9. den ZOH - Nečekaný triumf Fischbacherové

Úno 21, 2010

Andrea Fischbacherová
    Andrea Fischbacherová se stala překvapivou vítězkou olympijského superobřího slalomu žen.

Olympiáda s sebou přinesla další velké překvapení. Favoritkou ženského superobřího slalomu měla být Američanka Vonnová, jenže ta nakonec brala až bronz! Ukazuje se, že letošní Hry nepostrádají to hlavní - tedy moment překvapení.

Alpské lyžování    Alpské lyžování

Andrea Fischbacherová z Rakouska získala v superobřím slalomu žen pro Rakousko první zlatou medaili ve sjezdovém lyžování z letošních Her. O 49 setin sekundy porazila Slovinku Tinu Mazeovou. Až se třetím místem se nakonec musela smířit největší favoritka závodu Američanka Lindsey Vonnová, která ve Vancouveru už triumfovala ve sjezdu. Jediná česká závodnice, Klára Křížová ztratila na vítězku 6,32 sekundy.

Akrobatické lyžování    Akrobatické lyžování

Kvalifikace do závodu akrobatických lyžařek čekala i na jedinou českou závodnici Martinu Konopovou. Ta nakonec obsadila 21. místo a do dvanáctičlenného finále se neprobojovala. K postupu jí scházelo téměř padesát bodů. Do finále nečekaně neprošla ani obhájkyně zlata z Turína Švýcarka Evelyne Leuová, která upadla při druhém skoku. Kvalifikaci vyhrála Běloruska Alla Cuperová.

Skoky na lyžích    Skoky na lyžích

Velmi zajímavou podívanou s sebou přinesl závod skokanů na velkém olympijském můstku. I když se zpočátku zdálo, že jury zvolila až příliš nízký nájezd (okno číslo 13), viděli jsme v prvním kole několik dalekých skoků. Hájek skončil na devátém a Janda na 12. místě. Postoupil i Koudelka. Vedl fenomenální Švýcar Ammann. Ve druhém kole rozhodčí kvůli vylepšení větrných podmínek nájezd o další dvě okna snížili, přesto závodníci létali ještě dál. Nejlepší z Čechů, hájek, skončil na skvělém sedmém mstě a závod vyhrál s naprostým přehledem Simon Ammann. Na druhém místě byl Polák Adam Malysz. Ammann v tomto závodě přepisoval historické tabulky. Žádný skokan v historii totiž na ZOH nedokázal vybojovat 4 zlaté medaile.

Hokej    Lední hokej

Až nečekané drama znamenal souboj Norů a Švýcarů. Druzí jmenovaní nakonec porazili Norsko 5:4 v prodloužení. Nory táhl za prvním olympijským bodem hlavně útočník Tore Vikingstad, který vstřelil v utkání hattrick. Rozhodující gól nakonec do norské branky vsítil Romano Lemm.

V poměrně jasnou záležitost se změnil duel Slováků s Lotyšskem. Naši východní sousedé namlsaní ziskem dvou bodů proti Rusku neměli s unavenými Lotyši sebemenší problém a po třetinách 0:3, 0:2, 0:1 nakonec slavili výhru 6:0. Jak ale Slováci ve skupině dopadnou zatím není jisté. Musí se spoléhat na výsledek našeho zápasu s Ruskem.

Bělorusové ve svém posledním zápase ve skupině C pořádně zacvičili s Německem. Nakonec ho porazili 5:3 a připsali si své letošní první olympijské body. Díky nim už je jasné, že se v kvalifikaci play-off střetnou se Švýcarskem. Prozatím je to jediná známá dvojice, zbytek budou muset rozlousknout dnešní duely.

běh na lyžích     Běh na lyžích

Čeští fanoušci se zájmem sledovali závod mužů ve skiatlonu na 2x15 km. Důvodem byla přítomnost Lukáše Bauera, od kterého se ve skrytu duše očekávalo, že by mu to mohlo lidově řečeno "zacinkat". Český reprezentant se své role zhostil se ctí a první polovinu závodu většinu času figuroval na první pozici a snažil se vláček lyžařů roztrhat. To se mu ale nepodařilo a při přezouvání lyží do bruslařské fáze před sebe pustil Johana Olssona ze Švédska. Uprchlík si v jedné fázi vytvořil skoro dvacetisekundový únik, ke kterému mu pomohli i jeho reprezentační kolegové, kteří se usídlili na čele stíhací skupiny, kterou (samozřejmě čistě náhodu) docela slušně brzdili. Jenže pro nás bylo horší, že Lukáš se stáhl do ústraní. Olssona nakonec skupina dojela, přesto dokázal vybojovat bronzovou medaili. Pro zlato si doběhl jeho krajan Marcus Hellner a stříbro získal Tobias Angerer z Německa. Lukáš Bauer dojel na sedmém místě.

Shorttrack     Shorttrack

Číňanka Čou Jang vyhrála závod na 1500 metrů na krátké dráze. Bronz brala Korejka I Un-pjol a bronz Pak Sung-hi. Česká naděje Kateřina Novotná byla v semifinále za předjížděcí manévr, po kterém se dostala na druhou pozici, bohužel diskvalifikována. A v konečném pořadí této disciplíny jí tak patří 19. pozice.

Mužský kilometr vyhrál Korejec I Čung-so před krajanem I Ho-sokem. Třetí byl Američan Apolo Anton Ohno, který díky tomu vybojoval sedmou olympijskou medaili. Jeho dvě zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile znamenaly překonání bilance nejúspěšnější americké reprezentantky na ZOH Bonnie Blairové.

Rychlobruslení     Rychlobruslení

Nizozemec Mark Tuitert získal zlato v závodě na 1500 metrů. Na richmondském oválu nenašel přemožitele, ustanovil rekord dráhy a za sebou nechal na stříbrné pozici vítěze kilometru Američana Shani Davise a bronzového Nora Havarda Bökka. Favoritem závodu byl sice americký rychlobruslař Davis, mimochodem držitelem starého rekordu dráhy, ovšem na vítězného Tuiterta ale Američan ztratil 53 setin sekundy.

Boby     Boby

Po polovině závodu dvojbobistů je české duo Ivo Danilevič, Jan Stokláska na 15. místě. Po dvou jízdách ztrácí dvě sekundy na vedoucí německou dvojici André Lange, Kevin Kuske.

Sledujete ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na výkony a šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.