13. den fotbalového MS - Americký spasitel Donovan

Čer 23, 2009

Landon Donovan
    Zlatý gól Landona Donovana proti Alžírsku.

Třetí zápasy základních skupin jsou v plném proudu. Dnes se nám představili týmy ze skupin C a D. Čtyři celky si zajistily postup do osmifinále, pro stejný počet mistrovství skončilo. Na rozdíl od včerejšího dne ale žádný z očekávaných favoritů nemusí balit kufry.

Slovinsko - Anglie 0:1 (0:1)
    Kdo je zvyklý posuzovat zápasy jen podle skóre asi nikdy neuvěří, že se v tomhle utkání hrál pěkný fotbal. A přesto tomu tak bylo. Anglie měla před zápasem nůž na krku a vcelku reálně čelila možnosti, že by si její reprezentanti mohli zajišťovat letenky do své vlasti dřív než původně plánovali. Nakonec bylo ale všechno jinak a jeden z nejlepších evropských celků vydřel nejtěsnější možnou výhru 1:0 když se ve 23. minutě trefil Defoe. Angličané ještě v dalším průběhu hodně kousali a snažili se přidat další branky, ale pozorný brankář Handanovič už za svá záda další míč nepustil. Celkově se v tomhle utkání hrál pěkný svižný fotbal, na který se dalo dívat, šance byly na obou stranách, jediné co fanoušky asi mrzelo byla nízká gólová úspěšnost, ale člověk asi zkrátka nemůže mít všechno.

USA - Alžírsko 1:0 (0:0)
    Američané určitě po očku sledovali souběžně hraný duel mezi Slovinskem a Austrálií a určitě trnuli. Jakmile šla Anglie do vedení věděli, že jim remíza nestačí. Pokud chtěli postoupit, museli vyhrát. Jenže dlouho to vypadalo beznadějně. Severoameričanům se sice podařilo dát zásluhou Dempseyho gól, jenže ten rozhodčí neuznal kvůli údajnému a velmi spornému ofsajdu. Bezbrankový stav za kterého by oba tyto celky cestovaly domů trval až do nastaveného času druhého poločasu. V něm ale Landon Donovan prokázal srdce bojovníka a podařenou střelou překonal brankáře Mbuhliho. Za pět minut dvanáct tak svému týmu zajistil postup ze skupiny.

Skupina C - úspěšnost mých tipů - 0%
    Tady mi tipy jen těsně proklouzly mezi prsty. Postupující celky jsem sice trefil správně, jenomže jsem špatně tipnul jejich pořadí. Stejně to ale bylo jen těsně - o tom, že skupinu vyhráli reprezentanti USA rozhodlo jen skóre. Stejně si ale myslím, že se znovu ukázala fotbalová spravedlnost. Američané totiž během šampionátu vstřelili dva góly, které jim rozhodčí neuznali. Nejprve v souboji se Slovinskem, kde by je branka poslala do vedení 3:2 a podruhé proti Alžírsku - tam nakonec Američané ještě dokázali přidat další branku, o které už nebylo pochyb. Na druhém místě, i když jen o skóre skončila Anglie. Kolébka fotbalu musela v posledním kole odvrátit blamáž a usmířit si fanoušky. Ti totiž svým reprezentantům po remízách s USA a Alžírskem moc nadějí nedávali. Tým se trápil. Chyběl mu přirozený vůdce, playmaker, který by řídil tým. Navíc ani v ofenzivě to nebyl žádný zázrak. Hlavně Wayne Rooney se na trávníku hledal a jeho výkony byly slabé. Zní to možná paradoxně, ale Anglie dostala ve třech zápasech jediný gól - a na něj se bude dlouho vzpomínat - byla to totiž megahrubka brankáře Greena proti USA. Slovinci skočili třetí a kdyby Donovan nedal gól proti Alžírsku v nastaveném čase byli by to právě zástupci rozlohou nejmenšího státu na mistrovství, kdo by postoupil ze skupiny. Slovinci mne ale velmi příjemně překvapili. Čekal jsem, že budou na chvostu tabulky a nakonec se až do poslední minuty prali o postup. Pro mne jsou zatím největším pozitivním překvapením turnaje. Alžírsko skončilo poslední a těžko něco dodávat k jeho hře. Ani jeden vstřelený gól ale hodně mluví sám za sebe. Jejich hra nebyla nic pěkného a když si vzpomenu na jejich duel se Slovinskem, ještě teď se mi chce spát.

