A pak, že se Češi změnili!

Lis 20, 2007

  Finové se nestačí divit jací jsou někteří Češi čuňata
    Finsko je krásná země, pokud tam někdo nedělá ostudu ČR.
 

   Víte, dlouhá léta jsem žil v jakési pohádce, že dříve byli Čeští turisté typičtí tím, že je bylo možno poznat na hony daleko. Ta pohádka spočívala v tom, že jsem si bláhově myslel, že tyto doby jsou již dávno pryč. Každý z našich starších spoluobčanů může dát jistě "k lepšímu" historku jak se buďto on, jeho příbuzný či kamarád v cizině ztrapnili nebo zkrátka udělali jinak než jak by bylo vhodné. Jak jsem už napsal, myslel jsem si, že tato éra pominula a z těch českých buranů, kteří ve snaze ušetřit za každou cenu s sebou tahají tuny levného jídla a spí ve stanech, se stali turisté, kteří jsou alespoň trošičku na úrovni.

     Jako vědro ledové vody na mne však zapůsobila  zpráva, že vynalézaví Češi využívají srubů rozmístěných ve finských rezervacích. Tyto stavby jsou určeny jen pro přenocování, třeba když člověka rychle zastihne noc, nebo v jiných krizových případech. Někteří naši spoluobčané je ale považují za místo vhodné k delšímu ubytování, za které navíc ani nemusí platit. Když jsem si to přečetl, zaskřípaly mi zuby, přesto jsem četl dál. Neměl jsem to dělat. Dočetl jsem se totiž, že po tomto pobytu zůstávají po Češích kolem srubů odpadky a co víc! Češi se ani neobtěžují odejít v případě potřeby někam do lesa,ale vykonají ji někam na roh srubu.

     V tu chvíli se mi zvedl žaludek a chvíli jen nevěřícně koukal na zeď. Je to vůbec možné? Vrací se opět ta doba, kdy budou Češi na posměch všem národům Evropy kam přijedou? Kde se vlastně stala chyba? Možná jsem i po tomhle článku alespoň trochu optimista. Doufám, že se mohlo jednat jen o pár nevychovaných turistů, kteří tak ohavně zneužili tradiční severské pohostinnosti a vrhli tak špatné světlo na ostatní, slušné turisty. Věřím, že těch je mnohem více. Proto se všichni na cestách, hlavně v zahraničí, snažme chovat v mezích slušnosti. Vystavujeme tak vizitku celému českému národu. A to už přeci nejsou ti nevychovaní sedláci, co obalení konzervami vyjeli k moři.