12. den fotbalového MS - Francie jede s ostudou domů

Čer 22, 2009

  Bongani Khumalo
    Bongani Khumalo se raduje z gólu, JAR přesto nepostoupila ze skupiny.
 

    Je to tu! Začaly boje ve třetích kolech základních skupin. Denně se teď odehrají čtyři zápasy a konečně se rozluští tajenky, kdo postoupí do osmifinále a komu zůstanou jen oči pro pláč a může si zajišťovat letenky zpět do své vlasti. Dnes nám svá poslední představení nabídly skupiny A a B.

Francie - JAR 1:2 (0:2)
    Francouzi měli poslední možnost odčinit dosavadní blamáž - zatím nedali ani gól a měli na kontě pouze jediný bod. Postup neměli ve svých rukou. K němu by museli porazit JAR a doufat, že Mexiko neuhraje remízu s Uruguají. Úvodní minuty ukázali, že to Francouzi se zlepšeným výkonem myslí vážně, ale trvalo to jen chvilku. Jejich akcie zmrazil pohotovou hlavičkou Bongani Khumalo ve 20. minutě. Když o 17 minut později přidal druhý gól domácí reprezentace Mphela, vypadalo to na debakl. Hra Francouzů se vrátila zpět do starých kolejí a pořadatelská země začala pomalu uvažovat o tom, že by snad mohla postoupit ze skupiny. Jejich naděje ale vzaly za své v 70. minutě, kdy se o jediný gól Francie na letošním MS postaral Malouda. Zbytek zápasu se odehrál v poměrně vlažném tempu. Oba týmy věděly, že už nemůžu postoupit pokud se nestane zázrak.

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa ve fotbale 2010

Mexiko - Uruguay 0:1 (0:1)
    Nebudu chodit kolem horké kaše - asi každý fanoušek čekal, že se tyto dva latinskoamerické celky rozejdou s plichtou. Ostatně by se nebylo co divit. Pokud by došlo k remíze, postoupili by oba bez ohledu na výsledek zápasu Francie - JAR. Tuto ne zrovna sportovní teorii podpořily i sázkové kanceláře, které nabízely řekněme ne zrovna obvyklé kurzy. Jenže na hřišti bylo všechno jinak. Uruguay poslal do vedení ve 43. minutě Suárez a Jihoameričané už vedení nepustili. Zápas jsem sice nesledoval, protože se kryl s utkáním Francie, přesto si myslím, že kdo si vybral tento duel tak nelitoval - ukázalo se, že očekávání jsou někdy na hony vzdálená od reality. To, že ale nedošlo k remíze ale tyhle dva týmy mrzet nemuselo - oba totiž postoupili do další fáze.

Tabulka skupiny A

Pořadí Můj tip Tým Výhry Remízy Prohry Skóre Body
1. 4. Uruguay 2 1 0 4:0 7
2. 2. Mexiko 1 1 1 3:2 4
3. 3. JAR 1 1 1 3:5 4
4. 1. Francie 0 1 2 1:4 1

 

Skupina A - úspěšnost mých tipů - 50%
    Tipovat skupinu A bylo docela těžké. Asi málokdo čekal, že si na Francouze počká fotbalová spravedlnost a úřadující vicemistry světa pošle domů s ostudou. Ale pojďme krůček po krůčku. Omlouvám se všem Uruguaycům, že jsem jejich tým tipoval na čtvrté místo. Jihoamerický celek během tří zápasů nedostal ani gól a bod ztratil pouze při remíze s Francií. Mexiko postoupilo ze skupiny jen s odřenýma ušima. osobně jsme čekal, že středoamerický celek bude mít od pořádající JAR větší odstup, nicméně Mexičané hráli na MS poměrně pěkný fotbal a do osmifinále postoupili - sice jen díky lepšímu skóre, ale na to se historie ptát nebude. Správně jsem tipnul i to, že JAR bude první pořadatelskou zemí v historii MS, která nepostoupí ze své základní skupiny. Jihoafričané sice v úvodním duelu šokovali remízou s Mexikem a v posledním zápase měli blízko postup ze skupiny, nicméně inkasovaný gól jim zmařil naděje. Skupinu A uzavírají Francouzi - asi největší překvapení dosavadního průběhu MS. Sám jsem je tipoval na první místo, ale úřadující vicemistři světa prohráli hlavně sami se sebou. Tým se rozložil zevnitř a novinové titulky plnily spíše úlety fotbalistů než ódy na jejich hru. Už jen samotný fakt, že Francouzi dali na MS jediný gól a získali pouze bod za bezbrankovou remízu je sám o sobě vypovídající. Jenže když se k tomu přidá i urážení trenéra ze strany Nicolase Anelky, jeho následné vyloučení z týmu, na které jeho spoluhráči reagovali bojkotem tréninku, vyjde nám, že takovýhle tým nemá na MS co dělat. Radost z toho mají určitě Irové, na jejichž úkor Francie postoupila na MS díky "boží ruce" Thiery Henryho. Ve Francii velmi neoblíbený trenér Domenech si určitě představoval důstojnější rozlučku.

