LOH - 14. den - Jamajka vládne světovému sprintu

Srp 22, 2008

Jamajská štafeta vyhrála olympijský závod ve světovém rekordu
    Jamajští sprinteři dokázali ve finále nejkratší štafety olympijského finále vylepšit hodnotu světového rekordu až na metu 37,10 sekundy.

V Pekingu jsme už viděli několik disciplín, které ovládli pouze zástupci jedné země. Ať už jsou to gymnastické soutěže, kde vládnou číňané, nebo třeba chodecké závody, kde jsou skvělí Rusové. Po dnešním dni je ale jasné, že se po bok těchto lidí, kteří nemají konkurenci zařadí i reprezentanti malého ostrova v Karibiku - Jamajky.
    Sportovci se žlutozelenými dresy v čele s fenomenálním Usainem Boltem bezkonkurenčně ovládli olympijské sprinterské soutěže. Dnes svou nadvládu potvrdili při závodě štafet na 4x100 metrů mužů. Jamajská čtveřice ve složení Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt, Asafa Powell dokázala všechny porazit a navíc o celé tři desetiny vteřiny vylepšila světový rekord, jehož současná hodnota je 37,10 sekundy!
    Své souboje dnes dokončili i desetibojaři. Roman Šebrle zaběhl  na úvod druhého dne v závodě na 110 metrů překážek čas 14,71 a získal 885 bodů. Po další disciplíně - hodu diskem se český reprezentant propadl až na 8. místo s 5974 body. Rozpačitý výkon předvedl světový rekordman i ve skoku o tyči, kde neuspěl na pěti metrech a kvůli vynechání předchozí postupné výšky se mu započetlo jen 480 centimetrů. Veškeré naděje na možný medailový zisk vzal Šebrlemu hod oštěpem, na který si hodně věřil.i přesto ale hodil pouze 63,93 metru a před poslední disciplínou byl na pátém místě. Po závěrečné patnáctistovce si ještě o jedno místo pohoršil a z Pekingu tak odjede jen se šestým místem. I to je ale po sezóně ve které ho provázela řada zranění ještě poměrně úspěšný výsledek.
    Nejdelší atletická disciplína olympiády - závod v chůzi na 50 km vyhrál Ital Alex Schwazer, který do cíle došel v čase 3:37:09 hod. Díky jeho výkonu se navíc přepisovaly 20 let staré rekordní světové tabulky.
    Překvapení ve štafetách neberou konce. Přesvědčil se o tom i štafeta na 4x 100 metrů žen, kde favorizované Jamajčanky nezvládly druhou předávku a ze soutěže tak vypadly. Vyhrály ruské sprinterky, druhé skončily Belgičanky, bronz získaly běžkyně Nigérie.
    Český tyčkař Jan Kudlička obsadil v olympijském finále desáté místo. Jeho maximem bylo 545 centimetrů, pokusy na 560 už nezvládl i když v kvalifikaci uspěl se skokem na hranici 565 centimetrů a dostal se do finále.

Své finále na olympiádě si dnes odbyl i závod na BMX kolech žen. Vyhrála ho Francouzka Anne-Caroline Chaussonová. Druhá dojela její krajanka Le Corguilleová. Česká republika ve finále bohužel své zastoupení neměla.
    Mužský závod cyklistů v BMX vyhrál Lotyš Maris Strombergs. Stříbro si z Pekingu odveze Američan Mike Day a olympijský bronz vybojoval Donny Robinson, také z USA.

Finálový závod čtyřkajakářek (K4) na  500 metrů ovládla posádka Německa. Stříbrné dojely Maďarky, bronz získaly Australanky.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.