14. den hokejového MS - České čtvrtfinálové prokletí skončilo. Ale byly to nervy.

Kvě 20, 2009

  Česká radost
    Petri Kontiola dal v nájezdech jen tyčku a naši hokejisté v euforii míří k Vokounově brance
 

    Zápasy, kdy se láme chleba, osudové utkání nebo prostě jen čtvrtfinále - všemi těmito výrazy se dá označit čtveřice mačů, které se dnes odehrály na hokejovém MS. Čtyři týmy vybojovaly postup do semifinále - stejný počet manšaftů si může balit kufry.

Finsko - Česká republika 1:2 po samostatných nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
    4 dlouhé roky pro nás mělo čtvrtfinále hořký nádech. Bylo jedno jak moc byl náš tým v předchozích zápasech úspěšný. Čtvrtfinále pro nás vždycky znamenalo stopku. Naposledy jsme přes něj prošli v roce 2006, ale od té doby ani ťuk. Až dneska! Sice jsme po 55 sekundách dostali první gól, ale po celou dobu jsme byli jasně aktivnější a i na poměru střel to bylo znát. Jenže brankář Rinne všechny naše pokusy pochytal. Stejně spolehlivý byl i náš Tomáš Vokoun, jehož zákroky držely český tým v těžkých chvílích nad vodou. Zápas se nakonec dostal až k samostatným nájezdům. Dech se nám několikrát zatajil, ale když Petri Kontiola ve třetí sérii vystřelil jen do tyčky, bylo jasné, že postupujeme dál. Finům jsme navíc touhle výhrou oplatili vyřazení ve čtvrtfinále olympijského turnaje ve Vancouveru. Tenhle tým ukázal ohromnou vnitřní sílu. Vyhrál čtvrté zlomové utkání na tomhle MS (první proti Švédsku, pak s Lotyšskem a Kanadou). Už teď je jisté, že naše hokejisty čekají ještě dva těžké zápasy a že mají 75% šanci na zisk medaile!

Přečtěte si všechny články o mistrovství světa v ledním hokeji 2010

Švédsko - Dánsko 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
    Švédové nenechali nic náhodě a k zápasu s papírovým outsiderem, který na MS potrápil nejednoho favorita přistoupili zodpovědně. Nechyběla jim aktivita, jenomže velmi dobře chytající Galbraith byl dlouho proti jejich úspěchu. Utkání se zlomilo ve 33. minutě, kdy Dánové hráli přesilovku, ale gól Dávali oslabení Švédové - uniknuvší Wallin tehdy zvyšoval na 3:0 a tím zničil šance Dánů na postup. Ti se sice ještě pokusili utkání dvěma brankami zdramatizovat, ale favorit si už postup vzít nenechal.

Rusko - Kanada 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
    To, že Kanada s Ruskem prohraje jsem docela čekal, přesto se sborná zpočátku do útoku příliš nehrnula a k zápasu přistoupila opatrně. Na hráčích bylo vidět, že si uvědomují důležitost čtvrtfinálového utkání a proto nechtěli udělat žádnou chybu. Jak ale plynuly minuty, začali se Rusové dostávat do svých obvyklých obrátek a do kanadské branky padal jeden gól za druhým. Stejně tak rostla i zákeřnost Kanaďanů, kteří využili každého přerušení hry aby zkusili soupeře vyprovokovat k bitce. Jenže Rusové věděli moc dobře, že by pro ně případný trest ve hře měl mnohem větší následky než pro jejich soupeře, který bude po utkání balit kufry.Nakonec Rusové podle očekávání zvítězili i v sedmém mistrovském zápase, naopak Kanada prohrála třetí duel v řadě a dostala od sborné pořádnou odvetu za čtvrtfinále ZOH ve Vancouveru, kde Kanada vyhrála 7:3.

Švýcarsko - Německo 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
    Už před zápasem bylo jasné, že tohle MS vejde do dějin - buďto Švýcaři, nebo Němci si zahrají semifinále! Osobně jsem mnohem víc věřil právě zemi helvétského kříže, jenomže Němci jsou na tomhle MS pravděpodobně pod vlivem velmi silné drogy, která jim dodává sílu bojovat. Ta droga se jmenuje fanouškovská podpora a její zdravotní nezávadnost je lékařsky potvrzená. Němci opravdu dokáží svým hráčům vytvořit úžasnou atmosféru a na to doplatili i Švýcaři. Utkání rozhodl jediný gól, který dal v polovině zápasu Gogulla. Po konci zápasu si šel ještě Švýcar Helbling vyřizovat účty na německou střídačku, ovšem i s pomocí domácího trenéra se ho podařilo zpacifikovat. Němci jsou tedy nečekaně v semifinále a medaili mají na dosah ruky. Od zisku posledního cenného kovu uplynulo už mnoho let - bylo to v roce 1976!

    Jaký máte názor na průběh mistrovství světa v Německu? Jak dopadnou naši reprezentanti? Napište nám co si o tom všem myslíte. Využijte k tomu tento diskusní panel.