Nejsou nosítka? Použijeme deku!

Zář 23, 2009

  Martin Kariya opouští led zabalený v dece
    I takhle může vypadat transport raněného hokejisty.
 

    Přesně podle tohoto hesla se zachovali zdravotníci na zápase Kontinentální hokejové ligy mezi Spartakem Moskva a Dinamem Riga. Soutěž, která o sobě prohlašuje, že se může rovnat s NHL si tenhle okamžik rozhodně za rámeček nedá.

    Běžela třetí třetina zápasu když u mantinelu narazil domácí obránce Marek Obšut na mantinel Martina Kariyu z Rigy. Souboj, kterých v každém zápase vídáme bezpočet ale dopadl málem tragicky. Bratr slavnějšího Paula Kariyi souboj neustál a při pádu vzad dopadl tvrdě na hlavu. Hala rázem ztichla, protože při podobných momentech jde nejen o zdraví, ale dokonce i o život. K bezvládně ležícímu hokejistovi okamžitě přispěchali na pomoc lékaři obou týmů a snažili se zjistit k čemu došlo. krátce poté dali jasný signál - raněný potřebuje nosítka. A právě v tuhle chvíli nastal problém. Nosítka se nedařilo sehnat. Domácí funkcionáři to nakonec vyřešili tak, že Kariyu položili na deku a společně s několika hokejisty ho dopravili až ke střídačce. Tady ale nastal další problém, protože k dispozici byla pouze úzká dvířka. Po krkolomném předávání se nakonec hokejistu podařilo dopravit až do sanitky, která ho dovezla do nemocnice, kde diagnostikovali těžký otřes mozku. Ke štěstí Martina Kariyi nutno dodat, že se nevyskytly žádné dodatečné potíže jako krvácení do mozku, nebo jeho pohmoždění, což ostatně potvrdil i tomograf. Martin si ale bude muset od hokeje minimálně na měsíc odpočinout. Ostatně, raději se podívejte na celé video, kde faul i následný "transport" uvidíte.

      Proč ale celý tenhle postřeh píšu? Při pohledu na přepravu člověka, u kterého je důvodné podezření na zraněnou páteř se mi nezdá zrovna dvakrát vhodné využívat deku a pak ho ještě přetahovat přes mantinel. To, nad čím by se dalo v krajském přeboru "mávnout rukou" je ale do očí bijící v soutěži, která hrdě prohlašuje, že se může směle rovnat kanadsko-americké NHL. Blíží se jí možná kvalitou hráčů a snad i objemem peněz, které se kolem ní točí. Zázemí stadionů a veškeré další věci, které nejsou na první pohled vidět jsou odsunuty na vedlejší kolej. Ostatně stačí si si vzpomenout na rok starou tragédii, kdy mladý hokejista Omsku - Alexander Čerepanov zemřel na zástavu srdce při zápase v Čechovu. Lékaři tvrdí, že pokud by se tehdy podařilo na stadionu najít defibrilátor, mohl největší talent ruského hokeje být mezi živými. V Rusku se tedy, jak se zdá, pořád jede po starých kolejích - hlavně ať je všechno pěkné, to co není vidět, může zůstat ošklivé. Na jedné straně kluby neváhají nabízet hráčům horentní sumy, ale na straně druhé nenajdou dost peněz na to aby zakoupily jedny nosítka a upravili mantinely tak aby bylo možné je otevřít a raněného vynést ven. I když, jak se zdá, věci se začínají dávat do pohybu. Vedení KHL totiž klubům rozeslalo pokyny, jak přepravovat zraněné hráče z ledu. Navíc přiznalo, že při zápase Spartaku s Rigou nebyly dodrženy předpisy ohledně lékařské pomoci. Budu rád věřit, že se podmínky začnou zlepšovat, přesto ve mně stále hlodá červík nejistoty - rozhodlo by se vedení stejně i kdyby inkriminovaný zápas nepřenášela televize a v přímém přenosu ho neviděly miliony diváků?

      Ostatně když už jsme u těch brutálních faulů, přikládám ještě jedno video, na kterém jsou zachyceny ta opravdu nejbolestivější zranění, která s sebou sport přináší. Myslím, že záběr na Kariyu, který padá tváří k zemi by se v tomhle sestřihu mohla klidně objevit. ještě než si sestřih pustíte, musím vás upozornit, že některé momentky jsou skutečně pouze pro silné žaludky.

     Jaké jsou Vaše názory na úroveň zdravotní péče na zápasech Kontinentální hokejové ligy? Myslíte si, že má KHL na to aby se srovnávala s NHL? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.