To byl zase nápad, pane Langere!

Úno 24, 2009

  Chuligány uklidnila až policie
    Zuřící dav dokázala zpacifikovat až policie.
 

     Ptáte se, co mi tak hnulo žlučí, že jsem použil v nadpisu článku jméno ministra vnitra i přesto, že se snažím, aby tento web nebyl nijak politicky zaměřený? Ne, nebojte se, nechci aby byl tento postřeh o politice, protože problém, který zde chci popsat nesouvisí s žádnou politickou stranou.

     Už když před několika měsíci Ivan Langer prohlásil, že po dohodě s předsedou ČMFS rozhodl o tom, že během ligových zápasů nebudou na stadionu policisté, ale pouze pořadatelská služba, začal jsem cítit, že tohle nedopadne dobře. A kdo si v posledních dnech pustil zprávy asi ví o čem mluvím. Znám sílu davu, vím co dokáže rozzuřený kotel "fanoušků" způsobit - díky tomu si umím představit jaká síla je potřebná k tomu aby jim v tomhle řádění zabránila. Stejně jako já to asi vidí každý normální člověk, který někdy viděl rozvášněný dav. Ano, každý člověk to asi vidět musí, jenže pan Langer ani fotbaloví činovníci, kteří by tomu ostatně měli rozumět nejvíc byli slepí a hluší. A právě díky jejich rozhodnutí se v neděli proměnily fotbalové stadiony v Brně a v Olomouci v bitevní pole. Pořadatelská služba, byť sebelépe vybavená absolutně nemohla zastavit běsnící dav, který o fotbal vlastně vůbec nestál. Tihle lidé přijeli proto aby otestovali nový systém v praxi. Přítrž jejich řádění udělal až příchod policie. Její těžkooděnci s přilbami, obušky a štíty vypadali vedle pořadatelské služby jako kybernetičtí vojáci z budoucnosti proti Křovákům. Ne, nechci si dělat legraci z pracovníků bezpečnostních agentur. Odvedli bezesporu dobrou práci, ale na tohle prostě stačit nemohli.Hráz přehrady může být pevná, ale když se přes ni přežene mohutná voda tak ji prostě zadržet nemůže.

     On to byl v základu docela pěkný nápad - policisté nebudou na stadionech, ale jinde, kde mohou být více potřeba. Vždyť tento model funguje ve většině fotbalově vyspělých zemí, kde nebývá zvykem aby byla na zápasech policie. Ano, nápad to byl dobrý, jenže ... ! Je tady jedno velké jenže. Podobná praxe sice v zahraničí funguje, ale zároveň s ní se používají další opatření, která s ní souvisí. jenže pánové, kteří mají v Česku moc sáhli k tomu nejjednoduššímu co viděli v zahraničí - stáhli policii ze stadionů. Podívejte se ale do kolébky fotbalu - do  Anglie. Tam je na všech zápasech parádní atmosféra, ale přesto nedochází k problémům. Vběhneš během zápasu na trávník? Bez okolků dostaneš půl roku v base natvrdo. Ničíš vybavení stadionu? To samé a navíc máš doživotní zákaz vstupu na fotbal. Tohle je jen zlomek opatření, která jsou v zahraničí naprosto běžná a i díky nim je prostředí místních stadionů o tolik bezpečnější. I díky nim je možné odsunout policii ze sportovišť - jednoduše je tam zbytečná. Nikdo si nedovolí dělat s prominutím bordel, protože moc dobře ví, co by to pro něj znamenalo. Jenže v Česku se tohle všechno přeskočilo a  začalo se od prostředka, nebo možná od konce.

    Jaké jsou Vaše názory na řádění chuligánů na stadionech? Myslíte, že jejich běsnění zvládnou jen pořadatelé, nebo je zásah policie nutný? A přiblížíme se někdy kulturnosti, která je třeba v Anglii běžná? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.