stecher porazilo Američany a Němce. Naše čtveřice Aleš Vodseďálek, Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík a Pavel Churavý udržela v běžecké části osmé místo z deseti startujících týmů, které jí patřilo už po skokanské polovině.

krasobruslení    Severská kombinace

     Krátký program krasobruslařek doslova ovládla Korejka Kim Ju-na, která výkonem ohodnoceným známkou 78,50 vytvořila nový světový rekord. Druhá je Japonka Mao Asadaová, která coby první žena v historii skočila na olympijských hrách trojitý axel v kombinaci. Vůbec se ale nedařilo evropským krasobruslařkám. Nejlepší z nich byla na sedmém místě Italka Carolina Kostnerová. Ta však na medaile ztrácí již přes osm bodů.

 

     Sledujete ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na výkony a šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.