Další fotky poškozeného LHC

Pro 21, 2008

  Detail poškozeného magnetu
    LHC má další problém - tentokrát s únikem helia z chladicího okruhu.
 

    CERN tento týden uvolnil sérii fotografií, které ukazují jak vypadá místo, které způsobilo odstavení LHC v polovině září. Technici dlouho mohli o příčinách poruchy jen spekulovat a čekalo se až se poškozený úsek ohřeje z více než -270°C na přijatelnou teplotu. Postupem času zjistili, že závadu způsobil zkrat mezi dvěma elektromagnety, který přetavil tunel, kde obíhalo kapalné helium. Plyn opustil uzavřený okruh a dostal se do míst, kde byla vyšší teplot, na což reagoval varem a tedy rozpínáním se. Na tyto síly nebyl tunel připravený a jeden z podpěrných sloupků prasknul. Následkem toho se snížil jeden z bloků tunelu a poklesl asi o půl metru - což je pěkně vidět na fotografii.

    Large Hadron Collider už je mimo provoz skoro tři měsíce a při pohledu na teplotu magnetů a hlavně na údaje z poškozeného sektoru 34 to rozhodně na žádnou rychlou opravu nevypadá. V minulých postřezích na toto téma jsem spekuloval o tom, že by LHC mohl začít fungovat někdy na jaře aby se ušetřila elektrická energie, která je v zimě drahá a chlazení by jí ze sítě odčerpalo neúměrně mnoho. Jak to ale zatím vypadá, situace bude ještě horší. Odstraňování škod by mělo trvat až do července 2009! Co přesně si máme pod pojmem "odstraňování škod" představit se dá jen spekulovat. Pokud by se jednalo čistě pouze o likvidaci poškozených částí, pak musíme k tomuto datu přičíst ještě minimálně měsíc až dva, které jsou potřebné k dokonalému zchlazení tunelu k absolutní nule. Pokud by ale byla doba potřebná k chlazení započítána do "odstraňování škod", mohl by se LHC rozeběhnout na začátku druhé poloviny příštího roku. Na začátku asi nikdo nečekal, že na první pohled nevýznamný únik hélia z chladícího okruhu odstaví největší vědecký přístroj na skoro rok z provozu.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Tato dlouhá odstávka může trochu paradoxně celému projektu pomoci. Technici díky ní získají čas aby mohli ještě jednou všechno detailně proměřit, promyslet a propočítat. Věřím tomu, že lidé z CERNu rozhodně nesedí s rukama v klíně a nečekají až se LHC znovu rozběhne. Díky poruše získali skoro celý rok na to aby si mohli všechno ještě jednou překontrolovat. Budou to totiž potřebovat. LHC do sebe vcuclo už mnoho miliard dolarů, další podobně dlouhá odstávka by už mohla mít pro celý projekt nepříjemné důsledky. Chyby při spouštění LHC čekal každý - nikdo si nemohl myslet, že vše půjde jako po drátkách když některé technologie ještě nebyly využité v praxi, ale skoro roční odstávka je přeci jen čára přes rozpočet. Pokud chcete vidět další fotografie poškozeného místa, podívejte se na server technet.

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.

Fotografie pochází ze serveru technet.idnes.cz