Nemyslíš - zaplatíš

Kvě 23, 2009

  Logo projektu Nemyslíš - zaplatíš
    Logo projektu Nemyslíš - zaplatíš
 

     Už několik měsíců se na internetu a v televizi setkáváme se spoty, které nesou jasné poselství Nemyslíš - zaplatíš! Kampaň, která má ukázat realitu českých silnic v tom nejreálnějším světle se ale u mnoha lidí setkává s odmítavými reakcemi. Česká televize dokonce některé klipy sestříhala aby z nich odstranila některé drastické scény.

     Proč je vůbec kolem celé kampaně tolik humbuku? Stačí se podívat na naše silnice a hned je každému jasné, kde je pravda. Stačí jeden "machýrek" na motorce, který si potřebuje zvednout hladinu adrenalinu, stačí jeden boreček, který se snaží machrovat před kamarády jak umí zvládat silné auto a nehoda je na spadnutí. Tito lidé často zabijí sebe, své kamarády, ale i úplně cizí lidi. Věřte mi, během své práce jsem se několikrát dostal na místo nehody a můžu vám upřímně říct, že to není vůbec hezký pohled. Lidé, kteří "měli to štěstí", že nehodu přežili jsou přímo na místě v péči psychologů, kteří se jim snaží pomoci ulevit od ztráty milované osoby. Opodál stojí změť plechů která byla ještě před pár minutami nablýskaným fárem. Ta rodina, kterou zasáhla krutá rána osudu za to třeba ani nemohla. Často se stává, že ten, kdo nehodu způsobí ji přežije, zatímco nevinní umírají. Na začátku je touha být na místě o pár vteřin dřív, dokázat si něco. Končí to pak většinou tragédií a nad místem se vznáší ponurá atmosféra smrti. Na těchto místech si člověk teprve uvědomí, jak křehký je lidský život a jak je bláhové s ním hazardovat. Jak jsem řekl. Už několikrát jsem se dostal k místu nehody a mělo to na mně výrazný vliv. Jenže lidé, kteří kolem nehody jen projedou, nebo ji vidí jen zprostředkovaně ve večerních zprávách vnímají tuhle realitu jakoby vzdáleně. Jako kdyby se jich netýkala - jim se to přeci stát nemůže, ostatní chybují, ale oni přeci řídí svědomitě, mají dobré reflexy a vždycky reagují správně.

     Právě kvůli tomu aby se těmhle lidem otevřely oči začaly pod vedením režiséra FIlipa Renče vznikat spoty ke kampani Nemyslíš - zaplatíš. Ani ne minutová videa ukazují bez jakékoliv kamufláže reálný průběh nehody. Od počátečního hecování, přes okamžik střetu až po jeho následky. Všechno je maximálně věrohodné. Nic není zjemněno, video je podáno v syrové, naturalistické formě. Z nejbližšího pohledu je tu vidět děs, hrůza, strach a utrpení, smrt, bolest i úděs. Podle mého názoru je ale ona syrovost potřebná. S člověkem dnešní doby je totiž možné pohnout už jenom tím, že ho šokujete. Piráti silnic si zvykli na policejní kontroly, ty jim ale příliš vrásek nedělají, pokuty berou jako nutné zlo - jako jakýsi poplatek za svou rychlou jízdu. Když pak v televizi uvidí jak to vypadá na místě nehody, třeba dají nohu z plynu ... Snad. Takové lidi by totiž mírumilovné klipy, po kterých tak hlasitě volají moralisté a odpůrci současné kampaně, od agresivní jízdy vůbec neodradily. Naopak - ještě by se jim vysmáli. Pokud se má něco změnit, pak to musí člověka zasáhnout na tom nejcitějnějším místě. Nezodpovědným řidičům hrozí totiž i jiná "pokuta" - daň, kterou nechce zaplatit nikdo.

     Moralisté také často hlásají, že současná kampaň svou drsností ohrožuje vývoj dětí, že je prý děsí. Na tohle můžu říct jen jediné. Právě děti by měly tyhle věci sledovat nejvíc. Do jejich hlav se totiž poselství z videí mají zapsat nejcitejněji. Troufám si říct, že pokud dítě spot kampaně nemyslíš - zaplatíš uvidí, velmi dobře si ho zapamatuje a až se jednou dostane k řízení, bude si počínat ohleduplněji než bez něj. I kdyby celá kampaň, která zhltla už desítky milionů korun, měla zachránit jen pár životů, tak se určitě vyplatí. Kdo totiž viděl prázdný pohled lidí, kterým se třeba i ne vlastní vinou zhroutil celý svět, ten chápe a už nic mu ten pohled nevymaže z paměti. Za všechny proto prosím - než šlápnete na plyn, vzpomeňte si na kampaň nemyslíš - zaplatíš.

    Znáte kampaň Nemyslíš - zaplatíš? Co si o ní myslíte? Myslíte si, že některé scény jsou až příliš drsné? Myslíte si, že e to správné? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.