Život s hvězdou - SDO

Pro 20, 2008

  Sonda SDO a logo projektu
    SDO - Solar Dynamics Observatory - družice, která by nám měla o Slunci prozradit spoustu zajímavostí.
 

    Hned na začátek postřehu musím upozornit, že se na dalších řádcích rozhodně nedočtete žádné pikantní zpovědi o životě s nějakou hvězdou, která si říká SDO. Pravda o dnešním článku je mnohem prozaičtější. SDO je zkratka, která v plném znění znamená Solar Dynamics Observatory. Přeloženo do češtiny Observatoř sluneční dynamiky. Hned je všem jasné, že onou hvězdou v názvu je myšlen dárce života pro zemi - Slunce.

     Ani název Život s hvězdou není mým výmyslem - právě tak totiž NASA nazvala nový projekt, nebo spíše bychom měli říkat sérii projektů, které mají odhalit některé záhady naší nejbližší hvězdy. A právě SDO je prvním podprojektem tohoto velkého snažení. SDO má zkoumat průběh dění na Slunci - právě pochopení procesů jako je třeba sluneční vítr, vyvrhování vysokoenergetických částic, nebo změny intenzity slunečního záření nám může pomoci Slunce pochopit a pak i lépe předvídat jeho další vývoj. Pokud Slunce pochopíme opravdu dobře, budeme moci s dostatečným časovým předstihem předpovídat co se na něm stane. Díky tomu budeme schopní včas odhalit začínající vyvržení vysokoenergetických částic, které poškozuje satelity na oběžné dráze. Pokud se na zemi dostanou tyto informace včas, bude existovat šance odklonit ohrožené satelity na bezpečnější místo. Dalším velkým pozitivem je, že SDO bude monitorovat Slunce v několika vlnových délkách současně. Díky tomu získají vědci velký zdroj informací - budou moci v přímém přenosu sledovat procesy, které se na Slunci odehrávají.

Přečtěte si všechny články o dobývání vesmíru

     Sonda SDO má opustit zemský povrch opustit 26. ledna 2009 na palubě rakety Atlas V, která bude startovat z Kennedyho vesmírného střediska. V současné době (20.12.08) má sonda za sebou všechny potřebné testy, které zaručily, že jí během startu nehrozí poškození a v dalších dnech se bude lodí přepravovat na Floridu. Všechny informace o SDO (v angličtině) naleznete na oficiálních stránkách projektu nebo na wikipedii. Existuje možnost, že start rakety bude v přímém přenosu vysílat NASA TV. Zatím ale není jasné, který kanál by tento přenos zajišťoval - informace ale určitě najedete na oficiálních stránkách NASA.

     Těšíte se na výsledky, které nám SDO přinese? Co vůbec říkáte na současný trend letů do vesmíru? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel. A pokud vás vesmír opravdu zajímá, rozhodně navštivte i nové diskusní fórum vesmir.thos.cz, které je určeno speciálně pro debaty o průzkumu vesmíru. Je jedno jestli jste amatér, který se ve vesmíru teprve rozkoukává, nebo zkušený znalec, rádi mezi sebou přivítáme všechny zájemce.