Řecko - Argentina 0:2 (0:0)
    Útočný klenot letošního mistrovství - jihoamerická Argentina to měl v souboji s Řeckem velmi těžké. Mistři Evropy z roku 2004 totiž sáhli ke hře, která jim před šesti lety vynesla tento titul. Pro později narozené připomenu, že tehdy Řekové vyhráli díky totálnímu obrannému systému, který připomínal betonovou zeď. Na hru se ale vůbec nedalo dívat. A stejné to bylo i dnes. Diego Maradona se na střídačce Argentiny mohl uvztekat, ale jeho svěřenci dlouho nebyli schopní překonat konsolidovaný obranný val soupeře.Naštěstí pro ně i pro diváky, kteří mají rádi góly se Argentincům v samotném závěru podařilo odpor Řeků definitivně zlomit. A musím se přiznat, že jsem skutečně rád, že krásný fotbal produkující Argentina jde dál a nehezky hrající Řekové balí kufry.

Nigérie - Korea 2:2 (2:2)
    Gólově nejbohatší zápas dneška jsem bohužel nesledoval a je mi to docela líto. Podle všeho to vypadá, že se hrál fotbal nahoru dolů. Do vedení šla sice zásluhou Ucheho Nigérie, ovšem hbití Korejci nejprve zásluhou I Čong-sua vyrovnali a 4 minuty po začátku druhého poločasu šli díky brance Pak Čchu-jonga do vedení. jenže v 69. minutě odpískal rozhodčí penaltu ve prospěch Nigérie a bylo vyrovnáno. Korejci už nikam nespěchali - věděli, že jim i tenhle výsledek stačí a tak nakonec spolu s Argentinou postoupili do osmifinále.

Tabulka skupiny B

Pořadí Můj tip Tým Výhry Remízy Prohry Skóre Body
1. 1. Argentina 3 0 0 7:1 9
2. 2. Korea 1 1 1 5:6 4
3. 4. Řecko 1 0 2 2:5 3
4. 3. Nigérie 0 1 2 3:5 1

 

Skupina B - úspěšnost mých tipů - 50%
    Tahle skupina dopadla relativně podle mých očekávání. O Argentině snad ani nemá cenu hovořit. Jako asi jediná v dosavadním průběhu MS prokázala, že jí nálepka "favorit" patří právem. Její hráči předváděli krásný fotbal, který diváky bavil - tomu odpovídá 7 vstřelených branek a pouze jediná inkasovaná. Svěřenci trenéra Maradony zůstávají ve hře a začíná se o nich mluvit jako o favoritech celého MS. Když jsem tipoval v prosinci umístění týmů po základních skupinách, tipnul jsem si, že druhá bude Korea. Bylo to navzdory kurzům bookmakerů, podle kterých měli být Korejci outsiderem skupiny. A proto jsem moc rád, že můj (na první pohled asi bláznivý) tip vyšel. Korejci se prezentovali přesně tak jak jsem čekal - byli běhaví, dobře si nahrávali a bylo jich doslova plné hřiště. Nakonec tedy doprovodí Argentinu do osmifinále. Místa na nepostupových pozicích jsem mezi sebou prohodil. Přiznám se, že jsme nečekal, že by Nigerijci byli horší než Řekové. To dokládají i statistiky - Nigérie má o gól lepší skóre než Řekové, přesto končí jako poslední. Proč? Podle všeho to vypadá, že Nigérie si špatně rozvrhla síly. Mrzet může Afričany hlavně zápas s Řeckem - tam přišli o tři body, které by ještě pořadí ve skupině zamíchaly. Ale to už je jen coby kdyby. Boje ve skupině B utichly a Argentinu čeká v osmifinále Mexiko, Korejci změří síly s Uruguají.

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.