7. den ZOH - Den plný překvapení

Úno 19, 2010

  Tora Bergerová
    Tora Bergerová vybojovala své první olympijské zlato.
 

    Sport s sebou přináší krásné napětí a vrtkavé pocity nejistoty. A někdy se stane, že se náhodou sejde několik výkonů, které by dopředu asi nikdo nečekal. A něco podobného se stalo právě dneska. Stačí zmínit třeba nečekaný triumf biatlonistky Bergerové, nebo stejně výjimečný zápas hokejistů Slovenska proti Rusku.

Alpské lyžování    Alpské lyžování

    V superkombinaci žen vyhrála první část, tedy sjezd Američanka Vonnová. Šárka Záhrobská na ni ztratila 3,17 vteřiny. Česká reprezentantka se však blýskla ve slalomové fázi, kterou vyhrála. Sečteno a podtrženo, dojela si pro celkové sedmé místo, což je její nejlepší olympijský výsledek. Zlato vybojovala Němka Rieschová, Druhá skončila Mancusová a bronz připadl Švédce Pärsonové, která se rychle vzpamatovala z hrůzostrašného pádu ve sjezdu.Po první části vedoucí Američanka Vonnová, vítězka středečního sjezdu, slalom vůbec nedokončila.

Biatlon    Biatlon

    Norka  Tora Bergerová nikdy v životě nevyhrála na velké akci individuální zlatou medaili. Životní úspěch se jí podařil až ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů. Nečekaně  druhá skončila Jelena Chrustalevová z Kazachstánu a třetí Darja Domračevová z Běloruska. O Češkách by se možná slušelo vůbec nezmiňovat. Zdenka Vejnarová skončila 55., Gabriela Soukalová dojela v olympijské preméře 60. Magda Rezlerová skončila 64. a největší česká naděje Veronika Vítková, kterou však v létě zasáhl zánět mozkových blan, doběhla na 68 místě.

    Naopak krajan premiérové vítězky Ole Einar Björndalen vybojoval ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů jubilejní desátou olympijskou medaili v kariéře. Fenomén téhle disciplíny nestačil pouze na krajana Emila Hegleho Svendsena.

Hokej    Lední hokej

    Hokejisté USA si ve druhém olympijském zápase vyšlápli na reprezentaci Norska, kterou porazili 6:1. Favorit zlomil utkání až ve třetí třetině, kterou vyhrál v poměru 3:0 a může se těšit na pondělní souboj titánů s dosud neporaženou Kanadou.

    Jenže s tou neporazitelností země javorového listu to nebude zase až tak horké. Domácí hokejisté dneska totiž urvali výhru nad Švýcarskem až na samostatné nájezdy! V nich se jako jediný prosadila největší hvězda domácího týmu Sidney Crosby. Na úspěchu země helvetského kříže nese asi největší díl gólman Jonas Hiller.

    O asi největší překvapení sedmého olympijského dne se postarali hokejisté Ruska a Slovenska. Tenhle zápas měl být pro sbornou jen rozcvičkou, zvlášť když Slováci měli v nohou těžký zápas s naší reprezentací. Ovšem papírové předpoklady vzaly za své. Rusové hráli hluboko za svými možnostmi a když už se do nějaké nadějné šance dostali, většinou si vylámali zuby na bezchybně chytajícím Halákovi. Po 60 minutách bylo skóre nerozhodné 2:2 a když rozuzlení nepřineslo ani prodloužení, musely to rozseknout samostatné nájezdy. V nich musela přijít na řadu až sedmé série! V ní Malkin nedal, zato Demitra ano.

Přečtěte si všechny články o olympiádě ve Vancouveru 2010

Halfpipe    Half pipe

    Na U-rampě byla v ženském závodě největší českou favoritkou Šárka Pančochová. Ta sice postoupila i přes pád do semifinále coby 17. jenže v něm už se mezi dvanáctičlennou elitu neprocpala a skončila 14. Závod vyhrála australská snowboardistka Torah Brightová před obhájkyní z Turína Hannah Teterovou a další Američankou Kelly Clarkovou.

Rychlobruslení     Rychlobruslení

     Mladičká Karolína Erbanová se kilometrového závodu nezalekla a v těžké konkurenci nakonec vybojovala velmi slušné 12. místo. Jenže její nejsilnější zbraň, závod na 1 500 metrů ji teprve čeká. Závod vyhrála v čase 1:16,56 Kanaďanka Nesbittová , druhá dojela o dvě setiny sekundy pomalejší Nizozemka Gerritsenová, a na třetím místě skončila její krajanka Van Riessenová.

Krasobruslení     Krasobruslení

     Aby těch překvapení dneska nebylo málo, přidám ještě jedno - krasobruslařský fenomén z Ruska, Jevgenij Pljuščenko, o kterém se říkalo, že nemá konkurenci se v olympijském závodě musel sklonit. Vítězem se stal Američan Evan Lysacek. Obhájce turínského triumfu Jevgenij Pljuščenko sončil druhý a na třetím místě byl Japonec Daisuke Takahaši. Rozdíl mezi prvním a druhým místem byl minimální -  1,31 bodu! Česká naděje Michal Březina uzavřel první desítku, Tomáš Verner byl až devatenáctý.

Half pipe     Half pipe

     Závod snowboardistů na U-rampě vyhrál Shaun White a obhájil zlato z Turina. Američan v druhé finálové jízdě předvedl bezvadný výkon, který okořenil unikátním skokem Double McTwist 1260, ziskem 48,4 bodu ustanovil White olympijský rekord. Druhý skončil s odstupem 3,4 bodu Fin Peetu Piiroinen a bronz vybojoval další Američan Scott Lago.

     Těšíte se na ZOH 2010 ve Vancouveru? Co říkáte na šance českých sportovců? A co ten časový posun, jak se s ním vyrovnáváte?  Napište nám o svých názorech! Pro své názory a dotazy využijte tento diskusní panel.