10. den fotbalového MS - Nový Zéland šokoval úřadující mistry

Čer 20, 2009

Novozélandský gól
    Shane Smeltz posílá Nový Zéland do vedení 1:0.

Druhé kolo bojů v základních skupinách se pomaličku chýlí ke svému konci. Dnes jsme viděli tři duely ve kterých padlo 8 branek a občas se zdálo, že vidíme docela slušný fotbal, který by nás snad i mohl bavit, jen těch okamžiků bylo po hříchu málo.

Slovensko - Paraguay 0:2 (0:1)
    Slováci věděli, že si po remíze s Novým Zélandem nemůžou dovolit další zaváhání a to jim neskutečně svazovalo nohy. Svou roli sehrála dozajista i nezkušenost našich východních sousedů s turnajem typu MS. Naopak Praraguay je na světovém šampionátu jako doma a tak ji úvodní remíza s Itálií spíše vybudila. A na hřišti to bylo jasně vidět. Slováci jako kdyby se pořád nemohli najít. Jejich hra byla plná zmatků, chyb a kiksů. Svůj díl na tom nesl i trenér Weiss, který před duelem vyměnil hned čtveřici hráčů a nahradil je mladšími bojovníky. Nebudu chodit kolem horké kaše. Slováci byli hlavně v útoku totálně bezzubí. Brankář Paraguaje Villar si mohl vzít do branky klidně noviny. Statistici totiž započítali Slovákům pouze jeden jediný střelecký pokus mířící mezi tři tyče a ten přišel dokonce až v nastaveném čase druhého poločasu! Myslím, že tenhle údaj asi nejlépe ukazuje současný stav Slovenského celku.

Itálie - Nový Zéland 1:1 (1:1)
    Tenhle zápas s sebou přinesl výsledek, který patří do kolonky nečekaná překvapení a bude se o něm mluvit asi ještě hodně dlouho. Nový Zéland byl namlsaný z vydařené remízy proti Slovákům a proti úřadujícím mistrům světa nastoupil odhodlaně a to se mu hned v 7. minutě vyplatilo, když Smeltz podařenou střelou překonal brankáře Marchettiho. Ten se do branky postavil místo zraněného Buffona, kterého trápí meziobratlová ploténka. Mladý brankář si zřejmě svou premiéru na MS představoval jinak. Jeho spoluhráči chtěli výsledek změnit, ale nedařilo se. Ano, dokud kombinovali v okolí středového kruhu, bylo všechno v nejlepším pořádku, ale běda jakmile se přesunuli k brance. Najednou začali zmatkovat a jejich střelám chyběla přesnost. Přesto se nakonec dočkali vyrovnání. Po sporném Smithově zatahání za dres de Rossiho nařídil rozhodčí penaltu. Tu proměnil Iaquinta a začalo to vypadat, že se Itálie odrazí ode dna. A v dalších minutách to tak skutečně bylo. Italové vypadali jako kdyby je někdo polil živou vodou a zle ostřelovali Pastonovu branku. To ale netrvalo dlouho. Hlavně ve druhém poločase znovu polevili a Novozélanďané svými občasnými útočnými výpady mohli strhnout vedení na svou stranu. Zásluhou brankáře Marchettiho ale neinkasovali. A protože ani na druhé straně gól nepadl rozešly se oba celky smírně 1:1, čímž se situace ve skupině F pořádně zamotala. Před posledním zápasem totiž mají naději na postup ze skupiny všechny čtyři celky!

Brazílie - Pobřeží Slonoviny 3:1 (1:0)
    Brazilci moc dobře věděli co jim stačí hrát. V prvním poločase mnoho ze své pověstné hry nenabídli, spíše jen čekali co vymyslí soupeř. Když se po poměrně nezáživných 45 minutách odebrali do šaten bylo skóre 1:0 a fanoušci očekávali, že se zápas dohraje ve stejné kvalitě. Jenže to byl omyl. Druhá půle nabídla fotbal, který byl mnohem živější, což s sebou přineslo i vyšší počet branek. Brazilců bylo plné hřiště a nad jejich ekvilibristikou zaplesalo nejedno srdce. Rozhodčí ale zachyboval při druhé brance Kanárků. Elano totiž při zpracování míče zahrál rukou. A to dokonce dvakrát! Sudí ale nic neviděli a tak Brazilci navyšovali svůj náskok. Nakonec ještě Sloni v 79. minutě snížili skóre zásluhou hlavičky Didiera Drogby, ale to bylo z jejich strany vše. Velký nával emocí přišel v samotném závěru zápasu, kdy byl za dětinské ohnání loktem po protihráči vyloučen Brazilec Kaká.  V nastaveném čase se spíše faulovalo než aby se hrál fotbal a tak byli oba trenéři asi rádi, že rozhodčí písknul do píšťalky a žádný další z jejich svěřenců se nezranil. Brazilci mají po dvou duelech na kontě šest bodů a jasný postup do osmifinále.

Dnenší záapsy jsme už rozebraly všechny, přesto je tu ještě jedna událost, o které se musíme zmínit. Francouzský celek je totiž v rozkladu. Po včerejším vyloučení Nicholase Anelky z týmu za urážky na adresu kouče Domenecha totiž Francouzi odmítli nastoupit na dnešní trénink. tímto gestem chtěli ukázat, že s Anelkovými výroky souhlasí. To neunesl vedoucí týmu Jean-Louis Valentin a rezignoval na svou funkci. Jestli ještě někdo věřil, že se Francouzi z té žumpy před zápasem s JAR vyhrabou tak teď už asi přestali věřit i ti největší optimisté.

Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v JAR? Kdo ho vyhraje? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.