LHC má další poruchu

Zář 20, 2008

  LHC je na několik dní mimo provoz kvůli chlazení
    LHC má další problém - tentokrát s únikem helia z chladicího okruhu.
 

    Large Hadron Collider je v těchto dnech v testovacím provozu a proto se čekalo, kde se objeví poruchy. Ve čtvrtek museli celý urychlovač na několik hodin uzavřít kvůli poruše transformátoru. Dnes se ale vyskytla porucha, která si vyžádá mnohem delší opravu. V sektoru 34 došlo k poruše mezi dvěma elektromagnety, která porušila chladící oběh a došlo i k proniknutí helia do vlastního tělesa tunelu.

    Oprava ale zdaleka nebude jednoduchá. Sice se musí opravit "jenom" prostor mezi dvěma problematickými magnety, ale tento prostor je ochlazen kapalným heliem na teplotu 1,9 kelvinu, tedy necelé dva stupně nad absolutní nulu. Jakákoliv oprava při této teplotě je nemyslitelná. Technici proto musí nejprve celý sektor 34 uzavřít a pak ho začít pomalu rozmrazovat. Až se teplota dostane na hodnoty, které umožňují opravdu, dojde k vyřešení problematického místa a celý sektor se začne znovu chladit. Teď se asi ptáte kolik času to zabere. Podle této tiskové zprávy, kterou vydala Evropská organizace pro jaderný výzkum, tedy CERN, by to mělo trvat možná až dva měsíce. O tom jaká je teplota magnetů právě teď se můžete podívat sami. Doporučuji se zaměřit na teplotu opravovaného sektoru 34.

Přečtěte si všechny články o Large Hadron Collideru

    Teď se ukazuje, proč technici spouštějí LHC postupně. Proč nejprve nechávají svazky obíhat jen malou rychlostí a ne hned naplno. LHC je neuvěřitelně složitý přístroj. Spousta jeho součástí bylo vyvinutých speciálně jen pro něj a proto potřebují dlouhý čas na otestování. CERN však všechny uklidňuje, že ani při tomto úniku helia nedošlo k žádnému veřejnému ohrožení. Díky této odstávce je ale taky vidět, že CERN má situaci pevně v rukou, měřící systémy fungují přesně a při jakékoliv odchylce raději celý přístroj odstaví. Snad to uklidní i ty nedůvěřivce, kteří se při vyslovení slov Large Hadron Collider bojí vytvoření černých děr.

    Jaký máte názor na Large Hadron Collider? Máte z jeho provozu strach, nebo se těšíte na nové objevy? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.