NHL 09 - série pokračuje

Lis 20, 2008

  NHL09
    Úvodní obrazovka i menu hry jsou laděny do decentní černo-modré kombinace.
 

   Tak jako každý rok na podzim se i letos na pulty prodejen a harddisky hráčů dostává další z asi nekonečné řady hokejových her - NHL tentokrát s číslovkou 09. Jaká tahle hra je?

     Ještě než začnu psát o NHL 09, vrátím se o rok zpátky, kdy jsem si nainstaloval NHL 08. První co mi tehdy proletělo hlavou bylo, že až na změněné menu se hra až příliš podobá své starší sestřičce, tedy NHL 07. Bohužel stejný dojem mám i letos. Tedy alespoň co se grafické stránky týče, ale hezky jedno po druhém.

     Menu prošlo jako každý rok designovými změnami (nikoliv však technickými, takže tlačítka najdete tam jako každý rok). Letos vývojáři z EA Sports vsadili na úplně jinou grafiku a upustili od stříbrně, nebo ledově  laděných menu a rozhodli se jít směrem lehké elegance, kterou prezentovali , podle mého názoru, vkusným použitím černé a tmavě modré barvy. Ve hře samotné se ale graficky nezměnilo snad vůbec nic. Od vzhledu hráčů na hřišti až po "přestávková videa", je všechno animováno úplně stejně jako v minulém (i předminulém) ročníku. Žádná hra se ale nemůže hodnotit jen podle toho jak vypadá, hlavní je jak se hraje.

     Tady musím naopak použít slova chvály. NHL 09 se sice nedokázalo zbavit šancí, které téměř pokaždé končí gólem, ale alespoň se jejich počet snížil, jejich provedení je náročnější a navíc a to hlavně - soupeř se dokáže poučit z vlastních chyb a proto se příště snaží při stejném útoku zformovat jinak aby vám znemožnil dát gól. Když už jsme u počítačové inteligence, musím uznat, že vývojáři přidali soupeřovým hráčům pár plusových bodíků, takže ti vám někdy dokážou pořádně zatopit. Celá hra se oproti minulému vydání hodně zrychlila a když si vypnete zákaz nahrávky přes dvě čáry, bude hra někdy vypadat opravdu jako na houpačce. Z NHL 08 jsme byli někdy zvyklí na to, že brankář vychytá spoustu šancí a v obraně se ani moc snažit nemusíme. Tady to už neplatí. Váš muž s maskou totiž může inkasovat z každé nebezpečnější střely. Pro vás to znamená jediné - pády do střel, hákováním a krosčeky mu v tom zabránit abyste brankáři ušetřili práci. Koncovka PC hráčů se totiž hodně zlepšila o čemž se přesvědčíte okamžitě jakmile si necháte soupeře ujet. Počítač se v takových chvílích moc často nemýlí. inteligence se ale zlepšila nejen soupeři, ale i vašim hráčům. To se týká nejen pohybu po hřišti a najíždění si do volných prostorů, ale hlavně vaši hráči dokáží soupeře nenápadně trefit loktem, nebo mu nasadit menší bodyček. Samozřejmě, pokud jim to přes klávesnici poručíte, pak se není o čem bavit, ale v NHL 09 poprvé hráči dělají takovéhle fígle i sami ,tedy pokud je zrovna neovládáte. jejich předvídavost kdy ze zásobníku vytáhnout nějaký ten ostřejší zákrok oceníte třeba když se soupeř vydá do rychlého protiútoku a míjí posledního obránce, vy jste však ještě přepnutí na útočníkovi a než se překliknete zpátky, bude z toho samostatný únik. Vaši obránci si teď tyhle situace (někdy) dokáží pohlídat i sami. Na co si ještě dát pozor? Sám nevím čím to bylo,ale v NHL 08 jsem soupeři i na obtížnost Hard dával minimálně 6 gólů za zápas, ale v prvních utkáních v NHL 09 jsem měl na střední obtížnost co dělat abych vůbec získal nějaké body.Nevím, snad to bylo tím, že se hra oproti minulému vydání znatelně zrychlila.

     Jako již tradičně můžete ovládat svůj tým nejen v NHL, která dala hře jméno, ale i ve finské SM-lize, německé DEL, švédské Elitserien a dokonce i v české O2 extralize. Velice zajímavým počinem je i zřízení nového herního stylu s názvem Be a Pro, který vám umožní zažít pocity jednoho jediného hokejisty. Budete ovládat pořád jen a jen jeho, budete s ním i sedět na střídačce a budete se snažit aby se z něj stala hvězda NHL.

     Recenze těchto "her na pokračování" obvykle na konci obsahují teoretizování, zda se vyplatí koupit si novou verzi, nebo zůstat při té staré. Ani já se mu nevyhnu. Pokud vás NHL 08 pořád baví a máte před sebou stále nějakou motivaci, pak u hry klidně zůstaňte, graficky je totiž NHL 09 jakoby klonem své starší sestřičky. Pokud vám na grafice nezáleží a chcete zkusit něco nového (i když toho není moc), pak si NHL klidně pořiďte.

     Jaké jsou Vaše názory na NHL 09? Myslíte si, že tahle hra je lepší než NHL 08? Co vám v NHL nejvíc chybí? Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.