LOH - 13. den - První české zlato z Ptačího hnízda

Srp 21, 2008

Barbora Špotáková zíkala v Pekingu na olympiádě zlato!
    Oštěpařka Barbora Špotáková dokázala v nervy drásajícím olympijském finále vybojovat zlatou medaili v novém evropském rekordu.

Až dosud Češi získali dvě zlata. Obě byly díky Kateřině Emmons a Davidu Kosteleckému ze střeleckých soutěží. Královnou sportu je ale přeci jen atletika a většina sportovních fanoušků upírá svůj hlavní pohled právě na ni. A dneska se to konečně podařilo.
    V oštěpařském finále žen jsme byli svědky neuvěřitelného dramatu. Barbora Špotáková nejprve vylepšila český rekord na 69,22 metrech, což jí stačilo na první místo. Pak se před ni ale dostala o skoro metr a půl Ruska Maria Abakumová, čímž ustanovila nový evropský rekord 70,78 metru. Už to vypadalo, že si Česká republika odveze z olympijského stadionu v Pekingu, kterému se kvůli jeho netradičnímu vzhledu přezdívá Ptačí hnízdo odnese "jenom" stříbro. Barbora ale do posledního pokusu dala všechny své síly a hodem do vzdálenosti 71,42 metru přeskočila Rusku, ustanovila evropský rekord a za světovým maximem zaostala o pouhých 28 centimetrů. Překvapená Ruska se ve svém posledním hodu už na nic nezmohla a na olympiádě v Pekingu se tak potřetí rozezněl Kde domov můj.
    Perfektní vstup do moderního pětiboje měli oba čeští reprezentanti. David Svoboda byl po střelbě první (nástřel 191 bodů) a Michal Michalík třetí (188 b.). Čechům vyšel i šerm, ale pak se začali propadat. David Svoboda obsadil nakonec až 31. pozici. Michal Michalík na  tom byl mnohem lépe, ale na medaili nedosáhl. Skončil až pátý.
    Svou soutěž zahájili i desetibojaři. Roman Šebrle dosáhl v hustém dešti při běhu na 100 metrů času 11,21 vteřin, za což získal 814 bodů. To ale stačilo až na umístění ve třetí desítce. Šebrle svou pozici vylepšil o dvacet míst po skoku dalekém, kde skočil 768 centimetrů. O dobrou pozici ale přišel po vrhu koulí, kde zvládl jen 14,78 metru a klesl na desátou pozici. Tu ještě vylepšil po skvělém představení ve skoku vysokém, kde zvládl laťku ve výšce 211 centimetrů. Nutno podotknout, že nadějně atakoval i 214 centimetrů, ale laťka bohužel na stojanech nevydržela. Šebrle byl před poslední disciplínou prvního dne na šestém místě. Tuto pozici ale ještě o jedno místečko vylepšil díky běhu na 400 metrů, který dokončil v čase  Po prvním dni je tedy český desetibojař na pátém místě s reálnou naději na medaili.
    Závod v chůzi žen na 20 kilometrů vyhrála v čase 1:26:31 Ruska Olga Kaniskinová. Pro stříbro si došla Norka Kjersti Tysse Platzerová, třetí skončila Italka Elisa Rigaudová.
    Obě české skokanky do výšky Romana Dubnová i Iva Straková postoupily z kvalifikace do sobotního finále. Radsot mohla mít hlavně Romana Dubnová, která do finále proklouzla až ze 14. místa. Jury se totiž rozhodla ušetřit závodnice skoků v hsutém dešti a místo původně avizovaných dvanácti závodnic jich do finále prošlo patnáct.
    Svěřenec světového rekordmana v hodu oštěpem, Jana Železného - Vítězslav Veselý svým třetím kvalifikačním pokusem hodil osobní rekord 81,20 metrů, čímž si zajistil postup do sobotního finále.
    Nádhernou podívanou přineslo i finále trojskoku mužů. V boji o medaile se doslova po každém skoku měnilo pořadí a vedoucí trojice se přeskakovala neuvěřitelným způsobem. Nakonec vybojoval zlatou medaili portugalský trojskokan Nelson Evora. Druhý skončil Brit Phillips Idowu. a třetí byl bahamský reprezentant Leevan Sands.
    Kvalifikace sprinterů ve štafetě na 4 x 100 metrů mužů se změnila v neuvěřitelnou smršť neúspěchů. V prvním běhu dokonce do cíle doběhly jen 4 z osmi startujících štafet. Mezi týmy, které si nedokázaly dobře předat štafetový kolík byli i favorizované Spojené Státy. neúspěch mužů podtrhly i americké sprinterky. I ony pokazili předávku a v Pekingu tak končí.

Počasí udělalo čáru přes rozpočet bikrosistům. Premiérový olympijský finálový závod byl totiž s ohledem na nepřízeň počasí odložen na zítřek.
    Stejný osud měl i závod žen v cross country na horských kolech, který byl dnes odložen z pátku na sobotu. Pořadatelé se tak rozhodli kvůli podmáčené trati, kterou poškodil dnešní hustý déšť.

Dnes definitivně skončily plavecké soutěže. Už několik dnů se sice už neplave v bazénech ve Vodní kostce, ale své tratě před sebou ještě měli dálkoví plavci. Zlatou medaili na desetikilometrové trati v dálkovém plavání mužů vyhrál Nizozemec Maarten van der Weijden. jediný Čech na startu Rostislav Vítek doplaval sedmnáctý.

Kategorii zápasníků do 84 kg vyhrál Revazi Mindorašvili. Reprezentant Gruzie se radoval po výhře nad Jusupem Abdusalomovem z Tádžikistánu.

Jaký máte názor na průběh olympiády v Číně? Kdo z našich reprezentantů získá ještě zlato? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.