Ghana - Německo 0:1 (0:0)
    Němci na tom byli před zápasem podobně jako Anglie. Na svém kontě měli sice vysokou výhru nad Austrálií, jenže nečekaně ztratili body se Srbskem a museli se bát o postup. V zápase s Ghanou dlouho jen marně ostřelovali branku Kingsona, hlavně Özilovo zahozené sólo z prvního poločasu Němce určitě hodně mrzelo, ale stejný hráč se v 60. minutě opřel do míče ukázkově nártem a jeho střela skončila v síti. Ghana byla v útoku hodně neškodná a moc toho nevymyslela. Spíše jí nahrávaly chyby německého celku, který hlavně v obraně čas od času nechal otevřené vrátka. Afričané jich ale nedokázali využít a na Neuerovu branku pálili slepými náboji. Němci se sice snažili přidat ještě další góly, ale nedařilo se. Občas sice rozpoutali doslova útočné peklo, jenže účinek nepřicházel. Nakonec usoudili, že jim jednobrankové vedení stačí a přestali se tlačit do útoku.

Austrálie - Srbsko 2:1 (0:0)
    Všechny tři branky v zápase padly až ve druhém poločase. To ale neznamená, že by předtím týmy neměly brankové šance. Nutno přiznat, že jich více napočítáme na straně Srbska, které v začátku spálilo dvě tutovky. Krasič totiž udělal šikovně kličku gólmanovi, jenže s následnou střelou se ukvapil a branku nedal. Podobně si počínal i Ivanovič, jeho pokus ale lapil brankář Schwarzer. Ve druhém poločase ale zaúřadovala Austrálie, která se zásluhou Cahilla a Holmana dostala do dvoubrankového vedení. Kontaktní gól sice vstřelil Pantelič, ale skóre se už do konce zápasu nezměnilo. Ještě před koncem sice zahrál Cahill ve vápně rukou, rozhodčí ale penaltu neodpískal.

Tabulka skupiny D

1. 1. Německo 2 0 1 5:1 6
2. 3. Ghana 1 1 1 2:2 4
3. 2. Austrálie 1 1 1 3:6 4
4. 4. Srbsko 1 0 2 2:3 3

Skupina B - úspěšnost mých tipů - 50%
    Když jsem tipoval v prosinci umístění týmů po základních skupinách, tvrdil jsem, že skupina D je asi nejvyrovnanější na celém MS. A jak ukázala realita,nebyl jsme daleko od pravdy. Němci mají na kontě šest bodů za dvě výhry přesto, jednou prohráli - s kým? S nikým jiným než se Srbskem - týmem, který tabulku uzavírá. Ghana měla stejně bodů jako Austrálie, dál ji poslalo jen skóre - to jsou jen některé ukazatele, které nasvědčují, že týmy zde byly skutečně mimořádně vyrovnané. Němci v prvním zápase porazili Austrálii vysoko 4:0 a asi se trochu namlsali a mysleli si, že všechno půjde samo - jinak si nemůžeme vysvětlit jejich propadák se Srbskem. V posledním zápase se zvedli, ale jejich šance pro další zápasy zrovna růžové nejsou. Jejich hra totiž vykazuje mnoho hluchých míst, která by se jim v další fázi nemusela vyplatit. Ghana je podle mého názoru asi největší klikař mistrovství. Dala totiž jen dvě branky a obě z pokutových kopů. Přesto jí to stačilo a i když jinak v útoku nic dalšího nepředvedla, postupuje do osmifinále. Australanů je mi líto. Vaz jim zlomil propadák s Německem v úvodním zápase, který prohráli 0:4. Tím získali velké závaží na skóre, díky kterému nakonec nepostoupili ze skupiny. Klokani se přesto se svým osudem prali statečně a díky výhře nad Srbskem pouštějí MS se zdviženou hlavou. Srbové si mohou škubat vlasy. Porazili sice němce, ale další dva zápasy prohráli. Jejich hra rozhodně nebyla špatná, fotbal v jejich podání byl koukatelný, nicméně doplatili na velkou kvalitu soupeřů - jak už jsem jednou říkal - tahle skupina byla mimořádně vyrovnaná.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.